SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 51 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   5   6   7   >   son» 
EF,SP forumları ve suat Veda           (gösterim sayısı: 99.760)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
owert
[ İşçi ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 25.11.2013
İleti Sayısı: 246
Konum: Antalya
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: owert
Konu Tarihi: 27.11.2013- 21:55


Bu foruma yazdıklarımdan EF ve SP   sahipleri rahatsız olmuş. Kendilerinin sahibi   olduğu forum egemenli ve erkinde   rahat rahat bana veryansın etmekteler.

Sonuç itibarıyla bu alanlar forum denilse de ne yazık forum değil tekke zihniyetiyle yöntilmektedir.

Örneğin suat EF'mu Hortis adlı mahlası banlarken şöyle ifade etmektedir.. '' hortis mahlaslı katılımcı süresiz banlanacaktır.
1- forum formatı ve ilkelerini uyarılara karşın çiğnemekte ısrar etmektedir.
bu forumda özgürlük hareketi ve kürt halk özgürlük mücadelesi hakkında itham-alay-hakaret ifade eden yada ima eden cümleler kullanılamaz, düşünce belirtilemez ve bu zeminlerde tartışma yürütülemez. ''


Kısaca EF formatı şudur. ''özgürlük hareketi ve kürt halk özgürlük mücadelesi'ne eleştiri getiremezsiniz ,getireni şutlarım..

Ama diğer taraftan   Enternasyonel forum kuralları şöyle demekte.

3- Enternasyonal Forum; bir ya da bir kaç, siyasi çizginin tasarrufu altında değildir. Tüm siyasi çizgilerin düşünsel temsiline, bu çizgileri savunan kişilerin kendilerini çizgisel olarak özgürce ifade etmesine zemin sağlar. Her hangi bir siyasi çizgi kendini ancak düşünsel anlamda burada var eder. Katılımcıların reelde siyasi yetkileri burada geçerli değildir. Ayrıca, bu yetkinin burada kullanılmasına olanak da yoktur.

4- Enternasyonal Forumu'n, işleyişinin temel mantığı; düşüncelerin aktarımı, özgürce tartışılması, kardeşçe paylaşımı ve birlikte yaratımı işleyişine zemin olmaktır. Bu anlamda tüm kuralların anayasal güvencesi bu mantıktır. Bu mantığa uymadığı yada işleyişi örselediği düşünülen tüm kurallar tartışmaya açılabilinir ve gerekirse bu temel mantığın ışığında, değiştirilir.


EF bir kaç siyasi çizginin tasarufu altında değilmiş . ''düşüncelerin aktarımı, özgürce tartışılması, kardeşçe paylaşımı ve birlikte yaratımı işleyişine zemin '' hazırlayanmış ..

Buna kim inanır.?Forum yöneticisinin despotça   erkine sahip çıktığı EF'nin ve bunu banlamalar yaparken bu forumu:''
''bu forumda özgürlük hareketi ve kürt halk özgürlük mücadelesi hakkında itham'' edilemez (yani eleştiri yapılamaz )derken Forum kuralarında   da   ''bir ya da bir kaç, siyasi çizginin tasarrufu altında değildir.''denilerek özgürce kuralarını alt edecek ve özgürlük sadece bir kişinin özgürlüğü olacak o da suat arabacının özgürlüğü .Bu forumda başka özgürlüğe yer yoktur. Alışkanlık olduğu gibi Forum faşistçe yönetilecek ama bu beyzadeler kendilerini sosyalist bile değil Komünist ilan edecekler.

Yine Suat Arabacı öcaalnın söylediklerinden dahi tercüme yapan ,yani öcalan böyle dedi ama esas dediği budur''a kadar öcalanı çöimleyen EF nin yöneticisi

''Öcalan nerde Lenine ajan demiş . ''diyor. Yok yok ajan demedi Hizmetçisi dedi be ... Lenin üzerinden sosyalistlerin kapitalizmin hizmetçisi olduğunu söyledi be. Haberin yokmu. ? Hem Bay suat   Türkiye solunu   burjuvayla anlaşmamışmıydı yani kısık kısık sesle Kontra diyen sen değilmisin . Hatta bu anlaşmadan idamlardan bile kurtulmuş değiliydi. Ama öcalanın üç beş yıl ajanlarla koyun koyuna yattığını unutuyorsun,aklına bile gelmiyor. ''öcalnın 10 yıl akp sırtımızda taşıdık'' dediklerini hep unutuyorsun.
yaşadığın devrimci hayat sana haram olsun..Dönek ,hainliktir bu. Nasıl utanmadan bu anlayışı savunabiliyorsun.

Yine de anlatayım ..(!)

öcalan demedi ''Babail ''dedi babil nerden dedi öcalana dayanarak dedi.Babil nerde SF ,SF nerde Vedaya çıktı veda ne dedi''

Almanların ,Lenin'in Rusya'ya dönüşünde arka bahçelik yapmaları kendi politik çıkarları gereğidir.
Almanlar da bu savaşın bir an önce bitmesinden yanadır.
Çünkü ülkesinde çok güçlü bir sınıf hareketi,iktidarlarını tehdit etmektedir.

Lenin'in, Rusya'ya dönmesi ve savaşın derhal sona erdirilmesini istemesi,hatta cephelerde asker arasında savaşmayın çağrılarının bolşeviklerce propoganda edilmesi,bu savaşın bitmesini isteyen Almanları,Lenin'e Rusya'ya dönmesinde yardımcı olmaya zorlamıştır.

Lenin'in Almanlara arka bahçelik yapması,Marksistler için kabul edilmez bir tutumdur.
Ancak Almanların,Lenin'e arka bahçelik yapması,Almanların sorunudur.''


Yok yok veda da Lenine ajan demedi. Ved bey yazdıklarına bak, bak utan..   ''savaşın bitmesini isteyen Almanları,Lenin'e Rusya'ya dönmesinde yardımcı olmaya zorlamıştır.'' ALMANLARIN KAFASINA SİLAH DAYADILAR LENİNİ GÖNDER DEDİLER. ALMANLARDA LENİNİ GÖNDERDİ DEĞİLMİ?

Yazık bu denli kıvırtma da olmaz ki..

Bir alemsiniz. ??
Bu ileti en son owert tarafından 27.11.2013- 22:09 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
owert
[ İşçi ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 25.11.2013
İleti Sayısı: 246
Konum: Antalya
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: owert
Cevap Tarihi: 28.11.2013- 00:37


Her iki forumda kişisel ,duygusal ,bencil,özel diktatörlük altında dır. Birisi veda diğeri suat. Bunların kafasına uymayan hiç bir şey bu forumlar da yer alamaz.

İşin gerçeği bu denli Forum tutkunu olduklarını bilmiyordum. Dört elle sarıldıkları ,ilke kuralları olmayan kıvıra kıvıra bir halt olamayan forumlar. Birinde suat yazar diğerinde Veda. İki dükkan.   SF ise rüzgara göre yön değiştirendir. Hadi bunu anlıyorum her neyse akıl etmiş böyle bir forum açmış. Öyle sanıyorum ki kendi de   SF Nin ivmeensinden şaşırmış ,kendi başına bilinçisizce ama bedeller ödeyerek   yönttme çabasında.

Suat ,benim değişik değişik mahlasla forumlara girdiğimi veda desteği ile dillendirmektedir.

Hadi diyelim öyle. Hiç olmazsa Veda gibi kadın ismiyle forumlara üye olmadım. Yüzü açığa çıkmaya başlayınca ''uzun yolculuğa çıkıyorum gibi gerekçelerle ''kaçma işlerine girmedim.

ya suat denilen ise başka cocukların mahlaslarıyla forumlara girip yazılar yazma   şeklisizliğine ne demeli. . Al başkasının şifresini yaz ,sonrada   kendi mahlasım dışında forumlara girmem de. Ya herneyse mahlası ne oluyordu,Sanırım şifreci bulamadı bu yöntemle   SF ye girdi.   Yalancı ve komplocular.

Bir de kendi özel forumunda soruyor SF de ne oluyor.? Bilmiyormusun ne olduğunu. bay suat.. babil kardeşinle tezgahlar peşindesin.   Borga destek çekiyor Che ise o foruma bakar ,ivmesi ne katılımı ne bu mahlas ömrünce buna baktı. O gelmiş bu gitmiş öyle ki hiç umrunda değildir. Böyle olduğu için Forumunu bu güne kadar bu standarta yürütebilmiştir. Bunu yapanı da takdir etmek lağzım. Ya siz veda ve Suat .Bu kadar kıvırmanıza rağmen o işçi,köylü kadar olamıyorsunuz. Olamadınız da..

Bu ileti en son owert tarafından 28.11.2013- 00:59 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

40 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 28.11.2013- 01:34


Sn.owert;

Konuyu açtığınız bölüm ''kendi çalışmalarını'' ( makaleleriniz) bölümü. Bu yüzden 'konu dışı'' bölümüne aldım. Çünkü böyle bir başlığa uygun   başka bir bölümümüz yok.

Ayrıca forumlarda kurallar elbette önemlidir ama bence forum kurallarına yazılanlardan çok daha önemli olan o forumun sayfalarına hakim olan genel düşüncedir. Sanırım bunları siz de biliyor olmalısınız.

Solpaylaşım'dan örnek vereyim. Burası için ''en geniş anlamda sol forum'' tanımlaması yapıyoruz. Yani sosyal demokratlardan, sosyalistlere, komünistlere, anarşistlere ve kendini solda hisseden herkese açık bir forum anlamında kullanıyoruz. Ayrıca sol ideolojiye düşmanlık, sosyalist önderlere hakaret ve sol-sosyalist örgütleri ''dışlayıcı'' anlamdaki ''eleştirilere'' girişmediği sürece de herkese açıktır, diyebiliyoruz. Şimdi, böyle bir çerçeve çizildiğinde, burada sadece sola güzellemeler yapılacağı anlamı çıkmaz. Hele solu böylesinin geniş bir çerçevede kabul ettiğinizde elbette sol içi tartışmalar ve hatta sol örgütlenmeler arası ''çekişmeler'' de olacaktır. Bu çekişmeler, bu eleştiriler hakaret düzeyine varmasa bile ''dışardan'' yapılması beni rahatsız eder. Yani bir liberal veya bir sağcı ya da kendini solda tanımlayan herhangi bir kişi buradaki yazılı kuralları doğrudan ihlal etmese de, sürekli ''dışardan' eleştiri yapması o kişinin burada yazabilmesini zorlaştırır. Eğer keninizi sol bir forum olarak tanımlıyorsanız ve sayfalarınızda da bu belirgin bir şekilde ortaya çıkıyorsa, burada yazmaya karar veren bir kişinin bu konuda özenli olması ya da yazmaması gerekir. Yoksa şikayet ettiğiniz sorunların bir başka versiyonu burada da çıkar.

Tıpkı bunun gibi, bir forum kürt ulusal hareketinin siyasi çizgisini şu ya da bu şekilde benimsemişse ve bu durum sayfalarında açık seçik ortaya çıkmışsa, o genel tavra aykırı bir biçimde ''dışardan'' yapılacak eleştiriler o forumun işleyişinde yönetimler için sıkıntı yaratır ve ve bu yüzden üyeyi engelleme de söz konusu olabilir.

Burada yazdıklarınıza verilecek yanıkonuların bu kadar kişiselleşmesini de açıkçası çok anlayamıyorum.

Bence buralara çok da takılmamak gerekiyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
owert
[ İşçi ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 25.11.2013
İleti Sayısı: 246
Konum: Antalya
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: owert
Cevap Tarihi: 28.11.2013- 12:06


Sayın melnur.

Elbet her forumun formatı olur.   Bu ancak forumun başına yazdığı forum kuralları çerçevesinde olur. Bu forum hem   sosyalist,komünisttim.diyecek ama öncelikli olarak kendi   formun başında söz verdiği kuralların dışında ''özgürlüçü'' (Kuralsız olacak). Bu mümkünmü ?

Kısaca burda SF de geçen bir tartışmaya müdahil oldum.   Babail mahlas orada sosyalisizmin bittiğini ve öcalan komületisinin ''apozimin'' yaşanan veya yaşanması amaçlanan sosyalizmi yerine geçtiğini anlatma derdinde. Yani kahrolsun yaşanmış ve yaşanacak sosyalizm .yaşasın apoizimle yaşanacak olan komünal sosyalizm.

Bu tezi teorik tartışma platforumda tartışmak   mümkündür. Ancak bu tezi savunanların bunu teorik planda dahi savunamayacaklarına   inandıklarından ve çaresiz kaldıklarından,hemen rezilce çirkin belden aşağı yönetmlere başvurmaktadırlar.   Yani kişileri hedef almakta o kişilerin düşünceleri yerine şahısları hedeflemektedirler. İşte Babilin Lenin'in almanların treniyle   (madeni germany yazıyordu) rusyaya döndü yollaması bu amacı kapsamaktadır. Kısaca Lenine çakıtrmadan ama kasten Alman ajanlığı yolamasını yapıyordu. Öcalan da Lenin için buna benzer kapitalizmin hizmetçisi ,uşağı demiştir. Babil efendinin dayanağı da budur.

Bu yazıya verilen cevap budur.  

İkincisi veda işe karışmış babili eleştirir gibi yapıp Lenin hakkında söylenenleri dolaylı biçimde onaylamıştır. Çünkü kendisi Kürt ulusalcı kuyrukçusudur.  

Bu yazımdan sonra veda suat kendi erklerinden cevaplar verdi. Yine demiş olduğum gibi bunlar düşünce tartışması içinde kendilerini var edemedikleri için işi kişiselliğe, hakkımda iftiralara yada kendi hafızalarında oluşturdukları çirkinlikleri ortaya serdiler.

Veda bu konuda yine de suatta göre tutarlı. Hiç olmazsa yazdığım yazının kendisini çarpıttığını ve bu yazıdan nasıl böyle bir sonuçlar çıkar türden eleştiri ile kişiselliğe yöneldi.   Vedaya verilen cevabım da   ta bu yanıtına benzerlikle cevap verilmiştir.

Suat ise başlı başına beladır. Yüzüne tükürsen yarabi şükür der işine devam eder. Ona sadece şunu söyledim ,yediğin nanelri biliyorum ama senin kadar utanmaz olmadığımdan söylenmesi gerekenleri dahi söyleyemiyorum. Eğer elinde   hakkımda benim kadar   bilgilerin olsa bunları ortya dökmekten çekinmezsin. Örneğin bugüne kadar bildiğim başka kürt ulusalcı yanlı mahlasların şifreleriyle farklı farklı forumlara o mahlaslar adına kendisi yazılar yazmış yazmaktadır.

Esasında bunlarla uğraşmak istemiyorum ama o denli çamurlar atıyorlar ki insanın isyan edesi geliyor. Neden bunu yapıyorlar. ?Kişisel olarak bana gıcıklıklarımı var .Hayır. Biri (veda)en berbat kelimeleri konuştuktan sonra utanmazca bir şey olmamış gibi telefon eden,diğeri ise beni(gözlerimin içine bakan) gökte bulsa yanıma gelecek olandır. Yani beni hem takdir eder saygı duyarlar ve benimle gururlanırlar ,hemde ellerinden ne gelirse beni suçlamaya çalışırlar.

Bunu   neden yapmaktadırlar.

Geçerli olan bu forumlar da Kürt sorununa ve ulusalcılığına en sert davranan ve bunu tartışmalı biçimde ,küfürsüz hakaretsiz,çirkinleşmeden ortaya koyan olmamdan kaynaklanmaktadır. Dayanamadıkları bu..   Öcalanı veya Kürt ulusalcılığını eleştirsem hemen önderliğimize hakaret ediliyor diye ayağa kalkarlar. Halbu ki sadece yapılan düşünsel veya verilen beyanatların eleştirileridir yapılan. Bunun yanında kürt ulusalcılarının koşulların getiridi beyanatları da takdir eder överim. Bunu yapınca hoşlarına gider ama eleştirince hakarette uğruyoruz diye bas bas bağırırlar.   Kısaca bunlar   teorik eleştiri ile küfürleşmeyi eş değerde tutuyorlar. Yüzlerine ''teorik yeteresilik içindesiniz ve hemen belden aşağıya kayıyorsunuz,teşhisini   yaptığınızda çıldırıyorlar.   ''İşte suattın kendi forumunda hakkımda yazdıkları . Evet bende bu kez kızgınlıktan aynı düzeyde (yanlış) cevaplar veriyorum. Ama her insanıın tahammül derecesi var. Bu denli yalancılık, ihbarcılık,kişiyle bu kadar uğraş olmaz. Bu adamın benden istediği bu forumlarda yer almamamdır. Daha doğrusu benim gibilerin yer almamsıdır. Çünkü   o zaman gazla,duyguyla,rüzgarla kürt ulusalcılığın düşüncelerini egemen kılacağını zannediyor.  

Forumlar da benim kadar açık açık ve net kürt ulusalcılığını eleştiren yok. Türkye soluda şu anda gelen koşularda bundan kendini esirgemekte. Ancak onlar bir siyasi utum sergilemktedirler. Benim ise böyle bir kaygım yok ki. Bizzat bu konuda Türkiye solunun kürt ulusalcılığına eleştirel yaklaşması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Türkiye solunun yaşadığı durumun ve güçlenmesinin önünde Kürt ulusalcılığını görüyorum. Egemen sınıflar Kürt ulusalcılığını gündeme getirerek esasta türkiye solunun kafasını ezmekteler. Bu 30 yıldır böyle.   Ayrıca bu koraya Kürt ulusalcıları da katılmaktadır.   Marksizmin bittiğinden ,yok olduğundan marksın ingiliz hizmetçisi ,leninin alman hizmetçisi gibi farazilerle ve yaşanan sosyalizmin ne kadar berbat olduğunu anlatmakla katılmaktalar. Yaptıkları siyasal olarak karşı devrim kovasına su taşımaktır.

Örneğin Boykot taktiği.Anayasa oyamasın da kürtler yararına hiç bir şey yoktu.Sadece egemenlerin lafları içinde gelecekte size de olacak umudu vardı. Hiç bir toplumsal siyaset umutlarla hareket etmez. Ama Kürt siyaseti   kitlelerine gelecekten umut var mesajıyla kürt kitlelerini pasifize etti. Boykot dedi.. Bu egemenlerin kovasına su taşımaktan başka bir şey değildi. Ve AKP'ye   bu ülkede yapamayacak olanı dahi yapma cesareti verdi.

Gerçekte sorunun özünü bu düşünceler çerçevesinde ele almak.  

Sayın melnur ben her forumda yazablirim. Yazma hakkım var. Ama yazdırmazlar o başka. Bu alanlar kamu alanlarıdır ve kamuya açıktır ,yani toplumsaldır. Ancak şunu der'' kurallar   bu bu kurallarla yaz kardeşim. ''Eğer forum yöenteicilerinin kendi kafasında oluşturduğu ve kişiyi bağlayan forumsa bu, bunu baştan kurallarına yazmalıdır. O zaman zaten burası forum olmaz,kişsel blok olur. Ama yönetici şunu da diyebilir '' burası arkadaşlar SF,SP,EF gibi kişinin insiyatifin de hüküm süren   forumdur. İstediğimi atar istediğimi ,tutarım.

Şimdi gerçekte olan forumlar böyle.. Ancak şunu söyliyeyim bunların içinde kendi çapında   kendi usulünce ve sürekli kendini yenileyen SF dir. Zaten forum amacı ne kadar çok insan foruma girerse o kadar iyi diye düşünce anlayışındadır.Bunun için tüm çabasını gösterir.   Elbette bu da bir tercih olmaktadır.   Bana göre yanlış olmakla birlikte bir tercih meselesidir.

Bu ileti en son owert tarafından 28.11.2013- 12:39 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

40 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 28.11.2013- 21:59


Alıntı Çizelgesi: owert yazmışForumlar da benim kadar açık açık ve net kürt ulusalcılığını eleştiren yok. Türkye soluda şu anda gelen koşularda bundan kendini esirgemekte. Ancak onlar bir siyasi utum sergilemktedirler. Benim ise böyle bir kaygım yok ki. Bizzat bu konuda Türkiye solunun kürt ulusalcılığına eleştirel yaklaşması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Türkiye solunun yaşadığı durumun ve güçlenmesinin önünde Kürt ulusalcılığını görüyorum. Egemen sınıflar Kürt ulusalcılığını gündeme getirerek esasta türkiye solunun kafasını ezmekteler. Bu 30 yıldır böyle.   Ayrıca bu koraya Kürt ulusalcıları da katılmaktadır.   Marksizmin bittiğinden ,yok olduğundan marksın ingiliz hizmetçisi ,leninin alman hizmetçisi gibi farazilerle ve yaşanan sosyalizmin ne kadar berbat olduğunu anlatmakla katılmaktalar. Yaptıkları siyasal olarak karşı devrim kovasına su taşımaktır.Bu konu biraz tartışmaya açık bir konu. Kürt ulusalcılığı adı üstünde bir ulusal hareket. Bünyesinde her görüş olabileceği gibi, daha çok kürt milliyetçi gençleri veya kendini solda sanan kürt milliyetçileri var. Bu arkadaşlarımızın solculuğu da tipik bir milliyetçi refleksten öteye gidemiyor. Tarihsel süreç içinde ezilmişliklerinden, dışlanmışlıklarından, ötekileştirilmiş ve yok sayılmışlıklarından kaynaklanan bir öfke içindeler. Şu ya da bu şekilde bir eleştiriyi kabul edemedikleri gibi, kendileri gibi düşünmeyenleri de yaftalama çabası içine giriyorlar. Bu realiteyi anlamak gerek. Bence sorun buralarda değil. Hatta bu duruşu doğrudan karşıya almanın da bütün yaşanmışlıklar göz önüne alındığında haksizlık olabileceğini de düşünüyorum.

Sorun sosyalistlerin sorunlara sınıfsal bakma zorunlulukları olduğu, kürtler-türkler ayrımının sol için bir şey ifade etmediğini ama bunun yanında kürt önderliğine yedeklenme ve kuyrukçuluk anlayışının sosyalistler için asla mümkün olmayan bir siyasi duruş olduğunu anlatabilmekte. Aslında bunu kürt ulusal hareketi sempatizanlarına anlatmaya çalışmanın ve bu konuda bir karşıtlık pozisyonunda tartışmanın da çok yararlı olduğunu düşünmüyorum. Asıl sorun, ''ezilmiş kürt halkının'' yanında bulunmanın bir sosyalist için önderliğe biat anlamına gelmediğini anlatabilmektedir. ASıl sorun, yancılığı, kuyrukçuluğu, yedeklenmeyi sanki bir gereklilikmiş gibi ileri sürüp bu yönde pozisyon alan ve dolayısıyla kürt ulusalcılığının ''yanlış sol algısını'' bu anlamda güçlendirmekten öte bir şey yapmayan siyasetlere yönelik olmalıdır. Bence problem burada.

Bu problem aynı zamanda Öcalan'ın yakalandıktan sonraki açıklamaları ışığında, bir kesimde bilimsel sosyalizme-Marksizm Leninizm''e karşı bir karşıtlık, düşmanlık, nefret, artık nasıl nitelendirirseniz nitelendirin, ve Türkiye sosyalist hareketine karşı bir nefret kampanyasının oluşmasına da neden oluyor. SF bence bu anlamda bu yanlış zihin karmaşasını da nicel büyüklüğü nedeniyle çoğaltabilen bir işlev görüyor. Yönetimlerinin bilerek veya bilmeden bu zeminden rahatsızlık duymamaları, çoğu kez bu zeminin büyümesi için katkı da yapmaları, buraya giren sol sempatizanlar için gerçekten önemli bir sorun yaratıyor.

Diğer forumların bu konuda o kadar büyük bir sıkıntı yarattıklarını düşünmüyorum. Hem nicelik ve hem de nitelik olarak öyle bir yeterliliğe sahip değiller.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
yura
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 816
Konum: Bolu
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: yura
Cevap Tarihi: 15.06.2015- 21:33


Alıntı Çizelgesi: melnur yazmış

Alıntı Çizelgesi: owert yazmışForumlar da benim kadar açık açık ve net kürt ulusalcılığını eleştiren yok. Türkye soluda şu anda gelen koşularda bundan kendini esirgemekte. Ancak onlar bir siyasi utum sergilemktedirler. Benim ise böyle bir kaygım yok ki. Bizzat bu konuda Türkiye solunun kürt ulusalcılığına eleştirel yaklaşması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Türkiye solunun yaşadığı durumun ve güçlenmesinin önünde Kürt ulusalcılığını görüyorum. Egemen sınıflar Kürt ulusalcılığını gündeme getirerek esasta türkiye solunun kafasını ezmekteler. Bu 30 yıldır böyle.   Ayrıca bu koraya Kürt ulusalcıları da katılmaktadır.   Marksizmin bittiğinden ,yok olduğundan marksın ingiliz hizmetçisi ,leninin alman hizmetçisi gibi farazilerle ve yaşanan sosyalizmin ne kadar berbat olduğunu anlatmakla katılmaktalar. Yaptıkları siyasal olarak karşı devrim kovasına su taşımaktır.Bu konu biraz tartışmaya açık bir konu. Kürt ulusalcılığı adı üstünde bir ulusal hareket. Bünyesinde her görüş olabileceği gibi, daha çok kürt milliyetçi gençleri veya kendini solda sanan kürt milliyetçileri var. Bu arkadaşlarımızın solculuğu da tipik bir milliyetçi refleksten öteye gidemiyor. Tarihsel süreç içinde ezilmişliklerinden, dışlanmışlıklarından, ötekileştirilmiş ve yok sayılmışlıklarından kaynaklanan bir öfke içindeler. Şu ya da bu şekilde bir eleştiriyi kabul edemedikleri gibi, kendileri gibi düşünmeyenleri de yaftalama çabası içine giriyorlar. Bu realiteyi anlamak gerek. Bence sorun buralarda değil. Hatta bu duruşu doğrudan karşıya almanın da bütün yaşanmışlıklar göz önüne alındığında haksizlık olabileceğini de düşünüyorum.

Sorun sosyalistlerin sorunlara sınıfsal bakma zorunlulukları olduğu, kürtler-türkler ayrımının sol için bir şey ifade etmediğini ama bunun yanında kürt önderliğine yedeklenme ve kuyrukçuluk anlayışının sosyalistler için asla mümkün olmayan bir siyasi duruş olduğunu anlatabilmekte. Aslında bunu kürt ulusal hareketi sempatizanlarına anlatmaya çalışmanın ve bu konuda bir karşıtlık pozisyonunda tartışmanın da çok yararlı olduğunu düşünmüyorum. Asıl sorun, ''ezilmiş kürt halkının'' yanında bulunmanın bir sosyalist için önderliğe biat anlamına gelmediğini anlatabilmektedir. ASıl sorun, yancılığı, kuyrukçuluğu, yedeklenmeyi sanki bir gereklilikmiş gibi ileri sürüp bu yönde pozisyon alan ve dolayısıyla kürt ulusalcılığının ''yanlış sol algısını'' bu anlamda güçlendirmekten öte bir şey yapmayan siyasetlere yönelik olmalıdır. Bence problem burada.

Bu problem aynı zamanda Öcalan'ın yakalandıktan sonraki açıklamaları ışığında, bir kesimde bilimsel sosyalizme-Marksizm Leninizm''e karşı bir karşıtlık, düşmanlık, nefret, artık nasıl nitelendirirseniz nitelendirin, ve Türkiye sosyalist hareketine karşı bir nefret kampanyasının oluşmasına da neden oluyor. SF bence bu anlamda bu yanlış zihin karmaşasını da nicel büyüklüğü nedeniyle çoğaltabilen bir işlev görüyor. Yönetimlerinin bilerek veya bilmeden bu zeminden rahatsızlık duymamaları, çoğu kez bu zeminin büyümesi için katkı da yapmaları, buraya giren sol sempatizanlar için gerçekten önemli bir sorun yaratıyor.

Diğer forumların bu konuda o kadar büyük bir sıkıntı yarattıklarını düşünmüyorum. Hem nicelik ve hem de nitelik olarak öyle bir yeterliliğe sahip değiller.
sosyalist forumda yazanların büyük çoğunluğu sol gösterip sağ vuran kişiler. bunu bilinçli olarak yaptıklarını sanmıyorum. öyle biliyorlar, onlara öyle anlatmışlar. Türkiye'de sanki başka bir sorun yokmuş gibi sadece kürtlerle ilgili konular açılıyor, solla ilgili bir şey yazacaklarsa onu da işçi partisine, tkp'ye, halk cephesine ayırıyorlar ve yerden yere vurmaya çalışıyorlar. türk sözcüğünün geçtiği herşeye düşmanlık duyuyorlar. böyle bir düşünceleri var. bunu solculuk sanıyorlar, forum yönetimi bunu sadece seyrediyor. onların da farklı bir düşünceleri yok.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

40 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.06.2015- 02:50


Alıntı Çizelgesi: owert yazmış


Bunu   neden yapmaktadırlar.
Bunun yanıtı çok basit ve size özgü bir şey değil. Kendilerini farklı tanımlasalar da ortak yönleri kürt ulusalcılığına biat etmeleri, güncel siyaseti kürt ulusalcılığının perspektifinden okumalarıdır. Kolay değil, kuyrukçuluktan başka bir şey yapmadan kendilerini sosyalist, komünist, enternasyonalist olarak pazarlamak bu arkadaşlarda psikolojik bir rahatsızlık da yaratıyordur. Bir taraftan Lenin, Marks, Engels diyecek ve ''gerçek komünist'' algısı yaratmaya çalışmak, öte yandan bir ulusal hareketin gözlüğünden Türkiye ve dünya okuması yapmak! Böyle bir çelişki insanda bir rahatsızlık da yaratır. Olan bu!

SF'de sol ideolojiyi biat olarak anlayan, ''solcuysan kürt önderliğini desteklemen lazım'' diyen, solun kuyrukçuluktan geçmediğini savunanlara ''kürt halkının düşmanı'' gözüyle bakan, bu bağlamda tarih okumasını da bu çerçevede yapan bir kesim var, gerçekten solcu mudur,kendini böyle mi tanımlıyor,yoksa kürt milliyetçisi midir, pek de belli olmuyor. Bunları ayırıyorum. Daha önce de yazdığımı sanıyorum, kürt halkı Osmanlı'dan beri çok büyük travmalar yaşadı. Kürt gençliği, özellikle PKK'nin yarattığı iklimle milliyetçi bir uyanış içine girdiğinde bu travmalar onlarda çok keskin reflekslerin oluşumuna da yol açtı. Bu tür örnekler SF'de ağırlığı oluşturuyor. SF'nin genel yapısı, yönetimin çizdiği doğrultu, yarattığı iklim de bu tür reflekslerin sol bir tavır-tepki olduğu algısı yaratıyor. Bu saatten sonra ve o yönetim biçimi orada var olduğu sürece -ne yazık ki- bu iklim ve bu algı değişmeyecek. Yönetimin kapasitesini aşıyor bu durum. Bu zihinsel yapıyla tartışmanın da bir sonuç verebilmesi mümkün değil.

Asıl problem kuyrukçularda, kuyrukçulukta!

Yukardaki algıyı besleyen zaten kendilerini keskin komünist olarak tanımlayıp,   kürt milliyetçi gençlerinin yaklaşımlarından farklı hiç bir perspektif geliştiremeyen, buna niyeti olmayan kırık dökük ezberlerin sosyalist olmaya yettiğini sanan bir güruhun olmasıdır. Sorunu yaratan bu kesimler ve bu kesimler sola en büyük zararı verdiklerinin de farkında değiller. İnternette bulunan iki üç Marks Lenin alıntısı bir kişiyi ML yapmaya yetmez. ML'in devrimci özü anlaşılmadığı sürece istenildiği kadar özü anlaşılmayan alıntılar yapılsın, kuyrukçuluğun kabullenilebilir bir yanı yok. Kuyrukçuluk kürt halkını desteklemek falan da değildir. Bir ulusal-milliyetçisi hareketin ideolojik-siyasi tavrına ve doğrultusuna ve okumalarına boyun eğmektir kuyrukçuluk! Yaptıkları bundan başka bir şey değil! Kendilerini kandırıyorlar!

Böyle olduğu için kendileri gibi olmayan herkesi aşağı çekmeye, yaftalamaya çalışıyorlar.   Savunulacak bir düşünce olmayınca saldırganlık başlıyor!

Nedeni bu!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Kaçak
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Kaçak
Cevap Tarihi: 16.06.2015- 09:41


Alıntı Çizelgesi: owert yazmış

Bu foruma yazdıklarımdan EF ve SP   sahipleri rahatsız olmuş. Kendilerinin sahibi   olduğu forum egemenli ve erkinde   rahat rahat bana veryansın etmekteler.

Sonuç itibarıyla bu alanlar forum denilse de ne yazık forum değil tekke zihniyetiyle yöntilmektedir.

Örneğin suat EF'mu Hortis adlı mahlası banlarken şöyle ifade etmektedir.. '' hortis mahlaslı katılımcı süresiz banlanacaktır.
...

bu başlığı yeni gördüm. burada geçen "hortis" ben oluyorum. bu mahlasla girdiğim ef.den ve sp'den haksız yere uzaklaştırılmıştım. tıpkı birkaç kere bu forumdan uzaklaştırıldığım gibi. halen ef'de alevliyıldız olarak zaman zaman yazmaya devam ediyorum. suat da alevliyıldız'ın hortis olduğunu biliyor ve münakaşalara girişsek de tartışmalarımız sürüyor.

sp'ye hortis olarak girip yazmaya yeni başlamıştım ki, yazdıklarıma tahammül edemeyip beni, hiç tanımadığım, yasaklı başka bir üyenin ip adresiyle aynı adresten yazdığım gerekçesiyle savunma bile almadan, yasakladılar. asıl sebep, yazdıklarıma cevap verememeleri idi. veda'nın müdahalesiyle yasaklandım.

mao'nun "yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın" sözü fikir hürriyetini anlatır. bu sözü herkes kullanır ama fikir hürriyetini savunan azdır. solda da bu konu maalesef pek gelişmemiş ve çok samimi biçimde benimsenememiştir.

soldaki refleksleri artık avucumun içi gibi biliyorum. yasaklamadan önce karşındakini şucu-bucu diye itham eder, etiketler; karşındakinin savunduğu fikirleri eleştirmek ve çürütmek yerine karşındakinin kişiliğiyle, neci olduğuyla ilgilenip, mücadele etmeye kalkar. sözlerini çarpıtıp hile yapmaya yeltenir. sonunda hiç biri kâr etmezse de yasaklamadan çekinmez.

doğrulara ulaşmak pek de kimsenin umurunda değil. asıl dertleri kendi "doğrularını" ısrarla ve her türlü tehlikeye, saldırıya karşı savunmak. bu nedenle meseleyi gerçeğe, hakikate ulaşma çabası olarak görmüyorlar; kendi ait oldukları grubun, hareketin "ulaşılmış doğrularını" savunma sorunu olarak görüyorlar.

ve evet, doğrudur, sol olduğunu iddia eden forumların çoğunda solculukla ilgisi olmayan veya çok farklı türde bir solculuk(!) içinde olan kişiler çoğunlukta. şablonlarla düşünen, analitik olmanın yakınından bile geçmeyen, ezberlerini sarsan her aykırı düşünceye düşmanca yaklaşan, hastalıklı bir sol hakim forumların çoğunda. yeni başlayan gençlere örnek olacak solcu ablaları ve ağabeyleri de görevlerini yerine getirmiyorlar. çünki onlar da hastalıklı solculuktan muzdarip. kendileri başlı başına kötü örnekler.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
yura
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 816
Konum: Bolu
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: yura
Cevap Tarihi: 16.06.2015- 16:42


mao'nun "yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın" sözü fikir hürriyetini anlatır. bu sözü herkes kullanır ama fikir hürriyetini savunan azdır. solda da bu konu maalesef pek gelişmemiş ve çok samimi biçimde benimsenememiştir.

yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın diyerek sol dışı fikirleri savunmaya özgürlük denir mi? sol buna katlanmalı mı sence?Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 51 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   5   6   7   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör FETÖ’nün siyasi ayağı ve sözde enternasyonal forumlarımız... melnur 7 977 12.03.2020- 05:24
Konu Klasör Toplayın içkileri Suat Kılıç geliyor! özgür 0 3758 12.10.2013- 10:36
Konu Klasör Kaçak'dan Veda... Kaçak 6 3084 06.10.2013- 13:44
Konu Klasör Veda'nın bir türlü anlayamadığı... melnur 18 5274 05.11.2018- 16:04
Konu Klasör Veda'dan Aydın müsvetteleri ... melnur 8 2380 15.10.2017- 20:42
Etiketler   EFSP,   forumları,   suat,   Veda
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS