SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Selahattin Demirtaş: Ortak adayda birleşilmezse trajedi olur...           (gösterim sayısı: 382)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 03.01.2023- 08:16


Selahattin Demirtaş bilimsel sosyalizmi savunan biri değil. Bu anlamda sosyalist-komünist de değil. Burada yazılanlar en geniş anlamıyla solcu,   ve demokrat bir aydının hapishane günlüğüdür ve -burası önemli- içinden geçtiğimiz süreçte mutlaka ve mutlaka bir sosyalistin-komünistin de savunması ve söylemesi gereken yalın gerçeklerdir. Ülkemizdeki sosyalist siyaseti Demirtaş'ın   bu söylemi, bu gerçeklik tanımlaması üzerinde kurmayan herhangi birinin sınıfsal ve devrimci bir mücadelede bulunduğu iddia edilemez. Bu seçim kazanılmalıdır. Ve bu seçimin kazanılması konusunda hepimizin öncelikli bir sorumluluğu vardır. Hiç kimse ve hiçbir gerekçeyi öne sürerek bu sorumluluktan kaçmamalı, bu konuda küçük siyasi çıkarlar da bir kenara bırakılmalıdır. İçinden geçtiğimiz karanlık süreç, bu tarihsel kesit hepimize, solcusuna, sosyalistine, demokratına ve hatta liberaline bile böyle bir sorumluluk dayatmaktadır. Bilinmeli ki, bu konuda yapılan en küçük bir yanlış bile toplum ve tarih tarafından affedilmeyecektir.

Yeni yıl büyük değişim
Ortak adayda birleşilmezse trajedi olur


"Değişim" kavramı hem umudu hem de korkuyu aynı anda taşır. Durumdan bıkmış olanlar değişimi heyecanla, sevinçle karşılarken statükodan yarar sağlayanlar değişimden korkarlar.

2023 yılı, Türkiye'nin en büyük değişimine gebe yıldır. Tablo çok net; ya Cumhuriyet demokrasiyle taçlanıp yoluna devam edecek ya da tek adam rejimi bir tür krallığa, padişahlığa evrilecek.

Resim Ekleme
Çizgi: Tan Oral

Seçim yarışı eşit koşullarda olmayacak

Yakında seçim kampanyaları başlayacak, adaylar sahaya çıkacak ve kıyasıya bir rekabetin hem tarafı hem de tanığı olacağız.

Seçim yarışı eşit koşullarda olmayacak. İktidar, elindeki tüm olanakları orantısız ve haksız bir şekilde kullanacak. Aklımızın, hayalimizin alamayacağı kirli ve ürkütücü yöntemleri devreye sokacaklar. Yeni kayyımlar, yeni tutuklamalar, HDP'ye kapatma, şiddet, medyaya baskı, Suriye'ye kara operasyonu, bizim yargılandığımız Kobani Davasında astronomik cezalar, sandık hileleri…

Her şeyi yaparlar
Başka olasılıklardan söz etmek bile istemiyorum ama olabilir. Saltanatlarını kaybetmemek, suç iktidarlarını yitirmemek için her şeyi yaparlar.

Elbette karamsarlık yaymak istemiyorum. Öte yandan gerçekçi olmak zorundayız. Lay lay lom bir seçim süreci yaşatmayacaklar bize. "Battı balık yan gider" diyerek suçlarına yeni suçlar eklemekten hiç çekinmeyecekler.

Gelecek yüz yılımızı satın alabilmek için piyasayı paraya boğacaklar. Rusya'dan, Arap ülkelerinin yönetimlerinden alacakları borç paraları vatandaşın cebine dolduracak, göz boyamaya çalışacaklar.

Ortak adayda birleşilmezse trajedi olur
Muhalefet bir bütün olarak bu zorlu süreci göğüsleyecek ve demokratik zaferi halka armağan edebilecek mi, göreceğiz.

Seçime 27 parti giriyor. Bunların beşi iktidar blokundan, 22'si muhalefetten. Muhalefetteki 22 partinin hepsi olmasa bile çoğu, örneğin 10 maddelik tek sayfalık bir demokrasi manifestosuyla ortak bir adayda birleşebilir mi? Bunu yapmamaları trajedi olur.

İttifaklar kendi içlerinde en çok milletvekili çıkacak ortak listeler hazırlayabilirler mi? Bunu yapmamaları hazin olur.

Zafer için mucizeye ihtiyacımız yok

Yüzlerce, binlerce sayfalık seçim bildirgelerini kimse okumayacak (bunlar gereksizdir demiyorum), saatlerce süren nutukları kimse dinlemeyecek (bunlar kesinlikle gereksizdir) ama halkın gözü kulağı kesinlikle muhalefette olacak.

Seçimde neyin oylanacağını son derece sade spotlarla halka hatırlatmak, sokağı ve meydanları her an sıcak ve diri tutmak, birlikte hareket etmek ve sandığı korumak muhalefete kesinlikle kazandıracak.

İktidar ne yaparsa yapsın, hangi hilelere başvurursa vursun halk kararını vermiş durumdadır. Muhalefete düşense halkın bu kararını birliktelik ve kararlılıkla değişim gücüne dönüştürmektir. Bunu başaramayan muhalefet, tarihi bir vebal altında kalır. Değişim isteyen, neredeyse yüzde yetmişe varan seçmen gücünü zafere dönüştürmek için mucizeye ihtiyaç yok. Aksine, muhalefetin kaybetmesi mucize olur.

Halka sorulacak sorular

Hepi topu, demokrasi ilkelerini temsil eden ortak aday etrafında birleşip meydanlarda halka şunları soracak muhalefet:

Özgürlük mü, kölelik mi?
Zifiri karanlık mı, aydınlık mı?
Baskı ve zulüm mü, barış ve huzur mu?
Açlık ve sefalet mi, refah ve bolluk mu?
Tek adam mı, 85 milyon mu?
Diktatörlük mü, demokrasi mi?

Halka güvenin

Onurlu hiçbir halk, üç dört aylığına cebine girecek ve sonra da eriyip gidecek bir para karşılığında kendi yarınını ve çocuklarının geleceğini satmaz.

Halka güvenin. Halk aklı başında ve onurludur. 2023'ü büyük değişim yılına dönüştürecek olan da halkların gücüdür.

Hoş geldin büyük değişim yılı!
Sen bize layıksın, biz de sana.
Bekle zafer şarkılarıyla geçişimizi…

Selahattin Demirtaş
Edirne Cezaevi


https://t24.com.tr/yazarlar/selahattin-demirtas/yeni-yil-buyuk-degisim,38085Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [16.01.2023- 22:51],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.01.2023- 16:28


Demirtaş'tan ortak aday çıkışı: Sorumlusu HDP olmaz


Edirne F Tipi Cezaevi'nde 6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Altılı Masa’nın HDP ile açık, şeffaf müzakere yürütmesi birçok sorunun aşılmasını sağlar” dedi.

Resim Ekleme

Selahattin Demirtaş, Medyascope‘un sorularını yanıtladı. Demirtaş, HDP’ye yönelik kapatma davasından ortak aday tartışmalarına, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezadan Kürt seçmenin seçimdeki tutumunun nasıl olacağına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, "Muhalefet, HDP ile ilkeler çerçevesinde ortaklaşarak bir ortak cumhurbaşkanı adayında uzlaşacak mı" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu, HDP’den çok diğer muhalefetin tutumuna bağlıdır artık. Partimiz HDP, kendi ilkesel duruşunu defalarca en net, en makul çerçevede ortaya koydu. Eğer ortak adayda uzlaşma olmazsa iyi olmaz ama herkes bilmeli ki bunun sorumlusu da HDP olmaz. Çünkü HDP ortak adayda uzlaşmak için bundan fazlasını yapamaz. Bana kalırsa şimdi adım atma sırası Altılı Masa’dadır. HDP ile açık, şeffaf müzakere yürütmeleri birçok sorunun aşılmasını sağlayacaktır. Eş genel başkanlarımız, buna hazır olduklarını onlarca defa ilan ettiler ve Altılı Masa’ya çağrı yaptılar. Bu samimi çağrıların Altılı Masa’da karşılık bulup bulmayacağını hep beraber göreceğiz."

“İmamoğlu artık bir siyasi figür, bu tür realiteler mahkeme kararlarıyla değiştirilemez”

Demirtaş, İmamoğlu'na, YSK üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla verilen hapis cezasını hakkındaki, "Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, kendisini seçenek olmaktan çıkardı mı" soruyu da şöyle yanıtladı:

"Yasal açıdan resmen kesinleşmiş karar olmadan kimse siyasi yasaklı olmaz. Dolayısıyla hukuki pencereden bakıldığında Sayın İmamoğlu halen siyasetin resmi aktörüdür ve belediye başkanıdır. Ancak siyasi değerlendirme açısından bakıldığında, kendisinin bir seçenek olup olmadığına Altılı Masa karar verecek. Bu konuda bizim müdahil olmamız siyaseten doğru olmaz.

Fakat netice itibarıyla Sayın İmamoğlu, artık bir siyasi figürdür. Bu tür realiteler mahkeme kararlarıyla değiştirilemez. Kendisinin siyasi serüveninin nasıl olacağını ise zaman gösterecektir. Biz, parti olarak da kişisel olarak da tüm hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı net bir demokratik tutum sahibi olduğumuz için kendisi şahsında İstanbul’un iradesine yapılan hukuk dışı saldırının karşısında olduk, olmaya devam ederiz."

https://www.odatv4.com/siyaset/demirtas-tan-ortak-aday-cikisi-sorumlusu-hdp-olmaz-265442
Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [16.01.2023- 22:50],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.01.2023- 20:28


HDP'nin adayı mı?

HDP atla deve talep etmiyor, Altılı Masa'nın belirlenecek ortak adayının, HDP ve tüm muhalefet ile genel demokrasi ilkelerini açık, şeffaf bir şekilde oturup tartışmasını, müzakere etmesini istiyor ki ortak aday, halkın ortak adayı olabilsin.

Selahattin Demirtaş

HDP'nin kendi adayını çıkarma hazırlığı yaptığını açıklaması, yoğun bir şekilde tartışılıyor. Tartışmanın zararı yok. En doğruyu, ideali bulmanın yolu özgürce tartışabilmektir zaten.

Ben de bu tartışmalara katkı sunmak amacıyla birkaç noktaya değinmek istiyorum.

HDP neden Altılı Masa'nın kendi adayını açıklamasını beklemeden aday hazırlığına girişiyor, Altılı Masa'nın çıkaracağı adaya güvenmiyor mu?

Konu güven değil
Öncelikle, konu kişiye güven değil. Bir kişiye çok güvenebilirsiniz ama ortada kurumsal, bağlayıcı güvenceler yoksa o kişiden bağımsız şekilde, ciddi sorunlar yaşanabilir.

Mesela Altılı Masa'daki liderler birbirine güvenmedikleri için mi sürekli protokoller, yetki ve görev dağılımları, program taslakları üzerinde çalışıyorlar? Altılı Masa liderleri neden şöyle bir açıklama yapmıyorlar, mesela? "Bizim çıkaracağımız aday kim olursa olsun ona güvenimiz tamdır, dolayısıyla kendi aramızda hiçbir konuyu müzakere etme gereği duymuyoruz, her şeyi adayımızın vicdanına havale ediyoruz."

HDP ile müzakere neden gereksiz olsun?
Haklı olarak bunu söylemedikleri gibi neredeyse bir yılı aşkın süre boyunca ve on toplantı yaparak her konuyu uzun uzun müzakere ediyorlar, anlaştıkları başlıkları protokollere bağlıyorlar. Olması gereken de budur. Aksi taktirde destek verip seçtirdikleri aday, yarın bir gün ciddi hatalar yapmaya başlarsa hem tüm partiler seçmenlere karşı mahcup olurlar hem de Türkiye yeni bir açmaza, krize girer. Bu nedenle seçimden önce her konuyu müzakere etmek haktır, meşrudur, dahası zorunluluktur.

Peki Altılı Masa'nın tüm partilerinin ortak adaya destek şartı olarak yürüttüğü müzakere, sıra HDP'ye gelince neden gereksiz, anlaşılmaz görülüyor? İşte biz HDP'liler de bunu anlayamıyoruz.

Pazardan bir kilo domates alırken bile diyalog kuruyorsunuz da 7 milyon seçmenin desteğini isterken bundan kaçınmayı neyle açıklıyorsunuz? Üstelik o 7 milyon seçmenin desteğini almak sadece seçim matematiği açısından değil ülkenin iç barışı, demokrasisi açısından olmazsa olmaz konumdayken neden müzakereyi HDP ile yürütmek ağır gelsin?  

Kürtler yan odada beklemek istemiyor
Şimdi, Cumhuriyet'in yüzüncü yılında Türkiye kendi içinde bir toplumsal barış, kardeşlik, eşitlik, birlikte yaşam anlaşması, anayasası yapmaya hazırlanırken toplumun önemli bir kesimi dışarıda bırakılmak isteniyor gibi bir görüntü oluşmasına fırsat vermemek gerekir.

Türkiye hepimizindir, HDP de Türkiye'nin parçasıdır, Cumhuriyet ortak değerimizdir, birlikte ve hep beraber yaşayacağız tabii ki. Aynı odada yan yana oturup ortak geleceğimizi beraberce, medenice, kardeşçe konuşmak neden kimilerine tuhaf bir istek veya dayatma olarak geliyor? Hadi HDP ile görüşmeyi Cumhur İttifakı yapmaz, yapamaz, demokrasi anlayışlarına uygun değil. Ama kendini demokrat muhalif olarak tanımlayanların özenli ve dikkatli davranmasını beklemek hakkımızdır.

Ortak aday HDP ile görüşmeli

Sonuç itibarıyla HDP atla deve talep etmiyor, Altılı Masa'nın belirlenecek ortak adayının, HDP ve tüm muhalefet ile genel demokrasi ilkelerini açık, şeffaf bir şekilde oturup tartışmasını, müzakere etmesini istiyor ki ortak aday, halkın ortak adayı olabilsin.

"Altılı Masa'nın adayı netleşince tüm toplumsal ve siyasal kesimlerle açıkça müzakere yürütecektir. Herkesi dinleyip talep ve beklentilerini ciddiye alacaktır, kimse merak etmesin" demek zor olmasa gerek. "Biz Altılı Masa olarak aramızda uzlaşıp defteri kapatmayacağız. Başka kesimlerle de uzlaşma arayışlarımızı sürdüreceğiz" deyip bunun gereğini yapmak herkese, hepimize kazandırır.

Üstelik HDP ile müzakere başlıkları da öyle gizli saklı değildir; Eylül 2021'de HDP'nin açıkladığı tutum belgesindeki 11 maddedir. Bu ilkeler herkes için demokrasi talep eden maddelerdir.

Şimdi Altılı Masaya düşen en olgun ve demokrat tutum, Altılı Masanın Cumhurbaşkanı adayının ortaya çıkmasıyla birlikte, HDP dahil diğer tüm toplumsal ve siyasal muhalefetle mutlaka görüşüp dinleyeceğini, uzlaşma arayacağını, destek isteyeceğini açıklamasıdır.

HDP dayatma yapmıyor
HDP kimseye olmazı dayatmıyor, akılcı ve meşru olanı gösterip ön açıyor, seçimlerde ortak adayın demokrasinin teminatı olarak büyük bir farkla kazanmasının yolunu gösteriyor.

Tartışmalara bir de bu yönüyle bakmakta yarar var. Çözülmeyecek bir sorun yok, yeter ki herkes uzatılan eli tutma cesaretini göstersin.

Ayrıca Altılı Masa'nın son toplantısında alınan karar gereğince aday dışındaki genel başkanların Cumhurbaşkanı yardımcısı olması ihtimali varken, masadaki tüm liderlerin toplumun geneline ve elbette HDP seçmenine güven verecek adımlar atması gerekmez mi?

Özellikle HDP oylarıyla Cumhurbaşkanı yardımcılığı talep edilecekse "HDP'ye bakanlık", tartışmasında incitici beyanlarda bulunanlara samimi adımlar atma görevi düşmez mi? Düşer, düşer.

Yeter ki kriz için değil, çözüm için birlikte çalışma, iş birliği niyeti ortaya çıksın. İşte tüm bunlar görmezden gelinir ve HDP'nin iyi niyetli tutumu yok sayılırsa o zaman da HDP kendi adayını çıkarır ve kıyasıya bir seçim yarışına girer.

HDP'nin aday çıkarma hazırlığı yapması da bu nedenlerle haklıdır, meşrudur, desteklenmesi gereken ilkeli bir tutumdur.

Bu nedenle hep birlikte ne diyoruz? Yürü HDP, yolun açık olsun.

https://t24.com.tr/yazarlar/selahattin-demirtas/hdp-nin-adayi-mi,38192Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [16.01.2023- 22:50],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.01.2023- 20:53


Demirtaş: ‘Ortak aday olasılığı halen masada’

Selahattin Demirtaş, Reuters’ın sorularına yanıt verdi.

Resim Ekleme
 
Edirne F Tipi Cezaevi’nde 6 yıldır tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için “HDP adayı” tartışmalarına ilişkin, “Altılı Masa'nın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığı halen masada, kapı kapalı değil” ifadelerini kullandı.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Reuters’ın sorularına yazılı olarak yanıt verdi.

Selahattin Demirtaş, kapatma davasında amacın “HDP’yi zayıflatıp muhalefette boşluk yaratmak” olduğunu belirtirken, “HDP, anayasaya aykırı tek bir faaliyet yürütmemişken hakkında Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) kapatma davası açılması açıkça Erdoğan-Bahçeli’nin talimatıyla oldu” ifadelerini kullandı.

‘HDP SEÇMENİ, OY VEREBİLECEĞİ BİR SEÇENEĞİ MUTLAKA GÖRECEKTİR’

Kapatma davasının hukukun değil siyasetin ajandasıyla olduğunu ifade eden Demirtaş, yüksek mahkeme yargıçlarının, “ağır siyasi müdahaleye” ortak olmayacağını ve HDP için kapatma kararı almayacaklarını düşündüğünü, ancak böyle bir karar çıktığı takdirde HDP seçmeninin ortada bırakılmayacağını şu cümlelerle dile getirdi:

“Fakat hukuksuzca bir kararla partimiz kapatılır ve arkadaşlarımıza siyasi yasak getirilirse dışarıdaki parti yöneticilerimiz, her türlü duruma göre önlemlerini almış durumdalar. HDP seçmeni sandıkta oy verebileceği bir seçeneği mutlaka görecektir.”

‘ORTAK ADAY OLASILIĞI HALEN MASADA’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik ortak hareket olmaması ihtimaline karşı, HDP’nin kendi adayıyla ilgili hazırlıklarını yapmak zorunda olduğunu söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:

“HDP, seçmenlerini sandıkta seçeneksiz bırakamaz. Muhalefetin birleşerek ortak adayla seçime gitmesi için partimiz HDP, bugüne kadar hep çaba sarf eden taraf oldu, bu çabalarından da vazgeçmiş değil. Altılı Masa'nın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığı halen masada. Partimizden yapılan açıklamalardan bunu net olarak anlıyoruz. Kapı kapalı değil.”

‘ERDOĞAN’IN SEÇİMİ KAZANMASI İMKANSIZ’

Selahattin Demirtaş, seçimlerle ilgili beklentisinin sorulduğu soruya, halkın büyük çoğunluğunun Erdoğan’a olan güvenini ve inancını yitirdiğini, Erdoğan’ın seçimi yeniden kazanmasının imkansız olduğunu ifade ederek cevap verdi. Demirtaş, şunları dile getirdi:

“Sadece anketler değil sokağın canlı sesi de artık Erdoğan'ın iktidarının sonunu geldiğini gösteriyor. Yeni ekonomi paketleri açıklasa da seçmen üzerinde baskı kursa da hilelere başvurmayı denese de yenilgiden kurtulamayacak. Bu çok açık. Halkın büyük çoğunluğu artık Erdoğan'a olan güvenini, inancını yitirdi ve kendisinin bunu yeniden kazanması imkansız.”

‘AKTİF SİYASETTE DEĞİL AKTİF MÜCADELEDE OLACAĞIM’

Selahattin Demirtaş, cezaevinden çıkması durumunda siyasete dönüp dönmeyeceğine ilişkin soruyu ise “Seçimle gelinen hiçbir göreve talip olma gibi bir düşüncem yok. Mücadelemi sosyal ve sivil alanda sürdürme düşüncesi daha ağır basıyor. Halkın içinde olmayı tercih edeceğim. Aktif siyasette değil aktif mücadelede olacağım. Tabii ki zaman neyi gösterir, hep beraber göreceğiz. Fakat ben, aktif temsili siyaset sayfasını kendi açımdan uzun süre önce kapattım” şeklinde yanıtladı.

https://ilerihaber.org/icerik/demirtas-ortak-aday-olasiligi-halen-masada-149826Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 25.01.2023- 00:04


Demirtaş'tan 'ortak aday' çıkışı: Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır?

Demirtaş, "Tüm liderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir araya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda!" dedi.

Resim Ekleme

Demirtaş'tan 'ortak aday' çıkışı: Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır?

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile muhalefet parti liderlerine seslenerek ‘ortak aday’ tepkisi gösterdi.

Demirtaş, paylaşımlarında şunları kaydetti:

“Üç yıldır demokrasi ittifakı olsun diye çırpınıp durduk, olmasın diye muhalefet dahil herkes üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Halk demokrasi ittifakını yoksullaşarak kurdu, partiler ne yazık ki kuramadı.

Şimdi önümüzde dört ay var, ortak aday diyoruz, yine herkes, olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyor. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Tüm liderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir araya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda! Neyse ki bu seçimi siyasetçiler değil, halk kazanacak. Ya tam demokrasi Ya mutlak diktatörlük Kendi gücünüze güvenin, inanın ve dört ay boyunca enerjiyle çalışın. Kesinlikle kazanacağız.”

https://gazetemanifesto.com/2023/demirtastan-ortak-aday-cikisi-bu-nasil-bir-akil-tutulmasidir-504790/Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Demirtaş: Ortak adayda uzlaşma olmazsa sorumlusu Altılı Masa'nın milliyetçi kanadıdır... melnur 1 243 07.02.2023- 00:45
Konu Klasör HDP'den 'ortak aday' açıklaması ve 'Selahattin Demirtaş' yanıtı... melnur 0 669 09.01.2022- 04:18
Konu Klasör Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları... melnur 3 2764 28.02.2019- 08:44
Konu Klasör Selahattin Demirtaş: HDP seçmeni ne yapacak? melnur 4 1017 24.11.2021- 06:46
Konu Klasör Selahattin Demirtaş : İğneyi kendimize... melnur 3 692 21.07.2022- 00:35
Etiketler   Selahattin,   Demirtaş:,   Ortak,   adayda,   birleşilmezse,   trajedi,   olur.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS