SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Çocuk işçiliği           (gösterim sayısı: 3.156)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: munzur
Konu Tarihi: 03.10.2015- 13:35


Çocuk işçiliği
Gürbüz Deniz


Dünyanın dört bir yanında çocuk sömürüsü katmerli şekilde devam ediyor.

Resim Ekleme

Bir haber ve düşündürdükleri

Olağan günlük haber takibimi yaparken bir haber dikkatimi çekti ve içimi sızlattı. Haber şu şekildeydi:

– Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Filipinler’deki binlerce çocuk işçinin kahir ekseriyetinin çok kötü şartlarda çalıştığını bildirdi.

Örgüt 39 sayfalık raporunda, ülkedeki altın madenlerinde bazıları sadece 9 yaşında olan çok sayıda çocuk işçinin ilkel koşullarda çalıştırıldığını ve altın madenlerinde kullanılan cıva sebebiyle çalışanların ciddi sağlık sorunları ile karşılaştıklarını açıkladı.

Raporda Filipinler hükümetine çocukların madenlerde çalıştırılmasını sonlandırma taahhüdünü yerine getirmesi çağrısı yaptı

İnsan Hakları İzleme Örgütü Çocuk Hakları Koordinatörü Juliane Kippenberg, “Filipinli çocuk işçiler kaçak madenlerde çok kötü şartlarda çalışıyor. Filipin hükümeti çocuk işçiliğini yasaklamasına karşın bunun uygulanması konusunda gerekli hassasiyeti göstermiyor” dedi.

Filipinler Çalışma Bakanı Rosalinda Baldoz, “Hükümet çocukları zorla çalıştıran işletmelere yönelik yasal işlemleri başlattı” dedi.

Filipinler’de 2011 yılına ait istatistiklerde 5,5 milyon çocuk işçiden 3 milyonunun uzun süre ve tehlikeli koşullarda çalıştığı açıklanmıştı.

Dünyada yaklaşık 170 milyon çocuk işçi bulunduğu tahmin ediliyor.


Bu rakamlar korkunç

Sorularla neden olduğunu anlamaya çalışalım

Neden çocuklar çalıştırılmak zorunda?

Çocukların emeğini kimler sömürüyor?

A’dan z’ye bütün ülkelerde ki bu sorunu ortadan nasıl kaldırabiliriz?

Çocuk işçiliği ile alakası yok ama yazamadan geçemeyeceğim ülkemizde neden çocuklar öldürülüyor? Son bir ay içinde 20 küsur çocuk devlet tarafından katledilmiş..

Çocuk Hakları Sözleşmesi

Dünya genelinde özellikle reformist liberal çevreler bazı haklar ve çocukların ezilmemesi hususunda adımlar atmışlar.

Nedir bunlar? Bakalım.

Çözüm sunabilmiş mi? Biraz irdeleyelim.
Çocuk Hakları Sözleşmesi, 18 yaş altındaki bireylerin yetişkinlerden daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olmasından yola çıkılarak, çocuklar için ayrıca hazırlanan bir sözleşmedir. Sözleşme en fazla sayıda (193) ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesi olma özelliğine sahiptir. 54 maddeden oluşan sözleşmede çocukların mutlu, sağlıklı ve güvenli olabilmeleri için hangi haklara sahip oldukları yer almaktadır.

20 Kasım günü Evrensel Çocuk Günü (Universal Children’s Day) / Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü”nün amaçları arasındadır.

Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı‘ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bildirge esas olarak yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının refahını ilgilendiren konulara odaklanmaktadır. Konferanstan sonra pek çok ülke, çocukların sorunlarına ilişkin olarak kamuoyunun dikkatini çekmek, çocuklara mutluluk getirmek ve çocuk haklarını teşvik etmek üzere bir günü Çocuk Günü olarak belirlemiştir. 1 Haziran tarihi, 21 ülkede olmak üzere, en yaygın Çocuk Günü’dür. Türkiye’de 23 Nisan’da kutlanmakta 20 Kasım ise Çocuk Hakları günü olarak kutlanmaktadır.

Peki bu atılan adımlar nabza göre şerbet vermekten öte gidebilmiş mi?

Sanmıyorum. Çünkü olumlu ve güzel kararlar alınsa da yazımızın başındaki haberdeki gibi dünyanın dört bir yanında çocuk sömürüsü katmerli şekilde devam ediyor.

Ajanslara son düşen haberlere göre ülkemizdeki Suriyeli çocuklar çalışmaya zorlanıyor.

“Mülteci çocuklar Türkiye’de çalışmaya zorlanıyor” başlıklı haberde; ekonomik olarak zor durumdaki mülteci ailelerinin, çocuklarını ekmek kazanmaları için işe göndermek zorunda kaldıkları bildirildi. Günde 12 saat çalıştırıldığı öne sürülen çocukların ayda 300 lira maaş aldıkları iddia edildi.

Akp, zamanında Çocuk İşçiliği Çalıştayı yapmıştı. Bol bol dini ajite, propaganda yer alan oturumu “çocuklar çalışmasın, okusun” diye bitirmişlerdi. Lafta kalan bu düzmece çalıştay ne çocuk ölümlerinin önene geçebildi, ne de işçiliğinin…

Çözüm havada asılı kalmaya devam ediyor.

Çözümün adı sistemin kökten değişmesinde. Başka bir dünya mümkün diyenlerin iktidarında gelecektir…

GeziteCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: denizcan
Cevap Tarihi: 04.10.2015- 16:33


Kapitalizmin insanların sorunlarına çare olamadığını, açlığı, yoksulluğu savaşı ortadan kaldırmadığını, bu sorunların yaratıcısı olduğunu biliyoruz. AKP'nin iktidarında ise bu sorunlar daha da ağırlaştı. AKP iktidarında Türkiye kapitalizminin her sorunu ağırlaştı. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da başımıza bir yığın işler açtı. Türkiye'deki çocukların sorunlarına Iraklı ve Suriyeli çocukların dramları eklendi. Emperyalizm, kapitalizm sorunları içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Suriye olayı, mültecilerin durumu çocuk sömürüsü bunlar hep kapitalizmin çözemediği, kendi üretttiği sorunlar. Çözümü sosyalizm. Başka bir kurtuluş yok. Bireysel kurtuluş palavraları bu sorunlar karşısında komik kaçıyor.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Çocuk evlilikler/çocuk ölümler... melnur 0 1193 26.04.2020- 09:28
Konu Klasör Simitçi Çocuk - Serdar Yıldırım Serdar102 0 122 08.04.2023- 17:52
Konu Klasör Devrimin ve işçi sınıfının ustası:İyi ki doğdun Gorki! melnur 3 1854 29.03.2020- 10:09
Konu Klasör TKP: 105 yıl önce kuruldu, yine kuracağız, işçi sınıfını iktidara taşıyacağız... melnur 0 348 08.11.2022- 05:46
Etiketler   Çocuk,   işçiliği
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS