SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKP Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yol haritasını duyurdu...           (gösterim sayısı: 70)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: Önceki gün, 00:07


TKP Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yol haritasını duyurdu

Türkiye Komünist Partisi, düzenlediği olağanüstü konferansta aldığı kararları kamuoyuna duyurdu. Açıklanan kararlardan biri de cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tutum oldu.

Resim Ekleme
Türkiye Komünist Partisi, geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği olağanüstü konferansta aldığı bir dizi kararı bugün kamuoyuna ilan etti.

Söz konusu kararlar arasında "Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile İlgili Karar" da yer aldı.

Düzen içi seçeneklerin karşısında emekçi halkın adayı ile çıkılması gerektiğinin belirtildiği kararda, "Partimiz önümüzdeki süreçte ortak bir irade yaratmak için dostça temaslar yürüttüğümüz EMEP ve Sol Parti’ye bu doğrultuda adım atma çağrısını yinelemektedir" ifadesi yer aldı.

"2022 Konferansı, bu çağrının karşılık bulmaması durumunda Parti’nin yetkili kurullarına emekçi halkın adayını bir an önce belirleme ve çalışmalara başlama görevini yüklemektedir" denilen kararda, şöyle denildi: "Emekçi halkın adayının daha geniş bir kesimin ortak adayına dönüşmesi de ortaya çıkan siyasi tablonun gereği olarak geri çekilmesi de her zaman mümkündür. Mümkün olmayan, bu konuda inisiyatif almadan sermaye temsilcilerinin atacağı adımların beklenmesidir."

Kararın tam metni şöyle:

"Türkiye Komünist Partisi, Başkanlık sistemine temelden karşı olmakla birlikte, 2023 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde düzen içi seçeneklerin karşısına emekçi halkın adayı ile çıkılması gerektiği düşüncesindedir.


Bu düşünce, düzen muhalefetinin çıkaracağı aday ya da adayların niteliğinden tamamen bağımsız, ilkesel bir yaklaşımın ürünüdür. Cumhurbaşkanlığı seçiminin düzen içi hesap ve dengelerin gündeme geldiği bir platform olmaktan çıkarılması mutlak bir zorunluluktur.
2021 yılındaki Parti Konferansı’nda ve sonrasında MK ve PMK toplantılarında “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidarın ve Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmeme” kararlılığının hangi biçimler alabileceği konusu değerlendirilmiştir.


Bu kararlılık hiçbir biçimde bir düzen içi siyasi odağın desteklenmesini içermemektedir. Dünya komünist hareketinin tarihi benzer zorlu dönemeçlerin geçilmesinde bize yardımcı olacak derslerle doludur.


Partimiz yaratıcı, olgun ve devrimci bir yaklaşımla, bir bütün olarak düzen siyasetinin karşısında konumlanma görevi ile Erdoğan’ın yeniden seçilmesine dolaylı da olsa yardımcı olmama görevleri arasındaki gerilimi somut veriler ışığında ve zamanı geldiğinde yönetecektir.


Bununla birlikte, emekçi halkın adayının belirlenmesi ve bir devrimci programın etrafında bir çalışmanın başlatılması ertelenemez bir sorumluluktur.


Partimiz önümüzdeki süreçte ortak bir irade yaratmak için dostça temaslar yürüttüğümüz EMEP ve Sol Parti’ye bu doğrultuda adım atma çağrısını yinelemektedir. 2022 Konferansı, bu çağrının karşılık bulmaması durumunda Parti’nin yetkili kurullarına emekçi halkın adayını bir an önce belirleme ve çalışmalara başlama görevini yüklemektedir.


Emekçi halkın adayının daha geniş bir kesimin ortak adayına dönüşmesi de ortaya çıkan siyasi tablonun gereği olarak geri çekilmesi de her zaman mümkündür. Mümkün olmayan, bu konuda inisiyatif almadan sermaye temsilcilerinin atacağı adımların beklenmesidir.
Emekçi halkın adayını belirleme sürecinde Parti Merkez Konseyi yetkilidir."


https://haber.sol.org.tr/haber/tkp-cumhurbaskanligi-secimindeki-yol-haritasini-duyurdu-323229
Bu ileti en son melnur tarafından Önceki gün, 00:09 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Önceki gün, 00:31


Cumhurbaşkanlığı seçimleri için TKP'nin böyle bir karar alacağını hiç beklemiyordum. Bu kararda da yineleniyor: “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidarın ve Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmeme” durumu AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın karşısında yer alacak meclis muhalefetinin adayıyla bir günlük bir ittifak kurulmadan nasıl gerçekleştirilebilir, ve böyle, bu şekilde bir ittifaka girmeden seçime ayrı bir adayla girmenin Saray Rejimi'nin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelmediği nasıl iddia edilebilir?

TKP'nin aldığı bu karara hiç katılmıyorum. Yanlış buluyorum. EMEP ve SOL partiyle düşünülen ittifak gerçekleşir mi, bilmiyorum ama dinci faşizmin tam da sandıkta yenilgiye uğratılacağı ve iktidardan uzaklaştırma olanağının ortaya çıktığı bir momentte böyle bir siyasi karar, böyle bir siyasi tavır bence ve ne yazık ki, saray rejiminin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelecektir ve dahası büyük olasılıkla toplum tarafından da böyle yorumlanacaktır. Kararı seçime kadar elbette yorumlayacağız ama bu karar bu haliyle uygulamaya sokulduğunda eminim TKP'nin bugüne kadar oluşturduğu toplumsal alandaki saygınlık da bence yara alacaktır.

Umarım yanılırım.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Dün, 01:33


TİP Genel Başkanı Erkan Baş bu akşam Halk tv.deydi ve daha önce de defalarca yinelediği görüşlerini tekrar ederek tek adam rejimin sandıkta yenilgiye uğratmak için meclis muhalefetiyle birlikte hareket edeceklerini söyledi. Bu tavrını ''bir günlük ittifak'' olarak dillendirmişti,   dün akşam ise tek adamın gönderilmesi konusunda bir mutabakattan söz etti. Benzer görüşleri bir gün önce EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz'den de duyduk. Parlamento seçimlerinde meclis muhalefetinden farklı bir yapılanma içine girerek bir sol-sosyalist ''ittifak''tan yana olduklarını ve bu konuda TKP ve SOLparti ile görüşmelerin sürdüğünü ama cumhurbaşkanlığı seçiminde tıpkı Erkan Baş'ın söylediği gibi meclis muhalefetiyle birlikte davranacaklarnın altını çizdi. İstanbul Belediye seçimlerinde de AKP'nin geriletilebilmesi amacıyla muhalefetin adayı İmamoğlu'na destek verdiklerini de ekledi. SOLpartinin bu konudaki görüşleri bu kadar açıklıkla topluma yansımadı ama, onların da farklı düşüneceklerini ve farklı davranacaklarını hiç sanmıyorum. Sadece TKP farklı bir tavır sergiliyor; ısrarla ve inatla tıpkı İBB seçimlerinde olduğu gibi meclis muhalefetinin ortak cumhurbaşkanı adayının karşısına ''emekten yana'' bir aday çıkaracaklarını ve ayrıca da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın ve saray rejiminin ve dahi tek adam sisteminin ekmeğine yağ sürmeyeceklerini söylüyorlar. Böyle bir siyasi tavrın doğruluğuna inanmışlar ve bu tavrın hem ülkeye ve hem de sola alan açacağında ısrarlılar. TKP bu konuda adı geçen partiler arasında yalnız kalacak gibi görünüyor. SOLparti ve EMEP'in bu konuda ikna edilmesi biraz zor olacağa benziyor, belki ( adı nedense hiç geçmeyen) TKH ile...

Her bakımdan sıcak ve renkli bir seçim sürecine giriyoruz. İyi tarafı sosyalistlerin uzunca bir zamandır hiç bu kadar görünür hale gelmedikleridir. Anketlerde bile TİP'in yüzde biri geçmesi, EMEP ve TKP'nn binde 7 ve binde 5 gibi görünmesi sevindirici...Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ÇKP’nin yol haritası - KORKUT BORATAV melnur 1 2668 19.11.2021- 03:52
Konu Klasör Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan'ı geçti melnur 13 1098 17.12.2021- 01:12
Etiketler   TKP,   Cumhurbaşkanlığı,   seçimindeki,   yol,   haritasını,   duyurdu.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS