SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Emperyalizm nedir?           (gösterim sayısı: 2.629)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.288
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

11 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 14.08.2013- 16:17


Emperyalizm nedir?

Emperyalizm'in ne olup ne olmadığı konusunda farklı algılara sahibiz sanıyorum. Hepimizin kafasında emperyalizmin "kötü" bir şey olduğuna ilişkin bir algı var da, bu "kötü" olarak nitelediğimiz şey ne? Bir arkadaşımız, burada benim ve TKP'nin bir türlü anti-emperyalist olmadığımızı söylemediğimiz şeklinde bir cümle kurmuştu. Varsa yoksa "kaba" bir burjuvazi ve kapitalizm karşıtlığını dile getiriyormuşuz! Bu cümleye bakıldığında bile emperyalizm konusunda ciddi bir yanlış algı olduğu ortada. Belki de arkadaşımızın "sosyal-emperyalizm" teorilerinin(!) içinden geldiğiyle ilgili bu saptama, bilmiyorum, kendisi herhalde açıklar.

Oysa emperyalizm kapitalizmle, özel mülkiyetle, burjuvaziyle doğrudan doğruya ilintili bir kavramdır. Emperyalizm kapitalizmin bir aşamasıdır. Tekelci kapitalizmdir. Emperyalizm can çekişen kapitalizmdir. Emperyalizm asalak ya da çürüyen kapitalizmdir. Benzer bir yığın tanımlama yapılabilir. Ama emperyalizmi kapitalizmden soyutladığımızda anlayabilmek mümkün hale gelmez.

Emperyalizm serbest rekabetçi kapitalizmden tekelci kapitalizme geçişin ortaya çıkardığı bir süreci tanımlar. Serbest rekabetçi sistemde sermayenin giderek yoğunluk ve merkezi özellik kazanması, bunun yanında bankaların da buna paralellik göstererek büyümesi ve diğer küçük bankaları denetler bir hale gelmesine yol açmış, ve sonuçta sanayi sermayesiyle banka sermayesi bir araya gelerek mali sermayeyi oluşturmaşlarıdır. Emperyalizm mali sermaye çağıdır. Bu mali sermaye uzantılarını kapitalist dünya üzerinde yayar. Kar beklentilerinin en yüksek olduğu ülkelere, başta ucuz ve zengin hammadde kaynaklarının ve hemen hemen bedava bir çalışma gücünün bulunduğu az-sanayileşmiş ülkelere ihraç ederler. Tekelciler bu ülkelerde doğal zenginlikleri yok pahasına satın alırlar ve kendi işletmelerini kurarlar. Böylece bağımlı ve ezilmiş ülkeleri de soyarlar.Emperyalizm ( tekeller) iç pazarı denetlemekle yetinmezler. Çeşitli ülke tekelleri kapitalist dünya pazarlarını kendi aralarında paylaşırlar. (Ve böylece bir ahtapot gibi bütün dünyayı sömürür ve buradan aldıklarını kendi ülkesine götürerek orda özellikle işçi sınıfı üzerinde bir refah toplumu yaratarak sınıfın önderliğinin gericileşmesine de yol açar.)

Konu daha da açılabilir. Ama emperyalizmin kapitalizmle, burjuvaziyle, özel mülkiyetle bir ilgisinin olmadığı şeklindeki tanımlamalar doğru değildir.
Bu ileti en son melnur tarafından 15.08.2019- 21:54 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 10.11.2014- 20:14


Emperyalizm nedir?  

Emperyalizm'in ne olup ne olmadığı konusunda farklı algılara sahibiz sanıyorum. Hepimizin kafasında emperyalizmin "kötü" bir şey olduğuna ilişkin bir algı var da, bu "kötü" olarak nitelediğimiz şey ne? Bir arkadaşımız, burada benim ve TKP'nin bir türlü anti-emperyalist olmadığımızı söylemediğimiz şeklinde bir cümle kurmuştu. Varsa yoksa "kaba" bir burjuvazi ve kapitalizm karşıtlığını dile getiriyormuşuz! Bu cümleye bakıldığında bile emperyalizm konusunda ciddi bir yanlış algı olduğu ortada. Belki de arkadaşımızın "sosyal-emperyalizm" teorilerinin(!) içinden geldiğiyle ilgili bu saptama, bilmiyorum, kendisi herhalde açıklar
.

Arkadaşınız emperyalizmi kapitalizmle ilgili bir aşama görmüyorsa nasıl tanımlıyor:)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.288
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
11 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 15.08.2019- 21:53


Günümüzde anti-emperyalizm / Ender Helvacıoğlu

Sömürgecilik döneminden kalma arkaik bir anti-emperyalizm anlayışı var. Sanılıyor ki emperyalizm sadece ordularıyla gelir, işgal eder, valisini atayıp ülkeyi yönetir. 20 yüzyıl başlarında dahi aşılmış bir emperyalizm kavrayışıdır bu. O dönemde dahi Lenin, emperyalizmi tekelci kapitalizmle, sermaye ihracıyla, dünya çapında oluşmuş emperyalist zincirle vb. açıklamış, sömürgecilik dönemi kapitalizminden farkını ortaya koymuştu.
Günümüzde ise artık sermaye vatansızdır, küreselleşmiştir, ışık hızıyla dünyayı dolaşmaktadır. Örneğin Silikon Vadisi devlerini “ABD’li” diye nitelemek en kadar gerçekçidir? Merkezlerini dahi, işlerine gelirse, İrlanda’ya, Singapur’a, Şanghay’a veya Konya Ovası’na taşıyabilirler ve aynı işi yapmaya devam edebilirler.

Eskiden “ulusal sermaye” denilen ülke kökenli sermaye grupları da ya küresel sermayenin bir parçası olmuşlardır ya da iflas edip yok olmuşlardır. Dolayısıyla “yabancı sermaye – ulusal sermaye” ayrımı da neredeyse kalmamıştır. ABD’de de, Çin’de de, Rusya’da da, Türkiye’de de… Bu konuda fazla teori yapmaya gerek yok. İngiliz futbol ligi Premier Lig’in takımlarının sahiplerine bakmak bile durumu anlamak için yeterli.
Kısacası artık dünya çapında iş yapan küresel sermaye gruplarıyla karşı karşıyayız. Başta büyük emperyalist devletler olmak üzere devletler de çeşitli küresel sermaye gruplarının etkin oldukları, etkin olmak için çatıştıkları mekanizmalara dönüşme sürecindeler. Büyük devletler, temsil ettikleri küresel sermaye grupları gibi satrancı dünya çapında oynuyorlar. Zayıf ve köksüz devletler şimdiden birer acenteye dönüşmüş durumdalar. Türkiye’nin de içinde bulunduğu orta büyüklükteki devletler ise küresel çatışmaların yarattığı boşluklardan faydalanmaya çalışarak, kâh oraya kâh buraya meylederek görünüşte de olsa varlıklarını korumaya çalışıyorlar; ama giderek içleri boşalıyor ve altlarındaki ulusal zemin kayıyor.
Aslında sermaye kadar olmasa da, emek de ister istemez bir küreselleşme süreci içinde. Elbette bu, ırkçılığın, ilkel milliyetçiliğin, göçmen sorunlarının yaşandığı son derece çatışmalı ve iç-çatışmalı bir süreç.

Dünyadaki tablo kabaca böyle.

Günümüzde dünyanın egemenlerine karşı, halkların ve emekçilerin direnişinden başka anti-emperyalist bir hareket kalmadı. Bu gerçek görülemezse anti-emperyalizm sözde kalır, devletçilikten öteye geçemez ve daha kötüsü devletçilik kanalıyla emperyalizmin (küresel sermayenin) yandaşlığına düşülür. Tıpkı kimilerinin, anti emperyalizm adına, tam da günümüz anti-emperyalizminin tipik bir örneği olan Kaz Dağları’ndaki halk direnişine karşı olumsuz yaklaşımları gibi.

https://www.abcgazetesi.com/gunumuzde-anti-emperyalizm-ender-helvacioglu-34561Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Emperyalizm nedir? iskra 0 1784 05.09.2013- 14:04
Konu Klasör Sol nedir, sosyalizm nedir? melnur 2 6487 12.12.2013- 14:17
Konu Klasör Che Guevara, Emperyalizm üzerine iskra 0 1931 10.09.2013- 21:07
Konu Klasör Lenin'in Emperyalizm'i üzerine melnur 8 2679 12.09.2013- 23:01
Konu Klasör Emperyalizm çağında solculuk umut 1 1896 27.11.2014- 22:08
Etiketler   Emperyalizm,   nedir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS