SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Siyasette yeni yapılanma ve sol-Metin Çulhaoğlu           (gösterim sayısı: 3.039)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.025
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 04.04.2017- 16:38


Siyasette yeni yapılanma ve sol-Metin Çulhaoğlu


İki haftadan az zaman kaldı; referandumdan ne çıktığını 12 gün sonra hep birlikte göreceğiz.

Sonuç, hem “Evet” hem “Hayır” durumunda kuşkusuz önem taşıyacaktır. Ancak, konuya düzen siyaseti açısından bakarsak, “Hayır” çıkması halinde süreçlerin daha da karmaşıklaşacağını, çok yönlü dinamikler ve boyutlar kazanacağını söyleyebiliriz.

Devam etmeden, sıkça kullandığımız “düzen siyaseti” terimiyle neyi kastettiğimizi açıklamaya çalışalım.

Sermaye sınıfının, bu sınıfın örgütlerinin, “düşünce kuruluşlarının”, medyasının, siyasal parti olarak örgütlenmiş temsilcilerinin ve düzenin örneğin ordu gibi yerleşik kurumlarının belirli bir toplumsal formasyonun kendini yeniden üretmesi için siyaset alanında sergiledikleri etkinliklerin toplamı düzen siyasetidir.

Hemen ekleyelim: İçerde, başat durumdakisiyasete “Türkiye öyle değil böyle olmalı” eleştirisi yapan, ancak düzenin temellerini sorgulamayan aktörlerle, dışarda “Biz şöyle bir Türkiye görmek istiyoruz” diyen odaklar da düzen siyasetinin aktörlerisayılmalıdır.

Devam edersek, Türkiye’de düzen siyasetinin, referandumu önceleyen ve sonuç ne olursa olsun bundan sonraki süreçleri etkileyecek bir yapılanma içinde olduğunun görülmesi önem taşımaktadır.

Şöyle de söyleyebiliriz: Türkiye’de düzen siyaseti, çeşitli aktörlerin önceki etkinliklerinin bir bileşkesi, sonucu olarak yeni bir yapılanma içindedir.Ülke referanduma bu yapılanmayla gitmektedir ve referandumun ardından ortaya çıkacak konjonktür de yine bu yapılanmanın etkilerini taşıyacaktır.

“Yeni” yapılanmanın özellikleri?

Birincisi: Türkiye’de düzenin gerçek anlamda “partili siyaset” dönemi bitmiştir ve (çok istense bile) partili siyaset dönemine yeniden dönülmesi pek mümkün görünmemektedir.

Gerçek anlamda partili siyasette siyasal partiler vardır; insanlar umutlarının, beklentilerinin, taleplerinin vb. karşılığını bu siyasal partilerde bulurlar ve tercihlerini öyle yaparlar. Partili siyasetin bittiği noktada ise insanlar umut ve beklentilerinin ötesinde korkularının karşılığını (çaresini) siyasal partilere, ama daha çok liderlere atfederler.   İlkinde bir tüzel kişilik ve oradan çıkarım, ikincisinde tekil bir figür ve ona bir atıf/yükleme, “onda bulma” ağır basar.

Türkiye’de düzen siyaseti özellikle son dört beş yıl içinde ilkinden ikincisine geçmiştir ve “partili siyaset” bu anlamda bitmiştir.

İkincisi:Başta sıralanan “düzen içi aktörlerin”, hatta onların çeşitli ittifaklarının, düşündüklerini zor’un şu ya da bu biçimine başvurmadan, onay’la gerçekleştirme kapasitelerinde ciddi bir eksilme vardır. Yukarıdaki birinci noktayla bağlantılıdır: Normal partili siyasette sıradan bir yurttaş doğru ya da yanlış ama gerçek bir tercih yapar; bugünkü siyasette ise yurttaş korkularının ve koşullanmışlıklarının zorlamasıyla ancak atıflarda/yüklemelerde bulunabilmektedir.   Sonuç ciddi bir yarılma ya da kutuplaşmadır; onay öğesini büyük ölçüde devreden çıkardığı gibi düzen aktörlerinin yapabilirliklerine de sınırlar çizmektedir.

Bu durumda referandumda “Evet” diyen bir Türkiye’de “atfedilen/yüklenilen” olarak Erdoğan’ın işi ne kadar zor olacaksa, “Hayır” diyen bir Türkiye’de pusuda bekleyen “restorasyon güçlerinin” siyaseti yeniden yapılandırma uğraşları da o kadar güçlükle karşılaşacaktır.    

***

Bütün bunlar sol için ne ifade ediyor?

Bir kere, düzenin partili siyaset döneminin anlattığımız anlamda bitmiş olması, aynı durumun sol için de geçerli olduğu anlamına gelmez. “Diyalektik bütünlük” diyorsak ortadaki durumun sola uzanıp onu da etkileyen yanları kuşkusuz olacaktır; ancak aynı bütünlük kendi içinde çelişkili olacağından solun kendi “partili siyaseti” için mutlaka bir alan, bir boşluk çıkacaktır.

Daha önemlisi ise, düzenin partili siyaset döneminin bitmiş olması, mevcut kutuplaşma, düzen içi aktörlerin yapabileceklerinin sınırlı kalması ve düzen siyasetini yeniden merkezde toplamanın güçlüğü gibi olguların “sola kaçak verme”, “sola yeni alan açma” gibi imkânları da beraberinde getirecek olmasıdır.

“Hayır” çıkması halinde düzen içi senaryolar (ve elbette “tuzaklar”!) ne kadar çeşitlenirse çeşitlensin bu imkânlar da o kadar artacaktır.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kemal Okuyan: Yeni Osmanlıcılık seçim sürecinde yeni bir hamle yapıyor... melnur 0 93 25.10.2022- 05:04
Konu Klasör Siyasette 'otörlük' /Metin Çulhaoğlu melnur 0 3141 01.12.2013- 06:13
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu ile sohbetler. melnur 5 1201 06.10.2022- 00:39
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu hakkında... melnur 5 1824 17.08.2022- 07:27
Konu Klasör Elitmişiz! - Metin Çulhaoğlu melnur 0 1326 13.07.2019- 10:48
Etiketler   Siyasette,   yeni,   yapılanma,   sol-Metin,   Çulhaoğlu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS