SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Patronların Kürt Halayı...           (gösterim sayısı: 558)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.025
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 09.12.2021- 02:47


SOLportal'da Alpaslan Savaş'ın yazısının bu başlığını okuduğumda ilkin ''zamanımı şimdi bu yazıların'' diye geçirmiştim içimden. Yazıyı okumaya başladığımda ise, bu başlığın foruma mutlaka asılması gerektiğini düşündüm. Önemli bir yazı. Sadece söylediklerinden ileri gelmiyor, çok uzunca bir zaman sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarda köpürtülen iklimin bir türlü görmek istemediği gerçekliğin altını çizdiği ve bu yönde bir büyük ''sol algının'' ne kadar yanlış olduğu gerçeğini bugüne taşıdığı için de öyleydi.

Alpaslan Savaş'ın yazısını buraya asmadan önce bir iki söz de söylemek gerekirse, yeniden ve yeniden bu sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarda köpürtülen iklimin ne kadar çok sol sempatizanın zihninde yanlış bir algıya yol açtığını ve bu nedenle sosyalist ideolojiye ne kadar dışsal kaldığını da düşünmemek ve kuşkusuz hayıflanmamak da mümkün değil. Şimdi bu forumlar yoklar, mahkeme kararıyla kapatılmışlar. Keşke kapatılmasalardı, keşke varlıklarını sürdürüyor olsalardı, merak ediyorum yine aynı çizgiyi sosyalizm, Leninizm, Marksist ideoloji ve proletarya enternasyonalizmi adına savunabilirler miydi?

Böyle yapılmıştı, uzunca bir zaman sosyalist siyasetin böyle bir şey olduğu sanılmış ve böyle davranmayan, böyle bir siyaseti elinin tersiyle iten sosyalistlere ( başta TKP olmak üzere, ne olduğunu bile bilmedikleri terimlerle ulusalcı,sosyal şoven ve hatta neo-faşist damgasını vurmuşlardı. Nette buldukları ve devrimci özünden soyutlayarak yorumlamaya çalıştıkları, altını çizerek de eklemeliyim, liberalizmin etkisinde, hatta güdümünde bir çizgide solculuk, sosyalistlik ve dahi enternasyonalist komünistlik yapılmaya çalışıldığı günlerdi ve kuşkusuz kötü günlerdi. İnternette sol, sosyalizm ve enternasyonalizm adı altında bir büyük yanlışlık, bir büyük hata, bir büyük karşı devrimci bir çizgi sürdürülüyordu. Etnik temelde bir siyaset sol, sosyalizm ve proletarya enternasyonalizmi adına sadece savunulmakla kalmıyor ve aynı zamanda böyle bir siyasetin solcu, sosyalist ve dahi enternasyonalist olabilmenin temel ve öncelikli bir koşulu olduğu ileri sürülüyor, zihinlere kazılması sağlanıyordu; bilerek ya da bilmeden...

Yanlışlık da burada yatıyordu. Bir Kürt   gencinin milliyetçi duygular içinde sorunlarına etnik, ulusalcı bir temelde yaklaşmasının   anlaşılabilir bir şey olduğu çok açık. Ama bunun bir sol siyaset, bir sınıf siyaseti olmadığı, sosyalistlerin soruna böyle yaklaşamayacağı bir türlü dillendirilememişti. Sosyalistler yeri geldiğinde Kürt ulusalcılığıyla dayanışmacı bir tavır elbette gösterebilirler, ülkedeki terör ve şiddet siyasetini hiç benimsemeden, bu yöntemin sola, sosyalizme alan açmadığı, bir pusuda öldürülen gencecik insanların (askerlerin) öyle savunulduğu gibi ''devletle çatışma'' falan da olmadığı...-anlatlabilirdi. Hele kentlerin ortasında patlatılan bomba yüklü araçlarla yitip giden insanlarımızın arkasından bir savaş dilinin kullanılması ne kadar inciticiydi ve bu süreç buralarda bir türlü eleştirilemiyordu. Yanlış olduğunu söyleyenler ise, bin türlü hakaret görerek forumlardan uzaklaştırılıyordu.

Evet, kötü günlerdi ve (sanırım) aradan geçen zaman o yapılanların, o sol, sosyalizm ve dahi enternasyonalizm adına köpürtülmeye çalışılanların yanlış olduğunu ortaya koyduğu gibi, o sürecin bugün tek adam diktatörlüğüne dönüştüğünü de gösterdi. O sürecin o şekilde işlemesine ve bugün saray rejimiyle sonuçlanmasına bu sözde sol forumların katkısı olduğu gerçekliğiyle karşılaşmak ne kadar üzücü!

Solportal'daki Alpaslan Savaş'ın yazısı bu gerçeğin bir yüzünü gözler önüne seriyor...
Hani o zamanlar   bir türlü görmek istemediğimiz gerçeğin bir yüzünü...

Şimdilerde ne kadar farkındayız, o da ayrı.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.025
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 09.12.2021- 02:49


Sömürücü Kürtlerle sömürülen Kürtlerin ortak çıkarı yoktur. Ortak çıkarı olan yalnızca emekçilerdir, işsizlerdir, yoksullukla, açlıkla burun buruna yaşamak zorunda kalanlardır.


Patronların Kürt halayı - ALPASLAN SAVAŞ

2010 yılının Aralık ayıydı. AKP, kritik Anayasa referandumundan zaferle ayrılmış, yetmez ama evetçi liberallerin ve ortağı Gülen cemaatinin desteğiyle doludizgin yol alıyordu. İktidarın siyasi hamlelerine bu atmosferle uyumlu bir “Kürt açılımı” eşlik ediyordu.

İşte tam o günlerde Diyarbakır, çok konuşulacak bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantının adı “Girişim ve İş Dünyası Zirvesi” idi. Ülke çapında otuz ayrı bölge ve sektör federasyonunu bünyesinde barındıran TÜRKONFED’in çağrısıyla toplanan zirve, patronları Diyarbakır’da bir araya getirdi.

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği DOSİAD başkanı Aziz Özkılıç, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, BDP’li belediye başkanı Osman Baydemir ev sahipleriydi. Zirvenin ilk günkü gala yemeğinde bölgenin ileri gelen sermaye gruplarının temsilcileriyle birlikte iki ağır misafiri, Türkcell CEO’su Süreyya Ciliv’i ve TÜSİAD başkanı Ümit Boyner’i ağırlıyorlardı.

Kürsüye önce Boyner çıktı ve toplantıya katılanları Kürtçe selamladı:

“Ji bo biratîyê, Ji bo aşitîyê, Ji bo wekhevbunê Diyarbekir mala meye”

Sonra aynı selamı Türkçe tekrarladı:

“Kardeşlik için, barış için, özgürlük için Diyarbakır hepimizin evidir”

Boyner’in selamı salonda dakikalarca alkışlandı.

Devam etti.

Temsili adalet için yüzde 10 barajının düşürülmesi gerektiğini söyledi. Diyarbakır cezaevi için özür dilenmesini, Kürtçe köy isimlerinin iade edilmesini istedi.

Sonra Turkcell CEO’su Ciliv geldi. Şirketin kısa süre önce Diyarbakır ve Erzurum’da açtığı iki yeni çağrı merkezini hatırlattı, bölgeye yatırım yaptıkları için pişman olmadıklarını söyledi. Hatta o kadar memnundu ki artık kendini bir Diyarbakırlı olarak görüyordu.

O akşam, herkesin keyfi yerindeydi. Belediye başkanı Baydemir, Turkcell CEO’sunun “Diyarbakır’da internet Paris’ten daha hızlı” sözlerine karşı kendisinin yurtdışı yasağı olduğunu hatırlattı. Vali Baydemir’e “Üzülme Osman, Süreyya Bey sorunu 3G ile çözecek” diye dokundurdu. Espriler, kahkahalar böyle sürüp gitti.

Gecenin sonunda halay kuruldu. TÜSİAD başkanı, Turkcell CEO’su, Vali, Belediye Başkanı, bölgenin ileri gelen patronları el ele tutuştular ve hep birlikte Diyarbakır halayında durdular.

***

O gece halay başı elindeki mendille Tarkan Kadoğlu idi. Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekler Federasyonu DOGÜNSİFED’in başkanı olan Kadoğlu Cizreli bir patrondu. Kömür tüccarı babasının yanında iş hayatına atılmıştı. İşlerin başına geçtikten sonra şirketi Gaziantep’e taşıdı ve inşaat, turizm, sağlık, gıda başta olmak üzere pek çok sektörde yatırımlara imza attı. Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi işlerinin daha da gelişmesine yaradı. Oradan aldı, burada sattı. Petrol dağıtım firması Kadoil’i kurdu, Mersin’de uluslararası petrol terminali oluşturdu. Boyner’le halaya durduğu sırada sahibi olduğu şirketler milyar dolarlık ciroya sahipti.


Kadoğlu Holding patronu Tarkan Kadoğlu, Osman Baydemir, Ümit Boyner
Diyarbakır’daki halaydan hemen önce, Ümit Boyner’in başkan seçildiği TÜSİAD genel kurulunda o da aynı listeden yedek üye olarak yönetim kuruluna girdi. Birkaç genel kurul sonra TÜSİAD yönetimindeki ilk “Kürt işadamı” oldu.

2013 yılında bir gazeteye verdiği röportajda, “barış sürecini” çok önemsediklerini, büyük hedeflere ancak bu sorunu çözerek ulaşabileceklerini söyledi.   Bu iki halk birdi. İstanbul’da yaşayan 3 milyon Kürt, Boğaz’ı bırakıp gitmezdi. “Mesela ben İstanbul’daki ofisimden denizi seyrederken, neden bu ülkeden gideyim ki, kimse kusura bakmasın” diye örnek olarak kendini verdi.

***

“Süreç”, AKP’nin bir virajı daha almasını sağladıktan sonra sona erdi. Gezi direnişi hesap bozdu, iktidar ortağı cemaatle açılan ara ve sonrasındaki darbe girişimi AKP’yi yeni siyasi açılımlar ve ittifak arayışlarına yöneltti. Masa devrildi, silahlar çekildi.

2016 yılına gelindiğinde AKP’nin “Kürt açılımı” sona ermişti belki ancak patronların durduğu halay, bu kez Erdoğan’ın açtığı “sermayeye Kürt paketi” ile devam etti. Adına “Cazibe Merkezleri” dediler.

Birbirine yakın 23 il için 5 merkez belirlendi. Bu merkezler Van, Diyarbakır, Kars, Erzurum ve Malatya oldu. Devlet destekli yol, köprü ve tünel inşaatları için 8,5 milyar, enerji alanında yatırım yapacak şirketler için 3 milyar lira kaynak ayrıldı. Fabrika arazileri bedelsiz tahsis edildi. Kullanılacak makine teçhizat için sıfır faizli kredi olanağı sağlandı. Kurumlar vergisi alınmadı.

Batman’da tekstil atölyeleri, Şırnak’da maden ocakları, Malatya’da, Erzurum’da çağrı merkezleri açıldı. Kürt emekçileri bu işletmelerde uzun çalışma süreleri, kayıt dışı işçilik, asgari ücretin altında gelir ve iş cinayetleriyle yüz yüze çalıştılar. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da patronlar için ilan edilen “cazibe merkezleri” işçiler için “sömürü merkezleri” oldu.

***

2010 yılının Aralık ayında Diyarbakır’da TÜSİAD başkanı Ümit Boyner ve belediye başkanı Osman Baydemir’in birlikte durduğu halayın başı, ilk Kürt TÜSİAD yönetim kurulu üyesi, İstanbul’daki ofisinden boğazı, Diyarbakır’dakinden surları izleyen Cizreli patronun adı bu kez 2018 yılında bir cinayetle gündeme geldi. Bir başka petrol dağıtım şirketi patronu olan Ömer Faruk Ilıcan’ın evinin önünde öldürülmesi olayında planlayıcı ve azmettirici olarak…

Cinayetin hikâyesi ilginçti. Polis operasyonu cinayetten aylar sonra yapıldı. 7 kişinin gözaltına alındığı operasyonda bir tek o yakalanamadı. Irak’a kaçtığı ileri sürüldü. Firarda olduğu sırada davada önemli gelişmeler oldu. Adliye koridorlarında çantayla paralar taşındı, savcılar değişti, davanın sanığı davanın tanığı oldu. Yaklaşık iki yıl süren davada Kadoğlu tutuksuz yargılandı ve pek çok başka skandalın ardından mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Cinayeti ve yargılama sürecini Barış Terkoğlu ile Barış Pehlivan son kitapları “Cendere, Metastas-2”ye taşıdı. Terkoğlu ve Pehlivan, Cizreli patrona dair kitapta şu bilgiyi veriyor:

“Cinayetin azmettiricisi ve bilinçli olarak dışarıda bırakılanı Tarkan Kadoğlu karar duruşmasına gelmedi, kaçtı. Bu satırlar yazılırken, halen firariydi. Ara ara Gaziantep’te görüldüğü iddiaları fısıldanıyordu”1

***

O gece TÜSİAD’ın Diyarbakır’da kurduğu halay sıradan bir düğün halayı değildi. Adına “demokrasi halayı” dediler. Demokrasi yatırım oldu, teşvik oldu, milyonlarca dolar kâra dönüştü. Ama ne hikmetse Kürt emekçisinin payına yine halayın davulcusu olmak düştü. O gün bugündür bölgede zengin daha zengin, yoksul daha yoksul.

Çünkü Kürt emekçisi yoksulsa ve bu yoksulluk tıpkı başka kökenden emekçilerin yoksulluğu gibi ise, bunun nedeni Kürt ya da diğer kökenden başkalarının zenginliğidir.

Sömürücü Kürtlerle sömürülen Kürtlerin ortak çıkarı yoktur. Ortak çıkarı olan yalnızca emekçilerdir, işsizlerdir, yoksullukla, açlıkla burun buruna yaşamak zorunda kalanlardır.

İşte bu nedenle yoksulla zenginin halayı bir arada olmaz.

Yoksulla zenginin halayında ritim tutmaz.

1.“Cendere, Metastas-2”; Barış Terkoğlu- Barış Pehlivan; Kırmızı Kedi Yayınevi, 2020, sf.74

https://haber.sol.org.tr/yazar/patronlarin-kurt-halayi-320237Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt hareketinin Türkiyelileşmesi... melnur 3 2154 21.02.2019- 06:19
Konu Klasör Kürt halkı hafife mi alınıyor? melnur 2 1912 03.11.2019- 04:26
Konu Klasör TKP: Kürt sorunu sınıfsaldır melnur 0 1090 12.08.2020- 06:20
Konu Klasör Kürt siyaseti nereye? melnur 3 1123 08.12.2020- 00:33
Konu Klasör Yeniden Kürt sorunu... melnur 5 784 28.09.2021- 09:14
Etiketler   Patronların,   Kürt,   Halayı.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS