SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 6 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2]   3   4   5   6   >   son» 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 12.11.2015- 19:40


BOYUN EĞME'nin yeni sayısı: Mesele başkanlık değil hâlâ anlamadın mı?

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 7'nci sayısı yarın okurla buluşuyor. Seçimden sonra alevlenen başkanlık sistemi ve yeni anayasa tartışmalarının değerlendirildiği dergi, "Mesele başkanlık değil hâlâ anlamadın mı?" manşetiyle çıkıyor.

Resim Ekleme

Altı haftadır okurun yoğun ilgisiyle karşılaşan haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 7'nci sayısı yarın çıkıyor.

1 Kasım seçimlerinden sonra daha yoğun tartışılmaya başlanan başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularına odaklanan bu haftaki BOYUN EĞME'de, Komünist Parti Merkez Komite imzasıyla yer alan başyazı "Sana o meşruluğu tanımayacağız" başlığını taşıyor. Dergide şu yazı, değerlendirme, analiz ve yorumlar yer alıyor:

- Yeni anayasayı yaptırmamaya ne dersiniz - Gamze Erbil

- Başkanlık tartışması yeniden: Değişen ve değişmeyen saflar - Volkan Algan

- Boyun eğmeyenler partiye geliyor - KP MK üyesi Mehmet Kuzulugil ile röportaj

- "Çünkü ben bir işçiyim" diyerek geldiler - Yıldız Koç, Özgür Keskin

- Model olma sırası Tunus'ta - Tulga Buğra Işık

- Rusya'nın hamlesi NATO'yu karıştırdı - Osman Çutsay

- Ekonomi mülteci pazarlığına emanet - Adile Kaya

- Arjantin, Suriye ve Fransız komünist partileri ile röportaj

- Kalinin'den örgütlenme öğütleri - Nâzım Hikmet Parti Okulu

- Böylesi zamanlarda - Nihat Behram

Dergide ayrıca Kemal Okuyan'ın Türkiye sosyalist hareketine yönelik saldırılara, bu saldırıların nasıl atlatıldığına ve önümüzdeki döneme dair "Geçmiş olsun!" başlıklı yazısı ile Özgür Şen'in Türkiyeli komünistlerin gelecek dönemdeki esas sorumluluklarına değindiği "İşçilerin yokluğunda Türkiye siyaseti"   başlıklı yazısı yer alıyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 21.11.2015- 17:39


BOYUN EĞME'de bu hafta: Paris'in failleri Antalya'daydı

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin yarın okurla buluşacak 8'inci sayısı kapağına Paris katliamını ve katliamın Antalya'da G-20 zirvesi için toplanan faillerini taşıyor.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME, 8'inci sayısıyla yarın okurla bir kez daha buluşuyor.

"Paris'in failleri Antalya'daydı" manşetiyle çıkan dergi Paris katliamını ve G-20 zirvesini ele alıyor.

Komünist Parti Merkez Komite imzasıyla yayımlanan "G-20'de bizim dostumuz yok" başlıklı başyazının yer aldığı derginin içeriği şu yazı ve yazarlardan oluşuyor:

- Gün sonunda kazanan emperyalizm ve gericilik - Tulga Buğra Işık

- G-20 ve Suriye notları

- 'Bize savaş gerek' - Gamze Erbil

- Paris katillerinin kısa macerası - Erman Çete

- Asgari ücret tartışması: 'İnsani kapitalizm' mi geliyor? - Adile Kaya

- Frankenstein babasını boğazlar mı? - Osman Çutsay

- Boyun Eğmeyen Kadınlar - Evrim Gökçe

- Alman Komünist Partisi'nin 21. Kongresi'nden izlenimler - Erhan Nalçacı

- Portekiz'de komünistlerin hükümet olma sınavı - Gülay Ertekin

- Madem ki 'geçti'... Şimdi örgütlenme zamanı - Aydemir Güler

Dergide ayrıca Kemal Okuyan'ın Paris katliamı ve küresel ölçekteki sınıfsal çelişkilere değindiği "Ahlaksızlık" başlıklı yazısı ile Özgür Şen'in patronların işçi sınıfının itirazlarından rahatsızlık duymaya başlamasına değindiği "Yoksulların derdi patronlar niye gerdi?" başlıklı yazısı yer alıyor.

Resim EklemeCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 03.12.2015- 23:30


BOYUN EĞME'de bu hafta: Kirli siyasete savaş açıyoruz!

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME, yarın okurla buluşacak olan 10'uncu sayısının kapağına Komünist Parti'nin "Kirli siyaseti reddediyoruz" başlıklı on maddelik bildirgesini taşıdı.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME her cuma olduğu gibi yarın da, meydanlarda, caddelerde, iskele ve duraklarda, Komünist Parti bürolarında, Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde okurla buluşacak.

BOYUN EĞME'nin 10'uncu sayısının kapağında, Komünist Parti'nin kamuoyuna dün duyurduğu "Kirli siyaseti reddediyoruz" başlıklı bildiregesi yer alıyor. "Kirli siyasete savaş açıyoruz" manşetiyle çıkan BOYUN EĞME'de bu hafta şu başlık ve konular yer alıyor:

1-   Siyaset ama nasıl? (Volkan Algan)

Siyaset masa başında kurgulanan bir akıl oyunu olmadığı gibi emekçilerin sermaye sınıfının sömürüsünden kurtulmak için tek geçerli aracı, çıkarlarını savunmasının en güçlü yoludur. O zaman bu toz duman içinde bir seçme ve sadeleştirme işlemi kaçınılmazdır.

2- Mülteci anlaşması: Altımızdaki dinamit (Erman Çete)

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan mülteci mutabakatı, hangi açıdan bakılırsa bakılsın korkunç. Elbirliği ile yurdundan edilen milyonlarca Suriyeli üzerinde dönen “at pazarlığı”, Suriye’nin konu hakkında söz sahibi olmaması gibi noktalar bir tarafa, bu ortaklığın açıkça Türkiye’nin altına yerleştirilen bir dinamit olduğunu söylemek gerekiyor.

3- Savaş mı? Almanya’sız asla! (Osman Çutsay)

Suriye’deki Rus uçağının barış görüşmelerini bombalamak için Ankara hükümetinin bir üst aklı eliyle düşürüldüğüne inananların eli kuvvetli. Kanıtlar ve gelişmeler ortada duruyor. Bir cehennem yayılıyor. Berlin de bu riskin altına giriyorsa eğer...

4- Yeni Kölelik Sistemi (Gamze Erbil)

Emperyalist savaşların yerinden ettiği milyonlarca insan, köle adayları olarak kendilerine yeni yerleşim yeri arıyor. Savaş kârlarına doymayan emperyalistlerse şimdi bu insanlık dramını sömürü çarkları içinde “yönetmeye” hazırlanıyor.

5- Devrimci mücadelede hedef her şey midir? (Kemal Okuyan)

Komünist Parti, “yeni bir ahlak” dedi, şimdi bunun unsurlarını geliştiriyor. Yeni bir siyaset kültürünü, onu var edecek tek özne olan komünistler güçlendirmeli, yaymalı, kirli siyasetle hesaplaşmalıdır. “Kirlenmeden siyaset yapılmaz” önermesi doğru okunmalıdır. Tersi de geçerlidir, “kirlenmeye meydan okumadan devrimci siyaset yapılmaz”.

6- Renault işçisi hesap bozuyor

Yedi ay önce başlayan metal direnişinin amiral gemisi Renault fabrikasında kıran kırana bir mücadele devam ediyor.   Patron sendikası MESS 12 Eylül’den bu yana kendisine kesintisiz hizmet eden Türk Metal’i toparlamaya çalışırken, Renault işçilerinin bir türlü kıramadığı örgütlülüğü, bütün hesabı bozuyor.

7- Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu 10 Yaşında


TÜBİTAK Darwin’li dergi kapağını sansürleyip, popüler bilim kitaplarını “yerlilik ve kültürel uyum” kriterlerine uymadığı gerekçesiyle toplatırken, gençler akın akın ülkenin dört bir yanından yola çıkıp evrim kuramını öğrenmeye geliyor.   Ve her sempozyumda umudumuz tazeleniyor, heyecanımız artıyor.          

8- Dilek, temenni ve mega projeler (Adile Kaya)

Hükümet Programı’na mega projeler damga vurdu. Sanayide dönüşüm konusunun hâl⠓planlama” aşamasında olduğu, ulaştırma projelerinin büyümenin sürükleyicisi olmaya devam edeceği dikkat çekiyor.

9- Komünistler Ne Okur? Nasıl Okur? (Oğuz Kavala)

Anlamak önemliyse, anlamanın ilk adımı da okumaksa, o zaman sıra “ne okumalı”ya gelip dayanır. Ne okursak okuyalım, belli bir bütünlüğü gözetelim. Bir oradan bir buradan okumak yerine amaca dönük ve plan dahilinde okumaya çalışmak her zaman daha verimli olacaktır. Ve daha keyifli…

10- Rusya Putin’den ibaret değil (Cana Önen)

Son dönemde dünyada en çok tartışılan ülke Rusya, lider ise Putin desek itiraz eden olmayacaktır. Dışarıdan her şeye hâkim güçlü lider figürünün arkasında yekpare bir ülke varmış gibi görünse de gerçek pek de öyle değil. Güçlü bir komünist geleneğin olduğu ülkede sınıf mücadelesi tüm hızıyla sürüyor.

11- Türkiye artık bir ortaçağ ülkesi mi? (Özgür Şen)


Bugün patronlar her fırsatta yalan söylüyor, kitleleri yanlış bir şekilde yönlendirmeye uğraşıyorsa, emekçiler bu yalanlara başka yalanlarla karşılık vermemeli, her koşulda gerçeğin peşinde koşmalıdır. Bugün hiçbir ilke gözetmeksizin herkes herkesin dostu veya düşmanı olabiliyorsa, emekçiler dostlarını ve düşmanlarını hangi ilkeye göre seçtiğini hiç durmadan anlatmalıdır.

Resim EklemeCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 07.12.2015- 10:24


BOYUN EĞME dergisi için tanıtım çalışması yapan 4 kişi gözaltına alındı!

İzmir'de Üçkuyular Metro İstasyonu'nda bu sabah, haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin tanıtım ve satış çalışmasında yer alan 4 kişi polisler tarafından gözaltına alındı.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 4 Aralık Cuma günü yayımlanan 10'uncu sayısı için tanıtım ve satış çalışması yapan Komünist Parti üyesi 4 kişi, bu sabah Üçkuyular Metro İstasyonu'nda gözaltına alındı.

Sabah erken saatlerde Üçkuyular Metro İstasyonu'nda haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin "Kirli siyasete savaş açıyoruz" manşetini taşıyan 10'uncu sayısı için tanıtım ve satış çalışması yapan Komünist Parti üyeleri Cem İnanmışık, Kenan Kuyucu, Mazlum Ay ve Burak Bora, polisler tarafından gözaltına alınarak Basın Sitesi Karakolu'na götürüldü.

Haftanın üç-dört günü dergi tanıtım ve satışının yapıldığı noktada, bu sabah 4 kişinin gözaltına alınması dikkat çekerken; polislerin "metro istasyonu girişinde dergi satmanın yasak olduğu ve yolu trafiğe kapattıkları" gerekçesiyle gözaltı işlemini gerçekleştridiklerini söyledikleri öğrenildi.
Bu ileti en son umut tarafından 07.12.2015- 10:25 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 10.12.2015- 20:29


BOYUN EĞME'nin yeni sayısı yarın çıkıyor: Yine 'hasta'

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 11'inci sayısı yarın çıkıyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu "Yine hasta" manşetiyle kapağına taşıyan dergi, haftanın olay ve gelişmelerine ışık düşürüyor.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 11'inci sayısı yarın okurlarla buluşuyor. Türkiye'deki, bölgedeki ve dünyadaki gelişmeleri ele alan dergi, bu hafta kapağına Osmanlı'dan yıllar sonra yeniden teşhis konulan "Hasta adam"ı taşıyor. "Yine hasta" manşetiyle çıkan derginin önsözü ise Komünist Parti Merkez Komite imzasını ve "Onlar hastalanır, biz ölürüz" başlığını taşıyor.

Dergide ele alınan konular ve başlıkları ise şöyle:

1- AKP kıvama geldi (Erman Çete)


2013 yılı ile birlikte iç ve dış nedenlerle “ha düştü ha düşecek” noktasına gelen AKP hükümeti ve Erdoğan’ın, bir kez daha paçayı sıyırırken, emperyalizm karşısında iyice kıvama geldikleri görülüyor.

2- ‘Barbar’ IŞİD, kravatlı KOÇ (Volkan Algan)

AKP’nin Ortadoğu merakının altında yatan ekonomi-politiğe eğilmeden, örneğin ‘barbar’ IŞİD ile ‘kravatlı ve demokrat’ KOÇ grubu arasındaki bağlantıyı kurmadan ülkenin başına gelen melanetlerden de AKP’den de kurtulmanın imkanı yok.

3- Petrolün sahibi de bereketi de bol...


İlk 9 ayda Irak’taki boru hatlarından Ceyhan’a akan ham petrol miktarı 4,8 milyon tondan 18 milyon tona çıktı. IŞİD ve Barzani kontrolündeki bölgelerden gelen petroldeki artışın bir bölümünün Türkiye’nin cari açığını yamadığı öne sürülüyor.

4- ‘Adalet’ sağlandı ama öfkemiz dindi mi?


Özgecan Aslan davasında caniler, halkın gösterdiği duyarlılık sayesinde hakettikleri cezayı aldı. Ancak o günden beri 72 kadının daha katledildiğini düşününce, gerçek adaletin ancak düzenin değişmesi ile sağlanabileceği ortaya çıkıyor.

5- TÜRK-İŞ genel kurulu ve sendikacılık


Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen TÜRK-İŞ’in 22. Genel Kurulu, sendikal hareketin Türkiye’de oturduğu hattın, işçi sınıfının en temel haklarını koruma perspektifinden bile oldukça uzak olduğunu teyit etti.

6- Rusya’nın dış politikası anti-emperyalist mi? (Kemal Okuyan)

İlkelere dayalı bir dış politika pratiği yok ortada. Ama ABD gibi gaflarla, yalanlarla yürümüyor; buna ihtiyacı yok. Tersine Rusya, ABD ve diğer NAT O ülkelerinin gırtlaklarına kadar battığı ikiyüzlülük ve komplolardan yararlanıyor.

7- Özgür Şen'le laiklik üzerine (Görüşme: Ahmet Çınar)

Laiklik bu düzen içinde kalarak savunulamıyor. Komünistler, bu düzene karşı bütünsel bir alternatif önerebildikleri için laiklik bağlamında hiç sorun yaşamıyorlar. Laiklik kavgasını bu düzene karşı verdikleri kavgayla birleştirebildikleri için tutarlılar ve siyaset yapabiliyorlar.

8-Evrim sempozyumu 10 yaşında


AKP'nin kurumsal gericiliğine cüretli bir başkaldırı olarak 2006 yılında ilki gerçekleştirilen Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu 10 yaşında. Bu alanda Türkiye'deki en büyük etkinlik haline gelen sempozyumun 5.si 19-20 Aralık tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek.

9- Macaristan Komünistleri: İki devrim, üç karşıdevrim… (Ezgi Göksu)

Yaklaşık yüz yıldır mücadele veren direngen komünistlerin partisi Macaristan İşçi Partisi, ülkede yıllardır hüküm süren gerici iktidara ve Avrupa’da estirilen sosyal demokrasi rüzgârına boyun eğmiyor.

10- Cihatçılar mı daha gerici, Batının sağcıları mı? (Özgür Şen)


Batılı gerici ve sağcıların cihatçı aşkının sınıfsal yanı hiç gözden kaçmasın. IŞİD ve cihatçı terör işte bu yüzden modern ve çağımıza ait bir olgu.

Resim EklemeCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 24.12.2015- 20:49


BOYUN EĞME'de bu hafta: Yeni yıla girerken sol bir çıkış mümkün mü?

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME, 2015'in son sayısında "Sol bir çıkış mümkün mü?" sorusunu kapağına taşıyor. BOYUN EĞME'nin 13'üncü sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 13'üncü sayısı yarın caddelerde, meydanlarda, iskele ve duraklarda, Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde ve Komünist Parti bürolarında okurla buluşacak.

BOYUN EĞME, 2015'in son sayısında kapağına "Yeni bir yıla girerken sol bir çıkış mümkün mü?" sorusunu taşıyor.

Dünyanın, bölgenin ve ülkenin son gelişmelerinin değerlendirildiği; Komünist Parti Merkez Komite imzasıyla yayınlanan "Yarından sonrası" başlıklı başyazının yer aldığı dergide şu konu ve başlıklar okunabilir:  

1- Devrim olur mu, oldurulur mu? Üç vakte kadar... (Mehmet Kuzulugil)

2- Sosyalizmin güncelliği: Söylendiği kadar basit mi? (Volkan Algan)

3- Demokrasi tuzağı 1991

4- Avrupa uçurumun kenarında (Osman Çutsay)

5- Soma'dan çıkan ders: Kapitalizmin adaleti olmaz (Aşkın Süzük)

6- Suriyelileri mevzuat kurtaramaz

7- Komünistler açısından üçüncü Erdoğan dönemi (Kemal Okuyan)

8- Aydın olmak: Nerede başlar, nerede biter? (Asaf Güven Aksel)

9- İspanya seçimleri: Ne değişti? (Tulga Buğra Işık)

10- Ne strateji ne derinlik; varsa yoksa kepazelik (Gamze Erbil)

11- Rusya'nın Suriye politikası zaman kazandırıyor (International Communist Press'in Kemal Okuyan'la Suriye ve Türk dış politikasına dair yaptığı söyleşi)

12- Faşizm hakkında ne okunmalı (Nâzım Hikmet Parti Okulu)

13- CHP ve HDP, Suriye'de AKP'yle işbirliği mi yapıyor? (Özgür Şen)

Resim EklemeCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 08.01.2016- 10:02


Boyun Eğme’de bu hafta ‘Alaturka Hitler’ var…

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 14’üncü sayısı yarın çıkıyor. Dergi bu hafta kapağına “Alaturka Hitler”i taşıyor.

Resim Ekleme

Yarın okurlarla buluşacak olan haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 14'üncü sayısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta başkanlık sistemini överken Hitler örneği vermesi hatırlatılarak, ülkemizin karikatüre dönüşmüş Hitler'i tartışılıyor.

Komünist Parti Merkez Komite imzalı "Gücünün farkında mısın?" başlıklı başyazıda ise partinin 2016 yılında daha atak, daha örgütlü, sokakları gericiliğe teslim etmeyen bir parti olacağı vurgulanıyor.

Dergide yer alan diğer başlık, konu ve yazarlar ise şöyle:

1- Benzerse sonu benzer (Mehmet Kuzulugil)

Tehlikenin farkındayız. Bu karikatür Hitler ve karikatür Nazi partisi, ülkemizi emperyalizmin basit bir oyuncağı haline getirdi. Büyük tehlikenin de farkındayız. Bütünüyle “Büyük Güçler”e göre kendini ayarlayarak var olan Bu karikatürü, onu var eden düzenden ayırmak büyük yanlıştır.

2- Hitler’den Erdoğan’a bir yol mu var? (Osman Çutsay)

Erdoğan’ın “dil sürçmesini” pek önemsemeyen Brüksel’in ve Washington’un, bu konuda bir dönem Saddam’a verdiği avansı şimdilerde Erdoğan’a vermeyi seçtiğini gösteren emareler var. Ama emperyalist merkezlerden aldıkları gizli açık desteklere rağmen Hitler, Saddam, Kaddafi, hatta Mübarek, iktidara hiç de öyle sevimli bir biçimde veda etmediler.

3- Hendekte müzakere savaşları (Özkan Öztaş)

Dünya bugüne kadar savaşlara önlem ya da çözüm olarak müzakerelere şahit olurken, bu sefer müzakerelerin savaşını yaşıyoruz. Tarafların masaya daha güçlü oturması için değil ama zaten masada oturan tarafların sözünün güçlenmesi için sürdürülen bir savaşı...

4- Ortadoğu’nun yeni ‘kötü’ ekseni: Kanlı ittifakın yolu döşeniyor (Gamze Erbil)

Aralık ayında yaşanan gelişmelerle İsrail ve Türkiye’nin yeniden işbirliği yapmasının zemini hazırlanıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ortadoğu’nun Türkiye ve İsrail yakınlaşmasına ihtiyacı var” sözleri, “Ortadoğu’ya yeni bir savaş makinesi gerek” şeklinde de okunabilir.

5- 2016’da fay hattına yerleşmek (Alpaslan Savaş)


2016 yılında işçi sınıfına vaat edebilecekleri herhangi bir pozitif argüman kalmadı: Ne sendikalar, ne ILO standartları, ne AB normları… İşte bu yüzden bu fay hattına yerleşmek gerekiyor. Adresin ise işyerleri olduğu bir sır olmasa gerek.

6- Erdoğan ‘batı’nın öncü kuvvetidir (Kemal Okuyan)


Faşizmin ekonomik ve toplumsal temelleri şu sıralar her şeye rağmen zayıf olsa da, sermaye faşizmi özlüyor. Erdoğan siyasal tarzı ile bu özleme yanıt veriyor. Yıllar önce, “Erdoğan öğretiyor” diye yazmıştım. Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkelerin AKP icadı bazı yasal düzenlemelere yöneldiklerine işaret ederek… Ama asıl cazip olan, Erdoğan’ın elde ettiği özgürlük alanı. İmrenerek bakıyorlar ona…

7- 2016 Suriye’de   ‘çözüm’ yılı olabilir mi? (Erman Çete)

Suudi-iran gerginliğinin de artmasıyla birlikte, Suriye’deki vekâlet savaşının daha çok kızışacağını, bunun yanı sıra “siyasi çözüm” çabalarının da aynı savaşı besleyebileceğini akılda bulundurmak gerekiyor.

8- Suudilerin İran kumarı (Tulga Buğra Işık)


Suudi Arabistan ülkede ve bölgede Suudi yönetime karşı yükselen rahatsızlığı mezhepçi bir kavgaya çevirerek, destek bulmaya çalışıyor. Suudi Arabistan’ın yakın zamanda duyurduğu “IŞİD karşıtı sünni koalisyonun” gerçek amacının da bu olduğu düşünülebilir.

9- Akit mi dik durdu,   Genelkurmay mı eğildi? (Nevzat Evrim Önal)


Bugün hâlâ gerici Akit Gazetesi’ne TSK’dan edilen taziye telefonu birilerini üzüyor, rencide ediyor. Hani neredeyse laiklik, bağımsızlık gibi konularda hâlâ askerden umudu olanlar var zannedeceğiz.

10- Herkeste düşerken bizde... (Adile Kaya)

Dünyadaki dinamikler pek çok ülkede genel fiyat seviyesini düşürürken ekonominin sıcak para girişine ve ithalata bağımlı yapısı Türkiye’yi hâlâ yüzde 10 seviyelerinde enflasyonla karşı karşıya bırakıyor.

11- Venezuela’da neler oluyor? (Didem Kul)


Bolivarcı devrimin güç kaybetmesinin nedenini “21. yüzyıl sosyalizmi”nde aramak gerekiyor. Venezuela’da her iki sosyalist hükümetin de kapitalizmin tasfiyesi konusunda radikal adımlar atmamış olmaları bugün karşı devrimci güçlerin elini kolaylaştıran en büyük etken.

12- Küba Devriminin yıldönümünde ne okunmalı? (Esin Saraçoğlu)

Küba devriminin geride bıraktığı neredeyse 60 yıllık tarih, hem özgül hem de evrensel yanlarıyla biz Türkiyeli komünistler için önemli derslerle dolu. Peki, Küba devrimini iyi anlayıp çözümleyebilmek için kaynaklarımız neler olabilir?

13- Türkiye siyasetinde CHP mucizesi (Özgür Şen)

Memlekette olan bitenle pek de ilgilenmeyen bir parti hâlâ büyük bir çoğunluğun sesi olmayı başarabiliyor. CHP, bu ülkenin partisi değilmiş gibi davranıyor. Üstelik siyaset tarzı öyle sessiz, öyle sakin ki, CHP bu haliyle bugün bir Kuzey Avrupa ülkesinde dahi muhalefet görevini üstlenemez durumda.

Resim Ekleme
Bu ileti en son umut tarafından 08.01.2016- 10:03 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: denizcan
Cevap Tarihi: 14.01.2016- 20:03


BOYUN EĞME'de bu hafta: Türkiye yobazlara bırakılamaz!

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 15'inci sayısı, "Şimdi taraf olma zamanı: Türkiye yobazlara bırakılamaz" manşetiyle yarın çıkıyor. Dergide Sultanahmet saldırısı ve haftanın diğer gelişmeleri de değerlendiriliyor.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 15'inci sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor.

"Şimdi taraf olma zamanı: Türkiye yobazlara bırakılamaz" manşetiyle yayınlanacak olan dergide, "Sultanahmet saldırısı: Erdoğan deliyi oynuyor... Sultanahmet saldırısı sonrasında yaşananlara bakınca, AKP’nin, burjuva muhalefetinin bir türlü anlamadığı şeyi çoktan farkettiği görülüyor. Artık bir meşruiyeti kalmadığını bilen Erdoğan çıkış için deliyi oynuyor" deniliyor.

Dergide ayrıca Komünist Parti'nin "Türkiye dinsel kurallarla yönetilemez" başlıklı bildirisine de yer veriliyor.

BU HAFTA BOYUN EĞME'DE NELER VAR?


Haftanın siyasi olay ve olgularının değerlendirildiği dergide öne çıkan bazı konu ve başlıklar ise şöyle:

1- Yobazlığın karşısına çıkmak yetmiyorsa: Biz de üste çıkarız! (Aydemir Güler)

Karşılarına değil üste çıkmak için aydınlanmacıların, ateistlerin, kadınların eşitliğini savunanların, bilimden yana olanların, dinin siyaseti ve toplumu düzenleme iddiasını reddedenlerin izlemesi gereken yolun adı karşı saldırıdır.

2- Diyanet: İtaat simsarlığı başkanlığı (Nevzat Evrim Önal)


Merkezinde Diyanet İşleri’nin durduğu bu fetva rezilliği durdurulmalı. Evet, laikliğe doğru bir adım dahi atılacaksa Diyanet İşleri derhal kapatılmalı. Evet, dinsel itikatlar toplumsal hayatı belirleyen bir güç olmaktan çıkartılmalı ve inançlı-inançsız tüm insanların bu bağlamda özgürlüğü sağlanmalı.

3- Tuhaf bir yılbaşı gecesi (Osman Çutsay)

AB krizinden tek kârlı çıkan ülke Almanya’nın siyaset sınıfı, korkunç sermaye birikimine rağmen iç siyasette yaşanan tıkanmalara bildik yöntemlerle çare arıyor ve Fransa’daki sağ yükselişin bir benzerine karşı şimdiden kendince önlemler alıyor. Demek ki, olmayacak duaya Almanya’da da amin deniyor.

4- Türkiye’yi bekleyen El Kaide sorunu (Erman Çete)


Suriye ordusu cihatçıları sınıra doğru süpürmeye devam ediyor. Kaçacak yeri kalmayan bu unsurların gidecek tek yeri Türkiye. Yani, IŞİD’in Türkiye ile ilişkileri tartışılırken, nurtopu gibi bir El Kaide sorunumuz var ufukta...

5- İşçileşen avukatlar sınıf mücadelesi veriyor

Avukatlık Kanunu ve meslek etik kurallarından bahisle “avukatın işçi olamayacağı” reddiyesi ile işçi avukatlar adına kazanım elde etmek imkânsızdır; çünkü “var olmayan” bir kesimin, hakları da olmayacaktır.

6- Sultanahmet patlaması sonrası notlar (Kemal Okuyan)


Erdoğan karşıtlığının yeteceğini sananlar aldanmaktadır. Savaşın zemini emperyalist dünyadır. Erdoğan’ı koruyan da... Eğer Türkiye’de halk bir kez daha ayağa kalkıp bu kez zemini sorgulamazsa, büyük yıkıma karşı hiçbir güvence bulamayacaktır.

7- KP Sanat Bürosu ile röportaj: Asıl bizim onlara ihtiyacımız var

Nâzım Hikmet’in ya da Aziz Nesin’in bizim yapacağımız bir anmaya, hatırlatılmaya ihtiyacı var mı? Onların sahip çıkılmaya ihtiyaçları yok, bizim onların kavgasına sahip çıkmaya ihtiyacımız var.

8- Dekomünizasyon yasası ve yasaklanan komünistler (Can Önen)

Ukrayna Komünist Partisi’nin yasaklanması, Ukrayna’nın ABD’nin başını çektiği emperyalist blok ile Rusya Federasyonu arasındaki siyasi çelişkinin yoğunlaştığı ülkelerden biri olması nedeniyle de hayli önemli.

9- Kürt sorununda ne okumalı? (Özkan Öztaş)


“Kürt sorunu” deyince pek çok kişinin aklına yaşanan son 30 yıllık dönem gelmektedir. Bununla birlikte Kürtlerin hak arama mücadelesinin tarihi ve sorunun yoğun olarak hissedildiği yıllar için esasen 1920’li yıllara dönmek gerekecektir.

10- Erdoğan başkan olursa katliamlar duracakmış (Özgür Şen)

Erdoğan’ın başkanlığı elde ettiğinde ülkenin rahatlayacağı ve kaosun biteceğini iddia edenler belli ki Erdoğan’ı ve partisini hiç tanımıyor.

Resim Ekleme


Bu ileti en son denizcan tarafından 14.01.2016- 20:04 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 6 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2]   3   4   5   6   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Sosyalizmin sesi yaygınlaşıyor' özgür 0 2396 27.09.2013- 12:11
Konu Klasör Partinin Sesi çıktı. denizcan 0 1956 31.01.2016- 12:55
Konu Klasör İlkokulun zil sesi salavat duası! spartakus 4 3948 19.04.2015- 19:54
Konu Klasör 'İlerici birikimin sesi olacağız' denizcan 1 2997 13.08.2014- 19:51
Konu Klasör Şair Şêrko Bêkes anısına: Burası Devrimin Sesi umut 0 2711 04.08.2015- 09:20
Etiketler   Boyun,   eğmeyenlerin,   sesi,   çıktı:
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS