SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bir sosyalist strateji ihtiyacı - Ender Helvacıoğlu           (gösterim sayısı: 454)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.825
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
10 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 07.07.2018- 20:42


Yeni bir sosyalist strateji ihtiyacı - Ender Helvacıoğlu


Yeni bir döneme giriyoruz.

Sosyalistler mevcut iktidara karşı yeni bir strateji geliştirmeli: Artık engelleme stratejisi değil, bir iktidar (devirme) stratejisi. Çünkü engellenemedi. Ama devrilebilir.

Bazıları ise “uyum stratejisi” geliştirecek. Erdoğan iktidarı tarafından temsil edilen rejime bir biçimde uyum sağlamayı, o rejim içinde bir yer edinmeyi hedefleyecekler. Rejime yaltaklanma ve destek vermekten rejim içi muhalefete (rejim solu) uzanan bir yelpazede yer alacaklar.
Bunun kanalları da var: Örneğin VP öteden beri bir kanaldı. CHP bir başka kanaldır. HDP de bir kanaldır. Bazı sosyalistler bu kanallardan geçerek rejime herhangi bir yerinden eklemleniyorlar/eklemlenecekler. Hakimiyetini ilan eden ve hegemonyasını kuran her rejim bir kısım muhalifini bu şekilde kapsayabilir.

İlk elde kendi içimizde “uyum stratejisi” ile “devirme stratejisi” arasında bir çatışma ve ayrışma yaşayacağız. Aslında iki strateji de bu çatışma içinde şekillenecek ve netleşecek.
Bir “devirme stratejisi” geliştirmeye çalışırken elde ne var, bakmak gerek.

Birincisi, bu süreç içinde devletleşmeyen, CHP’lileşmeyen ve HDP’lileşmeyen sol kurum ve kişiler.

İkincisi, engellemeye çalışma döneminde harekete geçmiş olan muhalif toplumsal güçler.
Üçüncüsü, devirme stratejisine destek sağlayabilecek olası yeni toplumsal güçler.
Bu üçünün de ne durumda olduğunu, ne gibi güçlü ve zayıf yönleri bulunduğunu tespit etmeliyiz. İkinci ve üçüncü olarak saydıklarımız nesnel olgulardır ve değişimleri toplumsal koşullarla sınırlıdır. Ama birinci olarak saydığımız “biz”iz ve iradi olarak kendimizi şekillendirebiliriz. Yeni bir stratejiyi geliştirecek olan da bu birinci kesimdir zaten.

***

İlk olarak kuramsal ve genel politikaların tespitine yönelik bir çalışma yapmak gerekiyor. Doğal olarak dünyada ve ülkemizde değişen koşulların tespiti ışığında…
İkinci olarak, alışılageldik politika yapma tarzımızın, mevcut araçlarımızın yeni koşullar için yeterli olmadığını kavramamız gerekiyor (çünkü bunların engelleme stratejisi için bile yeterli olmadıkları ortaya çıktı).

Yani artık hiçbir şey eskisi “kadar” olamaz. Ne ideoloji ne strateji ne politikalar ne taktikler ne de yöntemler, tarzlar ve araçlar…

Kısacası yeni bir başlangıç ve çıkış gerekiyor.

***

Bu sözler fazla iddialı bulunabilir. Aslında değildir. Çünkü şimdilik toplumsal bir başlangıç ve çıkıştan söz etmiyorum. Deyim yerindeyse kendimize ve zihnimize çekidüzen vermekten söz ediyorum, ki bu bizim elimizde.

Bunun ilk adımı basittir: tartışmak ve birbirimizi dinleyip anlamaya çalışmak. Buna ihtiyaç var; çünkü sanırım kimse tek doğruyu temsil ettiğini -lafzen olmasa da zihnen- düşünmüyor. Birbirimizin doğrularından alçakgönüllülükle ve açık yüreklilikle öğrenmeye muhtacız.
Bu ilk adımın aracı bir “Sosyalist Strateji Kurultayı” toplamak olabilir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.825
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

10 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 09.07.2018- 01:26


Helvacıoğlu özetle ''Sosyalistler mevcut iktidara karşı yeni bir strateji geliştirmeli: Artık engelleme stratejisi değil, bir iktidar (devirme) stratejisi. Çünkü engellenemedi. Ama devrilebilir.'' diyor. Bu sözler de bana çok abartılı geliyor. İrili ufaklı bir yığın örgüt, parti, dernek vb. var ama toplumsal alanda karşılığı nedir sorusunun yanıtını olumlu olarak verebilmek bir hayli zor. BHH'nin geçen yaz Kartal'da düzenlediği mitinge gitmiştim, adını vermeyeyim, bir örgütümüzün kendi bayrağı ve pankartı altında yürüyenlerin sayısı 17 kişiydi. Pek çok sol yapılanma bu halde. Türkiye sosyalist solunun bel kemiğini oluşturan TKP'nin de bağımsız adaylar olarak girdiği seçimde alınan oyu gördük.   Bir yanlışlık olduğu açık. Bir sorun var, göremiyoruz veya sorunu ortadan kaldırıcı siyasi programlarımız bir işe yaramıyor; toplumsal alanda karşılık bulmuyor. Yapılması gereken şey de artık ''iktidar devirme stratejisi'' gibi büyük sözler etmekten kaçınmak olmalı. Belki de hatamız bu! Toplumsal alandaki varlığımızla orantılı olmayan bir söylem inandırıcı gelmiyor. Çözüm bu değil. Çözüm nasıl kalabalı olacağımız sorusunu yanıtlamaktan geçiyor. Çünkü ne söylersek söyleyelim, kitleler ne kadar kalabalık olduğumuza bakıyor, kalabalık olmadan da kalabalıklar dönüp bakmıyor.

TKP desteklenmelidir. TKP de şu demokratik merkeziyetçilik konusunu biraz gevşetmeli ve özellikle CHP ve HDP içindeki sosyalistlere ses yöneltmeli ve sol anlayışın bir ''yardım kuruluşu'' olarak görülmemesi konusunun altını ısrarla çizmelidir. Sosyalistlerin hem CHP ve hem de HDP'ye yönelme gerekçelerini bertaraf edecek bir söylem geliştirmelidir. Solcuyu, sosyalisti kendi çatısı altında toplama konusunda başarılı olamayan bir yapılanmanın kalabalıkları   kendine çekmesi nasıl mümkün olabilir ki!

Ve sonrası için bir ''devirme stratejisi'' oluşturması!
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Leninist strateji ve ‘Sosyalist Bölünme’ dayanışma 0 2587 07.09.2014- 21:08
Konu Klasör Sosyalist strateji ile Kürt hareketinin stratejisi munzur 0 2068 10.06.2016- 12:34
Konu Klasör Sosyalist teleskop- Ender Helvacıoğlu denizcan 11 5567 01.11.2014- 19:30
Konu Klasör Türkiye'nin sosyalizme, TKP'nin de sosyalistlere ihtiyacı var melnur 7 219 14.03.2019- 07:45
Konu Klasör Neden Tanrı'ya inanma ihtiyacı duyarız? melnur 0 187 06.01.2019- 06:51
Etiketler   Bir,   sosyalist,   strateji,   ihtiyacı,   Ender,   Helvacıoğlu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS