SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
HDP'den CHP'ye ittifak mesajı           (gösterim sayısı: 520)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.655
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 27.04.2018- 09:28


HDP'den CHP'ye ittifak mesajı

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, "sıfır baraj ittifakı"nın Cumhurbaşkanlığı seçiminin kritik belirleyicisi olacağını söyleyerek, "Bizi milletvekili seçiminde yok sayanlar desteğimizi almakta da zorlanır" mesajı verdi...

Resim Ekleme

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, "sıfır baraj ittifakı"nın Cumhurbaşkanlığı seçiminin kritik belirleyicisi olacağını söyleyerek, "Bizi milletvekili seçiminde yok sayanlar desteğimizi almakta da zorlanır" mesajı verdi.

HDP, cumhurbaşkanı adayı olarak Kasım 2016’dan beri cezaevinde olan eski eş genel başkan Selahattin Demirtaş’ı gösterdi. HDP’ye göre Demirtaş’ın adaylığı Türkiye siyasetinin içinde bulunduğu durumun dünyaya yansıtılması için önemli bir gösterge. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı seçimi, muhalefetin "sıfır baraj ittifakı" ve seçim kampanyalarında izlenecek strateji konularında DW Türkçe’den Hilal Köylü’nün sorularını yanıtladı.

Bilgen, “CHP’nin başta İyi Parti olmak üzere muhalefet partileri ile yapmaya çalıştığı seçim ittifakına katılmayı düşünüyor musunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“CHP, Türkiye'de demokrasi isteyen, arayan tüm muhalefet partilerinin yüzde 10 barajından kurtulup mecliste temsil edilmesi için ‘sıfır baraj ittifakı’ denilen bir yöntem üzerinde çalışıyor. Biz, bu ittifakın cumhurbaşkanlığı seçiminin kritik belirleyicisi olacağını düşünüyoruz. Bu seçimlerde halkın önüne iki sandık konulacağını unutmayalım. Hem parlamento seçimi hem de cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Parlamento seçimi için muhalefet ittifakı ne kadar geniş ve kapsayıcı olursa muhalefet partileri için oy verecek seçmenlerin eli o kadar güçlenir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turdaki tavrımız açısından da daha net bir tablo ortaya çıkar. Yani, cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda yarışacak muhalefet adayına oylarımızı daha kolay yönlendirebiliriz. Bizi milletvekili seçiminde yok sayanlar desteğimizi almakta da zorlanır.”

Ayhan Bilgen, “HDP'ye resmi bir ittifak teklifi geldi mi CHP'den” sorusuna karşı şunları söyledi:

“Kurumsal hiçbir görüşmemiz olmadı. Kurumsal teklif gelmedi. Özel görüşmeler yapılıyor. Teklif gelirse, ilkesel yaklaşılacaktır. Eğer muhalefet partileri parlamento seçimi için bütünüyle birleşmezse, cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur için en büyük koz kaybedilmiş olur. Eğer CHP parlamentoyu önemsiyorsa ‘seçim ittifakı’ teklifi götüreceği partileri genişletmelidir. Ancak görünen o ki, muhalefet de parlamentonun önemsenmesi konusunda yeterli duyarlılığa sahip değil. ‘CHP, HDP’yle aynı kefede’ ya da ‘CHP’nin HDP’den hiçbir farkı yok’ tarzı algı operasyonları ciddiye alınmamalı ve seçim ittifakı görüşmeleri geniş kapsamda değerlendirilmelidir.”

https://odatv.com/hdpden-chpye-ittifak-mesaji-27041819.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.655
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 04.05.2018- 08:35


Solun kumdan kaleleri - Nur Betül Çelik


Mahkum olduğumuz seyirciliktir, bizi koruduğunu sandığımız kumdan kalelerin sahte duvarlarıdır. Kumdan kaleler inşa etmekten kurtulduğumuz, seyirciden eyleyene, talep eden halklara, hakları için mücadele eden yurttaşlara dönüştüğümüz günler yakın olsun dileğiyle....

24 Haziran yaklaşırken seçimler dışında konuştuğumuz pek az şey var. Adaylar birer birer kesinleşirken, ittifaklar oluşurken ilk günlerin her an sürpriz beklenen atmosferi de değişiyor. Geriye bir CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının açıklanması kaldı. O da bugün (4 Mayıs 2018) törenle ilan edilince ve Cumartesi günü CHP, İYİ Parti, SP ve DP arasındaki ittifakın protokolü imzalanıp adı kesinleşince artık meselemiz propaganda savaşları olacak. Ben şimdiden bıktım, sizi bilmem. Umutlarımız kumdan kaleler, umut bağladıklarımız sırça dükkanına dalan filler oldukça sıkılmamak da işten değil galiba.

Bugün ne yazsam da bu can sıkıntısını çoğaltmasam bilemedim. Nereye yüzümü çevirsem sıkıntım derinleşti, şöyle umut tazeleyen sözleri tuşlayabilmeme, yüreklere su serpebilmeme vesile olacak o duygu, olay, düşünce kırıntısını bulamadım. Ben bunları yazarken dolar almış başını gitmiş. Buradan nasıl umut devşirebilirim ki? Ayşe öğretmen, hapiste olduğu yetmiyor gibi bebeğinden ayrılmak zorunda kalmış, bunun umut veren yanı ne mesela? Yüksek Seçim Kurulu, seçim yasaklarını açıklamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yasaklardan muafmış! Bir sosyal demokrat parti, ülkedeki bütün sol partilere, sivil toplum örgütlerine sırt çevirip muhafazakar, milliyetçi sağdan üç partiyle seçim ittifakı yapma konusunda uzlaşmış, bunun bir demokrasi ittifakı olduğunu iddia ediyormuş. Bu ittifak mı umut? Geçen haftaki yazımda söylediğimden fazla ne diyebilirim bununla ilgili?

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın 3 Mayıs tarihli haberine göre HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, söz konusu ittifakın rot balans ayarının bozuk olduğunu, sağa çektiğini söylemiş. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise, seçim yarışının iki sağ ittifak arasında geçeceğini belirtmiş. Doğru söze ne hacet. Belli ki İYİ Parti ile HDP arasında bir tercihe zorlanmış ana muhalefet partisi. Uzun salınımların ardından ise tercihini İYİ Parti’nin belirlediği çerçeve içinde kalmaktan yana kullandı. Sürecin akışının milliyetçilerce belirlenmesine razı oldu. CHP’nin kendisine sorması ve samimiyetle cevaplaması gereken soru şu: CHP, SP, DP ve İYİ Parti’yi adı henüz kesinleşmemiş ittifak içinde bir araya getiren unsur, tek adam rejimine karşı parlamenter demokrasinin yeniden inşasının gerekliliğine duyulan inanç mı, yoksa “milli hassasiyetler” mi? CHP, bu ittifakın bir koalisyon olmadığına, sadece seçim barajının sıfırlanmasına yönelik olduğuna, amacın, hedefin demokrasinin yeniden tesisi olduğuna inanmamızı bekliyor.

Diyelim ki öyle, diyelim ki barajı sıfırlayacak ittifaklar muhalefet için bu seçimleri kazanmanın tek yolu, bu ittifak da muhalefete başarıyı getirecek, böyle bile olsa ittifakın yapısı yazı yazmaya başladığımdan beri dikkat çekmeye çalıştığım Türkiye siyasetine özgü bir sorunu iyice görünür kılıyor ne yazık ki: Sağ ve sol arasındaki sınırların bulanıklaşması, demokrasi mücadelesinin tarafı olması gereken “sol” partilerin milliyetçi hassasiyetlere teslim olmaları, gerçek bir seçeneğe dönüşmelerini sağlayacak siyasal projeler üretememeleri.

Derinleşen toplumsal eşitsizliklerle boğuşan bizimki gibi bir toplumda, marjinalleşmiş, yoksullaşmış, ürettiğinden pay alamaz hale gelmiş kitleler adına proje üretmesi beklenen bir sosyal demokrat partinin emeklilere verilecek ikramiyeyi iktidardan önce kendisinin akıl etmiş olduğundan başka sözü yoksa ne diyebiliriz ki? Demokratik tartışmayı üzerine bina edebileceğimiz bir projesi olmayınca sol sol mudur? Başkalarının kötülüğünü kınamaktan öteye geçmeyen, kendi sıradanlığında yeşeren kötülüğe körleşmiş, kendi “iyiliğinden” eril bir hamaset türeten (Örnek mi istiyorsunuz? Onlar yolsuzluk yaptılar, ben dürüstüm, çalmam çırpmam, boğazımdan haram lokma geçmez! Sözümün eriyim!), inancın sahtesine karşı kendi inancının hakikiliğini sözüne kaynak eden, ülkenin dağlarına milliyetçiliği yazmakla övünen bir dil sol bir dil midir?

Kınamanın dilinin siyasal analizin yerini almasına izin verirsek bize kalan sadece, siyaset teorisyeni Chantal Mouffe’un Siyasal Üzerine adlı eserinde yazdığı gibi, kendimizi bütün mağduriyetimizle “karantinaya almak”, iyilerle kötüler arasına duvar çekmektir. Oysa mahkum olduğumuz seyirciliktir, bizi koruduğunu sandığımız kumdan kalelerin sahte duvarlarıdır.

Kumdan kaleler inşa etmekten kurtulduğumuz, seyirciden eyleyene, talep eden halklara, hakları için mücadele eden yurttaşlara dönüştüğümüz günler yakın olsun dileğiyle….Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.655
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 09.05.2018- 12:10


''Cumhur ittifakı''nın karşısında yer aldıklarını söyleyen muhalefet partilerinin baraj engeline takılmamaları için CHP'nin önerdiği ''sıfır ittifak'' yöntemini eksiksiz kabul etmeleri durumunda özellikle mecliste AKP'yi azınlığa düşürecekleri iddia edilmişti. CHP'nin yaptığı simülasyon böyle bir sonuç veriyordu. CHP de sırf bu yüzden böyle bir ittifaktan yanaydı. Ama HD'yi bu ittifaktan dışlayan CHP değil, İYİ parti olmuştur. Nedenleri kolayca anlaşılabilir. Sıfır ittifak gerçekleşmeyince iki ayrı ittifak gündeme gelmişti. Bunlardan biri İYİ partinin etrafında Saadet, Demokrat vb. gibi partilerin birlikteliği, diğeri ise CHP ve HDP'nin yapacağı bir ittifak modeliydi.

Bu ittifak modelleri bence sorunluydu. AKP-MHP ittifakının dışında kalan ve seçime giren bütün partilerin bir ''millet ittifakı'' oluşturması bir derece yarar getirebilirdi ama, HDP ile girilecek bir ittifak modelinin AKP ve Erdoğan tarafından kullanılacağı, milliyetçi kesimler üzerinde etkili olacağı ve istenen sonucu veremiyeceği olasılık dahilindeydi. Bunun yerine HDP'nin dışarda bırakılacağı bir ittifak modellemesi özellikle Erdoğan'a bir seçim kozu vermemek adına doğru bir sonuç verecektir diye düşünüyorum. Burada tek olası sorun HDP'nin baraj sorunu ile karşı karşıya kalmasıdır ki, ben HDP'nin bu koşullarda böyle bir sorun yaşayacağını hiç düşünmüyorum. ''Hendek'' savaşlarından sonra Suriye ve Irak'taki operasyonların Kürt halkı üzerinde bir nefret duygusunu harekete geçirdiğini ve bu yüzden, HDP'nin bu seçimde baraj sorunu yaşamayacağını düşünüyorum.

( Sanalın diğer alanlarında HDP'nin CHP tarafından yalnız bırakıldığına ilişkin iddialar ortaya atılıyor. Başlık yazısında Ayhan Bilgen'in de hemen hemen aynı anlama gelecek sözleri de var. BU yaklaşım doğru değil. CHP'nin sıfır baraj ittifakı içinde HDP'nin de yer aldığını biliyorum. Ancak özellikle Meral Akşener'in tutumu HDP'nin dışarıda kalmasına yol açmıştır. )
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dışsal ittifak... umut 0 1219 27.03.2015- 11:19
Konu Klasör HDP, seçimler, ittifak... denizcan 2 1771 26.12.2014- 13:11
Konu Klasör HDP'den CHP'ye ittifak çağrısı, CHP'den ret solcu 1 1891 15.12.2014- 15:26
Konu Klasör CHP'den ittifak hamlesi! proleter 0 1569 28.11.2013- 16:04
Konu Klasör EMEP'ten HDP ile ittifak açıklaması denizcan 4 1976 06.09.2015- 09:44
Etiketler   HDPden,   CHPye,   ittifak,   mesajı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS