SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 12 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   9   10   11   [12] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.05.2021- 00:50


Ekonomik destekten yoksun AKP'nin tam kapanması vaka sayısını 10 binlere düşürdü. Kapanma öncesi günlük vaka sayısı 60binlerdeydi, birkaç gündür 10-11 bin düzeyinde. 5 binin altına düşülmesi hedefleniyordu, olmadı. Olsaydı iyi olurdu kuşkusuz, ideal olanı, bilim insanlarının önerisi günlük binli sayılara düşmek olalı, ama...

Yeterli değil.
Pandemi konusunda tek başına çok anlamlı da değil.

Salgından kurtulabilmenin yolu aşılamadan geçtiği bir aşamaya geldik. Pek çok ülke hem test sayısında ve hem de aşılama konusunda bir hayli yo aldılar. Ortalama 1 milyonun üzerinde test yapılıyor, Almanya'da bu sayı 2.4 milyon. Aşılamada da bir hayli yol aldılar. Kendi toplumlarının asgari yarısı iki doz aşıyı gerçekleştirebildi. Bizde durum hiç de öyle değil. Pandemiyle mücadelede sınıfta kalıyoruz. 17-18 gün eve kapatıldık, vaka sayısı 60 binlerden 10 binlere düştü, şimdi normalleşmeye çalışırken bu veriler tekrar tersine işleyecek. İbre tekrar yukarılara çıkma eğilimine girecek. Çünkü...

Çünkü ortalıkta aşı yok.

Bakan bir ara günde 1 milyon kişiyi aşılayabilme kapasitesine sahibiz demişti, doğru da söylemişti Türkiye'de böyle bir altyapı var. Bir ara 600 bin kişiyi de bir günde aşılayabilmiştik. Ama şimdi neden yapamıyoruz? Çünkü aşı yok. Bir türlü aşıyı ülkeye getirecek bir anlaşma yapamıyoruz? Bugün bir siyasetçi yaptı hesabı; dozu 20 dolar olsa gereken asgari 150 milyon doz aşı için gerekli para en fazla 3 milyar dolar. İnsanın aklı almıyor, 3 milyar dolar bulunamadığı, aşı anlaşmalarına ayrılamadığı için yoğun bir aşı süreci başlatılamıyor ve sonuçta insanlarımız ölüyor!

Pandemi sürecinin üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçti. Bizim en büyük sorunumuz, bu süreci bu iktidar döneminde yaşıyor olmamızdır. Sadece beceriksizlik değil, sadece bilimi rehber edinme yöntemine sahip olmadıklarından da değil ve aynı zamanda sınıfsal tercihlerinden ötürü de bütün bu sıkıntıları yaşıyoruz. Geçilmeyen köprülere, yollara, şuraya buraya milyarlar akıtılırken halkımızın sağlık sorunlarını çözebilecek ve salgın konusunda onu daha dirençli yapacak aşı tedariki konusunda 3 milyar dolar bulamamanın başka nasıl bir nedeni olabilir ki!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 20.05.2021- 01:06


  Bu yılın Mayıs ayı verilerine göre dünyada pandemi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3.5 milyonu aşmış durumda. Her ülkenin kendi koşullarına ve yönetim anlayışına uygun bir mücadele yöntemi sürdürülürken ölümler de hala devam ediyor. Kısa ve orta vadede bu salgının önünün alınması da o kadar kolay gözükmüyor. Peki neden? Biraz önce haberlerde izledim, NASA Mars'ta helikopter uçuruyor Çin de Mars'a bir robot indirdi. Öncesinde güneş sisteminin dışında uzay araçlarımız yol alıyor. Bilim ve teknolojik gelişim bu düzeydeyken bir salgın karşısında insanların çaresiz kalması ve yüzbinlerce, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi nasıl mümkün olabiliyor?

Çünkü ve ne yazık ki kapitalizmle yönetiliyoruz.
Kapitalizm...
Nedeni bu.
İnsanın insanı sömürmesine dayalı son sınıflı toplum...

Her şey bir yana, insan sağlığının bile bir meta konusu haline getirilmesi kapitalizmin, bu sınıflı toplumun ne kadar insanlık dışı bir toplumsal formasyon olduğunu ortaya koymuyor mu? İnsanlar ölüyor, milyonlarca insan hayatını kaybediyor ve gelişmiş ülkelerde bulunmuş olan aşının patenti diğerlerine verilsin mi, verilmesin mi tartışması bile yapılamıyor. Kapitalizmin mantığına aykırı çünkü. Patent sahibi olanlar olamayanlarla paylaşabilse, her ülke ona göre kendi aşısını üretmeye koyulsa... insanlar ölmeyecek, çaresizliğe sürüklenmeyecek, ölümlerin sonu alınabilecek...

Rosa Luksemburg tam 100 yıl öncesinde söylemişti, dünyanın geleceğinin ya sosyalizm ya barbarlık olacağını... Kehanet değildi, bilimsel bir öngörüydü. İnsan odaklı değil kar odaklı bir sistemin eninde sonunda toplum ve doğa üzerinde onulmaz yıkımlar yaratacağı gerçeğiydi karşı karşıya kaldığımız... Açlık, yokluk, savaş   toplumların hayatından bir türlü yok edilemezken şimdi bunlara bir de pandemi süreci eklenmişti. Sınıfsal gerçeklik toplumların yaşamlarını karartırken Rosa'nın söylediği gibi insanlığa barbarlığı dayatıyordu.

Ama işte, sorun biraz da büyük çoğunlukta...

yani bizde...
Bilmeden de olsa bu akıl dışı düzene rıza göstermemizde...

Nazım'ın dediği gibi:

''...bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
- demeğe de dilim varmıyor ama -
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!''
Bu ileti en son melnur tarafından 20.05.2021- 01:14 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 25.05.2021- 04:48


Ölüm sayıları hala çok yüksek de olsa vaka sayılarında tedrici bir düşüş devam ediyor. 18 günlük tam kapanmanın sonucu bu. Belki bir müddet daha devam eder. Bu arada aşılama konusunu da bir hızlandırabilsek   toplumsal bağışıklık yaratılarak söylendiği gibi sonbahara nispeten rahat girebiliriz Olmazsa, aşı konusundaki açıklamalar tıpkı önceki aşı söylemleri gibi gerçekleşmezse vaka sayıları yine artış eğilimi gösterecek ve sonbahara doğru yeni bir pik dalgasıyla da karşılaşmak mümkün hale gelecek.

Siyaset bu pandemi konusunda -hemen her konuda olduğu gibi- yetersizlikleri ve beceriksizlikleri oynadı. Çözüm de sır değildi oysa. Test yapılacak, aşı bulunacaktı. Ekonomik destekli tam kapanma ile birlikte bu süreci en iyi koşullarda atlatmamız sağlanabilirdi... Olmadı. Zaten olması da mümkün değildi. Ne rejimin donanımı ve ne de sınıfsal tercihleri bu sürece uygunluk gösteriyordu.

Dünün ''turkuaz tablosu''...


Resim Ekleme
Bu ileti en son melnur tarafından 25.05.2021- 04:48 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.06.2021- 02:37


Bugün 1 Haziran ve Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam ''normalleşme'' adımlarını açıkladı. Yemek yenilen yerler belirli kısıtlarla açılıyor. Cumartesi günlerindeki sokağa çıkma yasağı da kalkıyor ve pazar günkü yasak devam ediyor. Test sayısını hala yukarılara çekemedik, aşı konusunda da pek ilerleme sağlamadık. İki doz aşıyı toplumun yüzde yirmisine bile yapamadık. Peki o zaman bu normalleşme adımları neden? İki metrelik mesafe korunursa maske bile takmaya gerek yokmuş!

Pandemi'nin etkisi hala yüksek. Covid19 değişim geçiriyor, Hindistan varyantı olarak adlandırılan daha tehlikeli bir türü de ortaya çıkmışken ''turizm sezonu normallerine'' çok da kapılmamakta yarar var. Test sayısını arttırmadıkça ve aşılama konusunda topumun asgari yüzde seksenini aşılayamadıktan sonra salgının etkisinden ve tehlikesinden sıyrılmak o kadar kolay değil. Avrupa'da yaz sonu için üçüncü pik korkusu varken, ve ülkede veriler ne gösterirse göstersin salgının önü alınamamışken, böyle, birdenbire normalleştik zannıyla önlemleri terketme yönünde adımlar atmak birazdan da   acelecilik gibi geliyor bana.

Aşılama konusu hızlanmalı...
Maske, mesafe ve hijyen konusu da asla ihmal edilmemeli.
Daha korunaklı günler için gerekirse bu yaz da bir ölçüde sıkıtı çekmeyi göze almalı...

Bu salgının gerçekten hiç şakası yok.Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 12 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   9   10   11   [12] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Adnan Oktar vakası bilimsel bir suçtur' melnur 1 481 28.10.2020- 03:17
Konu Klasör 'Gezi Davası' görüldü: Tüm sanıklar için beraat kararı... melnur 2 750 22.02.2020- 19:18
Etiketler   Türkiyede,   ilk,   koronavirüs,   vakası,   görüldü.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS