SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
HDP demokrasi diyor, sanalın enternasyonalistleri faşizmde ısrar ediyor.           (gösterim sayısı: 900)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
43 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 29.04.2019- 08:41


Kürt hareketini bir kenara bırakalım; ML olarak çıktıkları yolda sağ/liberal bir kulvara demirledir. Şimdilerde iyi-kötü bir demokrasi söylemiyle AKP karşıtlığına oymuyorlar. Yarın ne olur bilemem. Ama HDP'nin bu tavrı sanalın Kürt sempatizanlarını pek de etkilemiyor.   HDP AKP'ye karşı ''demokrasi' veya ''demokrasi ittifakı'' dedikçe, sanaldaki Kürt hareketi sempatizanlarının rahatları kaçıyor. Onlar HDP'nin bu tavrını hiç beğenmiyorlar. Nasıl beğensinler ki; AKP bu güruh için tam bir demokratlar grubu ve cumhuriyet, Atatürk ve aydınlanma karşıtlığında ittifak kurulacak bir parti ve tıpkı kendileri gibi karşı devrimci bir oluşumdu ve AKP iktidarına kendi çıkarlarına uygun bir siyaseti onunla birlikte, olmazsa tek başlarına uygulayabilecekleri bir iklimin hazırlayıcısıydı. Bu yüzden HDP'nin AKP'ye karşı demokrasi ittifakından söz etmesi bu sanalın Kürt hareketinin sempatizanlarını rahatsız ediyor, kafalarını karıştırıyor. Hatta 31 Mart seçimlerinde HDP'nin aldığı karara da bu yüzden karşı çıkmışlardı. Kuyrukçu olmayan sol dururken, CHP hala siyaset sahnesindeyken ve cumhuriyetle aydınlanma, ve en başta Atatürk düşmanlığıyla yıllarca yoğrulmuşken bu AKP karşıtlığı nereden çıktı? Ezberleri ne olacak? CHP düşman, AKP dosttu! Hatta SF'de çok dillendirildiği şekliyle HDP'den sonra en uzalaşılabilir parti AKP değil miydi?

Şimdi nereden çıktı bu AKP karşıtlığı?
Değil mi?

( Sezai Temelli'nin aşağıdaki yorumu hatırlattı bana bunları. Kuşkusuz devamı gelecek. )

Sezai Temelli'den 'demokrasi ittifakı' çağrısı

HDP eş genel başkanı Sezai Temelli Pervin Buldan ile birlikte ziyaret ettiği Van'da açıklamalarda bulundu.

Resim Ekleme
HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Van Milletvekili Muazzez Orhan ile Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve eş başkan Mustafa Avcı'yı ziyaret etti.

Ziyaret öncesi belediye binası önünde açıklama yapan Temelli, ülkenin acil ihtiyaç duyduğu şeyin 'demokrasi ittifakı' olduğunu söyledi. Muhalefet partilerini ve tüm STK'ları 'demokrasi ittifakı'nda buluşmaya davet ettiklerini kaydeden Temelli, "31 Mart seçimlerine giderken çok önemli bir iddiayı dile getirdik.

Dedik ki 'Tüm kayyumları süpüreceğiz. Ama sadece kayyumları süpürmekle kalmayacağız , AKP- MHP blokunu olduğu her yerde gerileteceğiz' dedik. Hep birlikte sizlerin emeğiyle çalışmalarıyla bunu hep birlikte başardık. Biz siyasetin kulvarını değiştirdik. Tüm sivil toplum örgütlerini, sendikaları, toplumsal muhalefetin bütün dinamiklerini hatta tüm muhalefeti 'demokrasi ittifakı'nda buluşmaya davet ediyoruz. Evet, Türkiye'nin acil sorunlarına acil çözümler üretmek istiyorsak 'demokrasi ittifakı'nda buluşarak, demokratik adımları atmalıyız. Acil ihtiyacımız demokrasidir" diye konuştu.

BULDAN: SEÇİM SONUÇLARI HERKESE DERS VERMİŞTİR

Sezai Temelli'nin ardından söz alan Pervin Buldan ise Van'da halkın birlik ve beraberliğini koruduğunu belirterek, "Seçim sonuçları, sandıktan çıkan sonuçlar herkese ders vermiştir. Özellikle AKP hükümetine büyük bir ders vermiştir. Seçim sonuçları sizlere ve AKP hükümetine şunu öğretmelidir. Ayrın yapmadan, bu ülkede yaşayan herkesi bir bütün olarak görmek zorundasınız. Bu halk sandıklarda size bunu gösterdi, bunu beyan etti. O yüzden diyoruz ki 'demokrasi ittifakı' önemli bir ittifak olacaktır. Bu ittifak içerisinde bir bütün olarak haraket etmesinin zamanı işte şimdidir. Biz de bugün buradan bunu ilan ediyoruz" dedi.

Açıklamaların ardından HDP'li Temelli ve Buldan, Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen 'Halkla Buluşma Toplantısı'na katıldı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/sezai-temelliden-demokrasi-ittifaki-cagrisi-261908Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 30.04.2019- 15:18


Kürt hareketinin legal ve illegal yapıları için sosyalist/komünist bir hareket olduğu iddia edilebilir mi? Tamam, ilk yola çıkışlarında amaçlarının Marksist Leninist bir devlet kurmak olduğunu ilan etmişlerdi ama, o günlerden bu günlere köprünün altından çok sular aktı. Sanırım şimdilerde böyle bir iddiada bulunan pek yoktur.

Böyle bir girişi şunun için gerekli gördüm; sosyalist ya da komünist bir yapı olmayan bir örgüt ya da parti için düzen dışı kavramı pek kullanılamaz. Düzen dışı kavramı sadece düzenin yani kapitalizmin yani özel mülkiyet karşıtlığından yola çıkan siyasetler için kullanılır. Doğrusu budur ve dolayısıyla nasıl ki, son kertede AKP, CHP ve diğer özel mülkiyet karşıtlığı içinde bulunmayan partiler için düzen partileri tabiri kullanılıyorsa aynı şekilde özel mülkiyet karşıtı olmayan HDP de düzen partisidir.


Bu konularda bir kafa karışıklığı var. Düzen ile rejimi birbirine karıştırıyoruz. HDP de dahil olmak üzere pek çok parti ( örnekse,31 Mart'ın toplumsal muhalefet partileri, CHP, HDP, İYİP, Saadet...) AKP rejimine karşıtlar. Ama HDP de dahil, hepsi düzen partisidir. Ayrıca düzen partileri olması hepsinin aynı olduğu anlamına da gelmez...

HDP üzerinden devam edilecekse, ( partinin Türkiye partisi olup olmadığı başka bir konu; ayrı tutuyorum) böyle bir partinin temel önceliği demokrasi olmayacak da ne olacak? HDP'nin (Sezai Temelli'nin) AKP karşıtlığını demokrasi üzerinden kurmaya çalışması kadar doğru bir siyasal tavır olabilir mi? Yadırganacak hiçbir şey yok bunda. Bu konuda bir yadırgama içine girilecek kadar yadırgatıcı bir şey olabilir mi?


Şimdi böyle bir parti ve böyle bir söylem için '' demokrasi ama hangi sınıf için demokrasi?'' sorusunda bir keramet aramak, ve böyle söyleyerek ''aman aman hey'' heybetinde bir şey söylediğini sanmak, ne kadar garip!

Bu kadar yüzeyselliği bile aşamıyor muyuz?


Bu kadar zor mu?
Bu ileti en son melnur tarafından 01.05.2019- 02:21 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 02.05.2019- 09:05


Kürt hareketinin özellikle legal partisi için çok yanlış yaptık. Özellikle sanalda, HDP'ye ve öncesindeki partilere gereksiz bir biçimde bir yığın (sol) misyon yüklemeye çalıştık. İnternetin bu sözde sosyalist ve dahi enternasyonalist(!) forumlarında, neredeyse solcu olmanın Kürt hareketine biat etmekten geçtiğine ilişkin bir algı yarattık. Yalan yanlış ve samimiyetten uzak yaklaşımlarla sadece sola düşmanlık etmedik ve aynı zamanda HDP'nin de ne olduğu konusunda bir kafa karışıklığına yol açtık. HDP sanki bir sosyalist partiymiş gibi davranmaya ve HDP'yi sürekli PKK'nın yanına doğru itmeye çalıştık. Doğru mu yapıyoruz, yanlış mı diye hiç sorgulamadan ve cahil kuyrukçuların bilinçsizce gaz vermeleriyle de bir hayal dünyası yarattık. Öcalan Marks ve Lenin'i aşan bir dünya lideriydi, PKK de sadece Kürtlere değil, bölgedeki bütün halklara özgürlük ve demokrasi getirecek olan bir örgüttü!

Hiç biri doğru değildi oysa. Bilerek veya bilmeden yapılmaya çalışılan her şey hem ülke ve hem de bölge halkları için bir umut ve bir çözüm içermiyordu. Dünya konjöktürü, reel sosyalizmin çözülüşü, ABD emperyalizminin bölge üzerindeki hedefleri çözümün sadece ve sadece sosyalizm olduğunu işaret ederken ve emperyalizmin dünya halklarına kan ve gözyaşıdan başka bir şey vermediği belliyken hareketin sürekli sağa kayması ve nihayetinde emperyalizmle el ele vermesi bile yıllardır sürüp giden yanlış yönlendirmelerin etkisiyle görülemiyordu.

Bu iklimi yaratanlar ve bu yanlışlığı sürekli harlayarak bir yığın insanın yanlış bir bilinç edinmesine yol açanlar, ( sanallık için söylüyorum) şimdi hiç ortalarda yoklar. Ortalarda olanlardan küçük bir kesimi ''ben kuyrukçu değilim'' çırpınışı içinde aynı yanlışlığı sürdürmeye çalışırken, bir başka küçük kesim ise hala sola-sosyalizme, daha doğrusu Kürt hareketine biat etmeyen siyasetlere karşı gün yirmi dört saat hakaretler savurmaya ve küfürler etmeye devam ediyor.

Geçelim.

Kürt hareketinin özellikle legal partisi artık bir karar vermeli. Türkiye coğrafi sınırlarında kendi kaderlerini Türk halkının kaderleri ile ortaklaştıracaklar mı, yoksa etnik siyaset temelli bir doğrultuda devam mı edilecek? Sadece Kürt hareketinin yöneticileri değil, Kürt milliyetçileri, sempatizanları, ve ona aklınca ''dışarıdan'' destek veren kuyrukçu tipler ve ''enternasyonalistler''(!) hepsi kararlarını verebilmeli. Dünyada emperyalizm, ülkemizde kapitalizm sürekli krizdeyken, sistem yönetilemez hale gelmişken ve halklarımızın sosyalizme ihtiyacı varken bu konuda bir açıklığa, bir netliğe gereksinim var. Boşuna HDP'yi de zor duruma düşürmenin ve ona kaldıramayacağı yükler bindirmenin bir anlamı yok. ''Sıkıştırma'', karar verme gerekiyorsa, bu yönde olmalı.

Bu konuya devam edilir ama bir kez daha üzerinden geçmekte yarar var; dün 1 Mayıs'taki coşku halkımızın sola ve sosyalizme olan özlemini ortaya koyuyordu. Artık gereksiz ve doğru olmayan yönelişlerle yitirilecek zamanımız olmamalı... Belki de Rosa'nın 100 yıl öncesinden söylediğini bir kez daha ve daha yüksek sesle haykırmalı:

Ya sosyalizm, ya barbarlık!Bu ileti en son melnur tarafından 02.05.2019- 23:55 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TKP diyor ki toplumcu 0 2069 04.03.2014- 15:08
Konu Klasör İstanbul HAYIR diyor melnur 4 2499 06.04.2017- 20:21
Konu Klasör İmralı’daki Öcalan diyor ki: abbas 6 3874 10.02.2014- 21:00
Konu Klasör Bill Gates de sosyalizm diyor. munzur 0 2368 20.11.2015- 12:48
Konu Klasör Veysi Sarısözen 'büyük koalisyon' diyor: denizcan 2 3191 24.10.2015- 13:01
Etiketler   HDP,   demokrasi,   diyor,   sanalın,   enternasyonalistleri,   faşizmde,   ısrar,   ediyor.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS