SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 09.01.2022- 04:47


Bilinç sorununun çözümü bilincin dışındadır yani. Bilincin dışı ise toplumun içidir ve buradaki etkinliğin türü ister istemez siyasal olmak durumundadır. demiş Can Soyer. Oldukça karışık mı geliyor; yanıtı bir üstte var aslında; döneriz.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.01.2022- 07:15


Bir iki gün önce özellikle öne çıkarmaya çalışmıştım bu başlığı; öteden beri tartışmalı bir konu gibi görülür, itiraz edilir, proletaryanın sosyalist bilince, tarihsel çıkarlarını savunmaya yönelik bilince kendiliğinden ulaşılacağı savunulurdu. Eminim hala bu görüşte olanlar vardır. Siyaset alanında bu karşıtlık bir ölçüde reformizm temelinde yürüyor/yürütülüyor denilebilir. Somut bir örnek verilecekse tarihsel TİP Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar'ın bu görüşü savunduğu söylenebilir. Aybar bu tavrını Marks'a dayandırarak ve teorik düzeyde ele alır. Ama sanalda, sözde sol, sosyalist forumlarda konu ( bana göre) daha duygusal gerekçelerle savunuluyor. İşçi sınıfa bilinç dışarıdan -burjuva aydınlardan- verilebileceği, proletaryanın bu bilinci başkalarının çabası olmadan elde edemeyeceği düşüncesi çok da kabul edilebilir bir şey gibi gelmiyor sanırım. Alçaltıcı, işçi sınıfının onurunu kıracak bir nitelendirme gibi geliyor belki de. Bir arkadaşımız, yazıyazforum'daydı sanırım, ''o eskidendi'' diye karşı çıkmıştı. ''şimdilerde okuma yazma oranı çok arttı, işçi sınıfı araştırır öğrenir ve burjuva aydınlara ihtiyaç duymadan kendi tarihsel çıkarlarının ayırdına varabilir'' demişti, mealen.

Evet, proletarya kendi tarihsel çıkarlarının farkına kendiliğinden varabilir ve önce siyasal iktidarın fethi ve sonra sınıfsız ve devletsiz yapıya erişebilme konusunda gerekli olan taktik ve stratejileri yine kendiliğinden oluşturabilir mi?

Mümkün değil. Konu bu kadar basit olmamakla birlikte bu mümkün olmama durumunun nedeni hiçbir şekilde emekçi kesimlerin zeka ve akıl seviyesi ile bir ilgisinin bulunmadığını, öncelikle söylemek ve bu konudaki gereksiz tepkilerin önünün kesilmesi gerekir. Sadece böyle bir algı nedeniyle bu konuya karşı çıkanlar, uzak duranlar varsa bence gereksiz bir duygusal refleks gösteriyorlar. Nedeni çok basit bunun, sosyalist bilinç, sosyalizme yürüyüş, belli bir bilgi birikimi, bir sorgulama becerisi, ve büyük ölçüde bir deneyim gerektiriyorsa bu beceri ve donanımlar için zamana, eğitime ve maddi koşullara ihtiyaç var. Proletaryada (kitlesel olarak) ne böyle bir sürece ayıracak zaman, ne uygun maddi koşullar ve ne de gerekli bir eğitim vardır. Nedeni budur. Sosyalist bilinç, devrimci anlayış, siyasal iktidarın fethiyle başlayıp sınıfsızlığa doğru yönelecek olan süreç uygun bir taktik ve strateji gerekliliği bu yüzden kendiliğinden işçi sınıfı içinde gelişemez. Mutlaka bir ''yardım''a ihtiyaç vardır ve bu ''boşluk'' da burjuva aydınlar tarafından ve parti kanalıyla giderilir.

Böyle.
(Devam ederiz.)
Bu ileti en son melnur tarafından 13.01.2022- 07:15 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör CHP üzerine... melnur 5 2700 27.02.2019- 08:53
Konu Klasör TKH ve seçimler üzerine... melnur 4 2266 20.04.2019- 02:22
Konu Klasör Engels üzerine... melnur 2 474 Bugün, 03:28
Konu Klasör 'Faşizm' üzerine birkaç not... melnur 0 1435 26.05.2019- 08:28
Konu Klasör TKP'nin seçimlerdeki stratejisi üzerine... melnur 6 2031 06.12.2021- 08:36
Etiketler   Dışarıdan,   bilinç,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS