SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
31 Mart Belediye seçimleri ve SOL...           (gösterim sayısı: 60)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.870
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 07.02.2024- 10:08


Ne zaman gerçekleşir bilemem, o günleri görebilir miyiz, göremez miyiz, o da ayrı bir konu. Ama bir gün bu ülkede herhangi bir seçimde, burjuvazinin muhafazakar bir partisi ile burjuvazinin nispeten ilerici bir partisi bir sosyalist parti ile yarışır bir hale gelirse hiç kuşkum yok solcuların, sosyalistlerin, yüzü sola dönük kişilerin yanında duracağı, mücadele vereceği ve toplumsal alanda çok daha fazla etkisini hissettirmek için çalışacağı parti sosyalist parti olacaktır. O koşullar nasıl olursa olsun o sosyalist partinin iktidara gelmesine yönelik bir söylem ve eylem birlikteliği de gerektirecektir ve inanıyorum o koşullarda bugün olmayan birlik ve beraberlik bir şekilde sağlanacaktır.

Ama bugün?
Bugün farklı bir süreç yaşanmakta ve cumhuriyet tarihi boyunca hiç karşılaşılmayan bir karanlık hemen bütün ülkeyi sarıp sarmalamakta ve ülke insanını da bir şekilde koşullamaktadır. Ayağımızı bastığımız zemin farklılaşmakta ve bu zeminde sosyalist mücadele ve emekçi kesimlerle kesişim olanakları giderek daralmaktadır. Ve eğer bu koşullarda...

Evet bu koşullarda 22 yıllık iktidar çoğunluğu kaybetmiş olmasına rağmen birtakım ittifaklar yoluyla içinde bulunduğumuz zemini çok daha karanlıklara mahkum etmek çabasını sürdürüyor ve sosyalistler bu koşullarda toplumsal alanda hemen hemen yok durumundaysa   ve kendi başlarına siyasette etkili de olamıyorlarsa yapılması gerekenin BİR YANI mutlaka ve mutlaka tek adam rejimine muhalefet etmeye çalışanların yanı olmalıdır. Bu siyasi davranış, ne sosyalizmden uzaklaşmayı ve ne de sınıfsal mücadelenin ertelenmesi anlamına gelecektir. Sorun, tek adam rejimini değiştirebilecek tek güç olduğu açık bir şekilde görünen muhalefete muhalefet etmekte ve sandık bağlamında destek verilmesi gerektiğine ilişkin bir siyaseti sınıfsal mücadeleyle birleştirmekten, birleştirebilme becerisinde yatmaktadır.

Türkiye solunun güncel yakıcı sorunu budur. Her siyaset bu duruşu, bu yönelişi kendi ideolojisine uygun bir sınıfsal retorikle zenginleştirebilir. Bu siyaset emekçi halkımızla, yüzünü sola dönmüş kesimlerle aramızda var olan mesafeyi de daraltacak ve toplumsal alandaki etkimizi arttıracak bir olanağı da yakınlaştıracaktır. Yoksa?

Evet, yoksa, olmazsa, beceremezsek...
...
kendimizi bu zeminin dışında görüp, ''aynı gemide değiliz'' tekerlemeleriyle ''insanımıza farklı bir seçenek yaratmaya çalışıyoruz'' sakilliğine saplanıp kalırsak yine bir seçim yenilgisiyle karşılaşacağımız gibi, yine bu siyasi duruşla tek adam rejiminin değirmenine su taşımak dışında hiçbir şey yapmamış olacağız.
Seçim sonrası mı? ''Daha çok çalışacağız'' denilip çıkılır işin içinden, nasılsa her ileri sürülen gerekçeyi bir şekilde kabule hazır üye ve sempatizan bir kesim de yarattık!

''Sosyalizmin toplumsal alandaki etkisini arttırmamıza ihtiyaç var'' diyoruz ya, bunun yolunun da toplumsal alanda haklı olarak var olan heyecanın ve özlemin dışında kalmamakla mümkün olmadığını kavramak durumundayız.

31c Mart belediye seçimleri bu konuda bizlere bir olanak daha sunuyor ve umarım bu konuda, bu kez hata yapılmaz ve meramımızı ve mücadelemizin ne olduğunu anlaşılabilir bir söylemle kitlelere açıklayabilme iradesi gösterebiliriz.

Evet, yapamazsak, beceremezsek akıp giden hayatın büsbütün dışına savrulacağımız tehlikesi kapımızda.



Yeni Başlık  Cevap Yaz



Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 31 Mart belediye seçimleri ve toplumsal ittifak konusu... melnur 3 251 08.12.2023- 01:25
Konu Klasör Belediye seçimleri yaklaşırken, ne yapmamalı. melnur 1 114 15.01.2024- 08:51
Konu Klasör Parlamento seçimleri ve sosyalistler... melnur 5 446 22.04.2023- 05:14
Konu Klasör 2023 seçimleri ve sosyalistler... melnur 3 1929 01.02.2021- 09:02
Konu Klasör Seçimleri de sonrasını da örgütleyeceğiz... melnur 0 834 23.03.2022- 09:30
Etiketler   Mart,   Belediye,   seçimleri,   SOL.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS