SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sonraki deprem Marmara Denizi'nde ve 7'nin üzerinde           (gösterim sayısı: 3.478)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 08.02.2017- 21:36


Kandilli: Bir sonraki deprem Marmara Denizi'nde ve 7'nin üzerinde olacak

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak. Bununla ilgili hiç kimsenin şüphesi yok" dedi.

Çanakkale'de yaşanan depremlerin ardından İstanbul Esenler Kent Konseyinde, "Bir Şehir Depreme Nasıl Hazırlanır?" başlıklı sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye'nin bir deprem kuşağı ülkesi olduğunu ifade ederek, "Bunlara alışık olmamız lazım. İstanbul için daha büyük depremler olması da sürpriz değil" dedi.

"Bilim insanları bunu bekliyor. Vatandaşın bunun bilincinde olması lazım" diyen Özener, "Karar vericilerin büyük çoğunluğu zaten bunun bilincinde. Dolayısıyla biz eylem planlarımızda gerçekleri göz önüne alarak ilerleyeceğiz. Anadolu bloku ve Ege, batıya doğru hareket ediyor. Saat istikametinin tersine bir hareket yapıyoruz. Aslında biz böyle bir hareket yapmasak hiçbir enerji birikmeyecek ve deprem olmayacak" dedi.

'MARMARA'DA OLACAK, KESİN'

"Dolayısıyla ülkemizin yüzde 80-90'ı deprem tehlikesi altında" diyen Haluk Özener, "Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak. Ne yapabiliriz? Deprem bir doğa olayı. Depremi önleme şansımız yok. Tarihsel deprem olmuş, enerji birikiyor. Yine bir yardan bu enerji dışarıya çıkacak, boşalacak. Bazen tartışmalar yapılıyor. 'Tek parça mı iki parça mı kırılacak? 7 mi olacak 7,2 mi olacak?' şeklinde. Bana sorarsanız tek parça, iki, üç parça kırılmış bilimsel olarak, enerji olarak çok büyük farkı var ama vatandaşa ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yansıması arasında, yani 7,2 olunca hiçbir şey olmayacak da 7,5 olursa dünya mı kararacak? Yok. 7,2'de de ciddi anlamda biz zarar göreceğiz. Dolayısıyla bir sonraki depremin Marmara'da olacağı kesin. Bununla ilgili hiç kimsenin şüphesi yok" ifadelerini kullandı.

http://www.abcgazetesi.com/kandilli-bir-sonraki-deprem-marmara-denizinde-ve-7nin-uzerinde-olacak-42964h.htmCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 31.03.2017- 10:22


Oğuz Gündoğdu’dan deprem açıklaması: Kadıköy çok daha tehlikeli

Resim Ekleme  
Jeofizik uzmanı Yard.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, yaptığı hesaplamalara dayanarak olası Marmara Depremi’nin Richter ölçeğine göre 0.2 yanılma payı ile 7.5 olacağını söyledi. Gündoğdu konuşmasında İstanbul’da Avcılar’a göre Kadıköy’ün çok daha tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri Projesi’nin her ay düzenlediği eğitim toplantılarının sonuncu ayağında konuşmacı olarak bulunan Gündoğdu, izleyicilerden birisinin sorusu üzerine beklenen olası Marmara Depremi’nin büyüklüğünü 0.2 yanılma payı ile 7.5 olarak bulduğunu anlatırken, “Yalova tarafı, Yunanistan yönüne doğru yılda 2-2.5 santim hareket ediyor. 1766’dan 251 yıl geçti. 251 sene 2.5 santimetreden hesapladık, biraz daha matematik var. Yaptığım hesaplara göre 0.2 yanılma payı ile 7.5 çıktı. Yani büyüklüğü 7.3-7.5 arasında. Büyüklük ve şiddet ayrı konular. Şiddeti tam sayı ile söylüyorum Avcılar 17 Ağustos depremini 9, Bakırköy 8 şiddetinde hissetti” karşılığını verdi.

Gündoğdu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadıköy çok daha tehlikeli”

“1999’daki depremin yönü tam karşıdan yani deprem dalgaları Gölcük tarafından geliyordu. İzlediği yolda bir yansıma buldu veya gelip iki zon içinde kaldı. İki zon arasında kalınca frekansı çok arttı, genliği büyüdü. Olmadık hasarlar yaptı. Ama bu hasarlar Avcılar’ın her tarafında yok. Belirli yerlerde E5’in sağı solu, ve bir mahallede var. Denizden yamacı çıktıktan sonra hemen hemen hasar yok. Bu tabii yersel koşullarda özel bir durum. Beklenen yeni deprem şimdi Avcılar’ın yanında kalıyor. Avcılar’ın yanında kalınca o kadar şiddetli hissetmeyeceğiz. Deprem dalgaları ‘Makaslama’ attığı zaman elips şeklinde hasar yayılıyor. Kırılma 251 yılda biriken enerji bitinceye kadar devam edecek. Buradaki hasar elips şeklinde oluyor. Hasar yani bu tarafa doğru şiddeti hemen azalıyor mesafeye bağlı. Avcılar’a göre Kadıköy çok daha tehlikeli. Çünkü istikamet olarak fayın tam karşısında kalacaklar. Gölcük’te olan depremde Adapazarı çok daha fazla hasar aldı. Ama kameralar falan oraya az gittiği için pek bilinmiyor. Bunun nedeni birincisi zemin faktörü, ikincisi tam depremin karşısında kaldılar. Bütün ivmesini, her şeyini aldılar.”

“2014’ten sonra her şey değişmeye başladı”


Yard.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, 2014’te Gökçeada’nın haritada sarı renkte gösterdiği ‘faylanma’ görüldüğünü bunun Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batıya doğru bir gelişmesi sonucu olduğunu söyledi. Gündoğdu, Bu gelişmeden sonra Marmara’da her şey değişmeye başladı. Benim canımı sıkacak şeyler de oluşmaya başladı. 2015’te sarı ile gösterilecek aktivite başladı. Bu ters fay. Yani bir yerde sıkıştıran mekanizma oluşuyor. Bu sıkıştıran mekanizma olması doğal çünkü. Kuzey Anadolu Fayı kuzeye doğru sıkıştırma meydana getiriyor” dedi.

http://gazetemanifesto.com/2017/03/31/oguz-gundogdudan-deprem-aciklamasi-kadikoy-cok-daha-tehlikeli/
Bu ileti en son melnur tarafından 31.03.2017- 10:25 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.05.2017- 11:32


Marmara'da yapılan son deprem araştırması açıklandı: İstanbul için uyarı

Marmara'da son yapılan deprem araştırmasına ilişkin yeni rapor açıklandı. Raporda, İstanbul için depremin en az 7 büyüklüğünde olacağı yönünde uyarı yapıldı.

Resim Ekleme

Marmara Denizi'nde son yapılan deprem araştırmasına ilişkin rapor açıklandı. Marmara'da meydana gelebilecek bir depremin yıkıcı etkisinin sınırlı olacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, erken uyarı sistemleri için yeterli süre olmayacağını iddia etti.

Vatan'ın haberine göre, Marmara'yı vuran 17 Ağustos 1999 depreminden sonra merkezi Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan GFZ çatısı altında özel bir 'İstanbul Masası' oluşturuldu. En son 2013 yılında İstanbul depremiyle ilgili tahminlerini açıklayan GFZ, Marmara'da yapılan son ölçümler doğrultusunda yeni araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Alman sismolog Prof. Marco Bonhoff olası depremin en az 7 büyüklüğünde olacağını belirtti. Bonhoff ve ekibinin Marmara'da yaptığı araştırmaya göre en son 1766 yılında İstanbul'u yıkıp geçen büyük depremin bir benzerinin tekrarlanması olasılığı her geçen gün artıyor. Deprem uzmanları bu tür bir depremin yeniden İstanbul'u 250 yıl sonra vurmasını bekliyordu. Ve bu süre geçen yıl doldu.

123 YILDIR BİRİKEN ENERJİ

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu; GFZ tarafından açıklanan Marmara Denizi'ndeki son araştırmayı değerlendirdi. Gündoğdu şunları söyledi:

"Adalar önünden başlayıp İzmit Gölcük Körfezi’ne kadar kırılacak olan fay hattı 1894’den bu yana 123 yıldır biriken bir enerji. Boyu kısa ve enerjinin birikme süresi az bir zaman olduğu için büyüklüğünün 7’nin altında olmasını bekliyoruz. Tabi bu iyi bir haber.

Depremin büyüklüğü 6’nın üzerinde dahi olsa tehlikeli bir tablo çizmeye yeterli. Şehrin merkezini vurmayacak ama tabi Tuzla’yı da vuracak. Erken uyarı sistemini kullanamama durumumuz var. Yeni binaların yapımında doğalgaz bağlantılarının kopmaya mani olacak esnek malzemeyle yapıldığı söyleniyor bu da iyi haber.

Ancak 1766’dan bu yana 250 yılı aşkın süredir biriken enerjiyle olması beklenen kırılma yönü Tekirdağ Şarköy tarafından İstanbul Bakırköy’e doğru. 10 km metre uzaklıkta gerçekleşecek olması tehlikeyi ve riski artırıyor. Beklediğimiz çok üstünde problemlerle karşılacağımız açık.

Adalardan İzmit’e doğru giden faya göre enerji birikiminin yüksek olması sebebiyle 7,5 civarı bir deprem bekleniyor. Bu deprem de Tekirdağ yönünden İstanbul’a geliş hızına göre 7-8 saniyelik bir zaman var bu da uyarı sistemlerini arada insan olmadan otomatik bir şekilde devreye sokmak için yeterli bir süre. Yani bu süre içerisinde raylı sistemler durdurulabilir ve inişe geçen bir uçak inişi pas geçebilir."

http://haber.sol.org.tr/toplum/marmarada-yapilan-son-deprem-arastirmasi-aciklandi-istanbul-icin-uyari-196910Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.03.2018- 15:35Marmara Depremi açıklaması: Kaçışımız yok

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, '1766, 1894 tarihlerinde Marmara'da büyük depremler olmuş. Burası tarihte birçok depreme maruz kalmış, burada bir enerji birikiyor. Bir gün mutlaka olacak, bundan kaçışımız yok' dedi.

Resim EklemeBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara'da deprem beklentisine ilişkin konuştu.

"1766, 1894 tarihlerinde Marmara'da büyük depremler olmuş. Burası tarihte birçok depreme maruz kalmış, burada bir enerji birikiyor. Bir gün mutlaka olacak, bundan kaçışımız yok" diyen Özener, "Marmara'da 1900'lerden sonra 4'ten büyük depremler var ama 7'lik bir deprem İzmit'ten başka görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

http://haber.sol.org.tr/toplum/marmara-depremi-aciklamasi-kacisimiz-yok-230789
Bu ileti en son melnur tarafından 08.03.2018- 15:37 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 22.03.2018- 22:18


Bir önceki forumumuzda çok tartıştığımız bir konu bu. ''İstanbul depremi'' diyoruz ama aslında Marmara denizinin tam ortasından geçen ve uzunluğu yaklaşık 250 km. olan bir fayın kırılma olasılığından söz ediyoruz. İstanbul depremi dediğimiz kırılma bu fayda olacak. Eli kulağında. ''030'dan önce olmaz'' denilerek, topluma bir rahatlık verme isteği de var ama, gerçekten eli kulağında bir deprem beklentisi bu. Bir önceki deprem KAF'ı ( Kuzey Anadolu Fayı)   İzmir Körfezi çıkışına kadar kırmıştı. Kırılmayan parça, bundan sonrasında başlayan ve Saros körfezine çıkışına kadar süren fayın kırılmasıyla gerçekleşecek. Fayı kıracak olan enerji birikiminin yeterince yoğunlaştığını söylemek çok da yanlış sayılmaz.

Somut durum, bu yaklaşık 250 km.lik fayın bir defada kırılma olasılığının düşük bir ihtimal olduğu, Marmara denizindeki SIRTın bu kırılmaya engel olacağı şeklinde. Beklenen deprem bu fayın iki defada kırılacağı yolunda ve her ikisinde de aletsel büyüklüğün 7'nin üzerinde bir depreme yol açabileceği. (Aletsel büyüklüğü 7'nin üzerinde olan bir deprem dalgalar halinde yayılırken geçtiği zemine bağlı olarak 8-9 büyüklüğünde şiddete ve yıkıma yol açabilir.)

Gölcük depreminden bu yana 20 yıla yakın bir zaman geçti. Tipik bir doğu ülkesi gibi doğru dürüst hiçbir önlem almadık. Böyle bir beklenti içinde olan ülkelerde deprem öncesinde bina kontrolleri yapılmalı ve bu konuda ivedi önlemler alınmalıydı. Hiçbir şey yapılmadı. Betonlaşmaya hız kesmeden devam ettik ve kentin deprem sonrasında toplanabileceği alanları AVM'lerle doldurduk. Bilim toplumundan hızla uzaklaşan bir ülke için inanılmaz bir durum. KAF altımızı oyuyor, oymaya devam ediyor ve biz hala sanki her şey uyarında gidiyormuş gibi vurdumduymazları oynuyoruz!

Ne yazık!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.01.2020- 16:32


"Bu fay üzerinde olan her deprem..."

İstanbullular depremi tartışırken, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür dikkat çeken bir açıklamada bulundu.
 
Resim Ekleme

Bugün saat 16:37'de merkez üssü Marmara Denizi İstanbul Silivri açıkları olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

İstanbullular depremi tartışırken, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

İstanbul Silivri açıklarında gerçekleşen ve Marmara Denizi'nin çevre illerinde hissedilen depremle ilgili yorumunu paylaşan Prof. Dr. Naci Görür, depremin haritadaki görüntüsünü de aktardı.

Naci Görür, "Arkadaşlar bu gün olan 4,7 depremi haritada yerine göz kararı koydum. Bir önceki 5,8 depremine yakın veya biraz doğusunda. Bu deprem büyük depremi beklediğimiz fayın üzerinde. Onun için sıkıntılı. Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir. Fayın kırılma eğilimini gösterir" dedi.

Resim Ekleme

https://odatv.com/bu-fay-uzerinde-olan-her-deprem...-11012021.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.02.2020- 04:34


İstanbul değil Marmara depremi demek belki daha doğru ama İstanbul'un önemi ve yıkım sonrasında burada ortaya çıkacak olan bilançonun büyüklüğü depremin adında da etkili oluyor. Oysa olası deprem gerçeği sadece İstanbul'u değil, Marmara çevresindeki bütün illerde etkili olacak.

KAF'ın (Kuzey Anadolu Fayı) Marmara denizi içindeki uzantısı yaklaşık 250 kilometre. İzmit körfezinden Saros'a kadar uzanıyor. 99 Adapazarı depreminden sonra   bu uzantının tek parma mı, yoksa iki defada mı kırılacağı tartışılmıştı. Marmara Denizi içindeki Tekirdağ Sırtı nedeniyle iki parçada kırılacağı ağırlık kazanmış durumda. Eğer   küçük olasılıkla tek parçada kırılırsa 8.5 hatta 9 şeklinde bir aletsel büyüklükten söz edilmişti. Bir anlamda kıyamet; korkunç bir yıkım. Ama iki defada kırılsa bile ortaya çıkacak sonuç iki tane 7'nin üzerinde deprem. 7.2 ile 7.6 arasında iki büyük deprem. Arka arkaya geldiğinde bir anlamda yine kıyamet senaryoları...

Bir çalışma var, İBB hazırlamış. 7 üzeri bir deprem yaşandığında İstanbul'da 48-50 bin arasında BİNA tehdit altında...Yani büyük ölçüde yıkılacak. Daire değil bina. Çeşitli koşullara bağlı olarak bu ortalamanın 20 bin ile 100 bin arasında bir genişliği de var. Binalarda kaç daire ortalaması var, her dairede kaç kişi yaşıyor soruları gerçekten ürkütücü yanıtlar içeriyor...

99 depremi olduğunda ''bir an önce binalarımızı depreme dayanıklı bir hale getirmeliyiz'' diyorduk. Ve ne gariptir, nasıl bir koşullanmışlıktır ki, ''bunca bina nasıl onarılır'' şeklinde bir tepkiyle de karşılaşıyorduk. Bir deprem ülkesi olan japonya yapmış, ABD San Andreas fayına göre yapılanmış ama bizde tık yok. Yöneticilerimiz dahil bir kaderci anlayışla yaşayıp gidiyoruz. Bugünlere böyle geldik. 99 depreminden sonra 21 yılı hiçbir önlem almadan geçirdik. Şansızlığımız hem yerelde ve hem de merkezi iktidarda kaderciliği yaşayan ve dayatan bir zihniyet tarafından yönetiliyor oluşumuz. Ama işte zaman da daralıyor.

Evet zaman daralıyor. Siyasi iktidar hala kaderci anlayıştan sıyrılamamış. Toplum belki eskisi kadar olmasa da, hale kaderciliğin etkisinde. Talep etmiyoruz. ''Bir an önce önlem alınmalı' toplumsal basıncını hem İBB'ye ve hem de merkezi iktidara dayatamıyoruz. Oysa her gün, istisnasız her gün bu konu gündemde tutulmalı, ivedilikle binalarımız için gerekli çalışmalara bir makro plan ölçeğinde başlanmalı...

Acil bina yıkımı ve güçlendirilmesi çalışmasının mali tutarının 75 milyar TL'ye yakın olduğunu söyledi, geçenlerde bir İBB yetkilisi. Yetmiş beş milyar lira. ''Çılgın Proje'' İstanbul Kanalı'nın merkezi iktidar yetkilileri tarafından açıklanan maliyeti kadar...( Bu açıklanan maliyet iş bitiminde 250-300 milyarı rahat bulur, ayrı konu.) Hadi olanlar oldu, aradan geçen 21 yılda binalar konusunda hemen hemen hiçbir şey yapılmadı. Peki hala aklımız başımıza gelmedi mi? 20 ile 100 bin arası binanın çökeceği veya büyük hasar alacağı öngörülüyor. Bilimsel tespit bu. Bu kadercilik ve teslimiyetçilikle kaç kişi hayatını yitirecek, kaç kişi ağır yaralanacak, ne kadar büyüklükte bir maddi hasar meydana gelecek?

İmamoğlu'nun ''ya Kanal ya da İstanbul'' tespiti o kadar doğru ve gerçekçi ki!
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.02.2022- 01:07


Prof. Dr. Görür: “Marmara’nın güney kesimleri ciddi bir şekilde stres biriktiriyor"

Gemlik Körfezi'nde dün meydana gelen depremin ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Marmara’nın güney kesimleri de ciddi bir şekilde stres biriktiriyor" dedi.

Resim Ekleme

Prof. Dr. Görür: “Marmara’nın güney kesimleri ciddi bir şekilde stres biriktiriyor"

Bursa'da Gemlik Körfezi'nde dün 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Depremin büyüklüğünü AFAD 3,9; Kandilli ise 4,1 olarak duyurdu.

Sarsıntının olası Marmara depremi üzerine etkileri merak edilirken jeolog Prof. Dr. Naci Görür'den bir açıklama geldi.

Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yapan Görür, depremin Gemlik Fayına bağlı olabileceğini belirtti.

Görür, "Gemlik Fayı KAF’ın güney kolunun bir parçası. Biz Marmara Depremini kuzey kolda bekliyoruz. Ancak Marmaranın güney kesimleri de ciddi bir şekilde stres biriktiriyor" ifadelerini kullandı.

BİR AYDA 12 DEPREM

AFAD verilerine göre; Gemlik Körfezi ve çevresinde son bir ayda 12 deprem meydana geldi. Bu depremlerden ikisinin büyüklüğü 3'ün üzerinde oldu.


https://www.birgun.net/haber/prof-dr-gorur-marmara-nin-guney-kesimleri-ciddi-bir-sekilde-stres-biriktiriyor-376297
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Lenin'in devrimden sonraki konuşması iskra 0 2636 04.02.2014- 15:02
Konu Klasör "İstanbul'u, Marmara'yı savunuyoruz" tarihselmaddeci 0 2156 29.12.2014- 10:41
Konu Klasör Marmara Üniversitesi'nde satırlı saldırı umut 0 2351 17.01.2014- 16:02
Konu Klasör İzmlr'de yıkıcı deprem... melnur 3 889 04.11.2020- 02:16
Konu Klasör Asıl deprem CHP'de olacak umut 25 20674 15.09.2014- 15:18
Etiketler   Sonraki,   deprem,   Marmara,   Denizinde,   7nin,   üzerinde
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS