SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» 
Maçoğlu'nun TKP'den Kadıköy adayı olacağı açıklandı           (gösterim sayısı: 464)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 06.01.2024- 00:00


Maçoğlu'nun TKP'den Kadıköy adayı olacağı açıklandı

Sosyalist Meclisler Federasyonu, Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu'nun yerel seçimlerde TKP çatı partisi altında İstanbul Kadıköy'den aday olacağını açıkladı.

Resim Ekleme
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun 31 Mart 2024'te yapılacak seçimlerde nereden aday olacağını açıkladı.

Maçoğlu'nun üçüncü dönem aday olma durumunun kararlaştırılarak kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatılan açıklamada, Dersim Belediye Başkanı'nın önümüzdeki seçimlere İstanbul'un Kadıköy ilçesinde TKP çatı partisi altında demokratik, sol-sosyalist güçlerin ortak adayı olarak girmesinin karar altına alındığı kaydedildi.

Maçoğlu'nun somutlaşan adaylığının, demokratik, sol-sosyalist kurumların ortak plânlaması doğrultusunda en kısa sürede bir deklarasyon ile kamuoyuna ilan edileceği ifade edildi.

Açıklama şöyle:

"31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlere yönelik hazırlıklar, tutumlar ve ittifaklar giderek belirginleşmeye başlamış durumdadır. İktidar ve muhalefetiyle burjuva cephenin durumunu takip etmekle birlikte, varlık gerekçemizin doğal sonucu olarak demokratik, sol-sosyalist cephenin sürece dair hazırlık ve tutumu politik sorumluluğumuzun esasını oluşturmaktadır.

Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak daha önce yaptığımız Özet bir açıklamayla yerel seçimlere yönelik taktik siyasetimizi ve somutlaşan bir dizi meseleyi demokratik kamuoyu ile paylaşmıştık.

Ülke genelinde seçimlere yönelik, kurumsal temelde dahil olduğumuz tüm yerellerde kendi hazırlık ve çalışmalarımız esasta netleşip sonuçlanmakla birlikte, yerel seçimler siyasetimizin esasını oluşturan demokratik ve sol-sosyalist ittifaklar sürecine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu noktadaki görüşmeler önemli bir olgunluğa erişmekle birlikte, her bir alanda netleşerek ortaya çıkacak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın durumuna dair somutlaşan kararımız ise özetle şu şekildedir.

Daha önce yaptığımız açıklamada Dersim belediye başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın üçüncü dönem aday olma durumunu kararlaştırarak kamuoyu ile paylaşmıştık.

Gelinen aşamada sürecin tüm yönlerini, dinamiklerini, ittifak güçlerimizin ve halkımızın öneri ve taleplerini göz önünde tutan kurumumuz; ranta, talana ve yandaşçılığa karşı; şeffaf, demokratik, halkçı yerel yönetimler programımızın "Komünist Başkan" nezdinde kitlelerde yarattığı sahiplenme ve olumlu etkisinin halklarımızın ortak çıkarı için tüm ülkeye yayılmasını bir sorumluluk olarak ele almıştır. Bu anlamıyla, demokrat, sol-sosyalist kurumlarla yaptığımız istişareler sonucu Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın İstanbul'un Kadıköy ilçesinde TKP çatı partisi altında demokratik, sol-sosyalist güçlerin ortak adayı olarak yerel seçimlere girmesini karar altına almış bulunmaktayız..

Fatih yoldaşımızın somutlaşan adaylığı, demokratik, sol-sosyalist kurumların ortak plânlaması doğrultusunda en kısa sürede bir deklarasyon ile kamuoyuna ilan edilecektir."


https://haber.sol.org.tr/haber/macoglunun-tkpden-kadikoy-adayi-olacagi-aciklandi-388757Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 07.01.2024- 04:24


Kemal Okuyan’dan Maçoğlu açıklaması: 'Çok iddialı bir ekip kuracağız'

Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu‘nun Kadıköy Belediyesi’nde adaylığının kesinleşmesinin ardından açıklama yapan TKP Genel Sekreteri Okuyan, “Çok iddialı bir ekip kuracağız. Hazırlıklara başladık” dedi.

Resim Ekleme

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde İstanbul’un Kadıköy ilçesinden aday olacak.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Maçoğlu’nun adaylığına ilişkin Tele1.com.tr’den Egehan Erkün’e konuştu.

Adaylık kararını Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) aldığını ve TKP’ye ilettiklerini söyleyen Okuyan, “Diğer üç ilçe gündemde değil. Fatih Mehmet Maçoğlu’nun kendi bulunduğu siyasi kurum SMF böyle bir karar aldı. Uzun süredir görüşüyorduk zaten. Kararı değerlendiriyoruz. Kadıköy adaylığı iddialı bir adaylıktır. Çok iddialı bir ekip kuracağız. Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

İttifak açıklaması
Seçimdeki ittifaklara ilişkinde konuşan Okuyan, “Farklı partiler de eklenebilir” dedi.

Okuyan, "TKP ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) arasında yerel seçimlere ilişkin bir ittifak olacak mı" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Onlar kendileri karar verecektir. Her partiyle ayrı ayrı görüşülecek. Biz, Türkiye İşçi Partisi’ni seçilebilir, iddialı olduğu yerlerde destekleyebiliriz. Ancak CHP ve HDP ile iş birliğimiz söz konusu değil”

https://haber.sol.org.tr/haber/kemal-okuyandan-macoglu-aciklamasi-cok-iddiali-bir-ekip-kuracagiz-388760Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.01.2024- 05:02


TKP'den kapsamlı yerel seçim açıklaması: 'Maçoğlu'nun adaylığını değerlendiriyoruz'

Maçoğlu'nun Kadıköy'den aday olma isteğini değerlendirdiğini belirten TKP, Dersim'in kapsamlı bir muhasebesinin yapılması gerektiğini söyledi, "ideolojik bir dağınıklıktan uzak duracağız" dedi.

Resim Ekleme
Haftasonu merkezi kurullarını toplayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), yerel seçimler yaklaşırken partinin hedefleri ve adayları konusunda kapsamlı bir değerlendirmede bulundu.

TKP, Hatay Defne ve İstanbul Kartal'da adaylarını açıkladığını belirterek, özellikle Defne'deki çalışma ve hedeflerine dair bilgi verdi.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun üyesi olduğu Sosyalist Meclisler Federasyonu'nun (SMF) Cuma günü "Maçoğlu'nun TKP'den Kadıköy adayı olması" yönündeki arzusuna dair TKP, "değerlendirmemiz sürüyor" dedi ve değerlendirme kıstaslarına dair bir analiz sundu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

31 Mart seçimleri ve TKP

1. Türkiye Komünist Partisi 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere sosyalizmi, eşitlik ve özgürlüğü, laikliği, bağımsız ve egemen bir Türkiye iddiasını temsil etmek için katılmaktadır. Komünist belediyecilik anlayışının hayata geçtiği örnekleri yaratıp bunları yaygınlaştırmak da sosyalist bir Türkiye hedefimizle doğrudan bağlantılıdır.

2. TKP’nin programı, ilkeleri, tarihsel hedefleri bellidir. Güncel siyasal başlıklara ilişkin tutumumuzu elbette sadece bu program, ilke ve hedeflerden hareketle belirleyemeyiz. Partimiz toplumsal dinamiklerin ve siyasi dengelerin ışığında, zamana ve koşula bağlı olarak çeşitli açılımlar yapmakta, farklı işbirlikleri ve ittifaklara yönelmektedir. Burada önemli olan program, ilke ve hedeflerimizle çelişkiye düşmemektir. Hiçbir güncel değerlendirmenin TKP’yi kendi varlık nedeninden uzaklaştırmasına izin vermeyiz.

3. TKP 31 Mart seçimlerinde bir yandan bazı belediyeleri kazanmak için özel bir çalışma içine girmekte, bazı yerlerde iz bırakacak ve kalıcı mevzilere dönüşecek sonuçlar almak için çaba harcamakta ve mümkün olduğu kadar çok yerde halka ait kaynakların rant ve kâr uğruna yağmalanmasına izin vermemek için belediye meclislerine üye sokma hedefiyle hareket etmektedir.

4. Partimiz Hatay-Defne ve İstanbul-Kartal’daki belediye başkan adaylarını kamuoyuna açıklamış durumdadır. Defne 6 Şubat depreminde en ağır yıkıma uğrayan ilçelerden biridir. Ancak TKP’nin Defne’deki varlığı ve etkisi depremin çok öncelerine dayanmaktadır. Depremden hemen sonra TKP’nin hayata geçirdiği dayanışma pratiği, başka yerleşimlerin yanı sıra ağırlıklı olarak Defne’de kendisini hissettirmiş ve büyük takdir toplamıştır. TKP, depremin bütün sonuçlarının hâlâ sürdüğü bu ilçeyi rantçı zihniyetten kurtararak ayağa kaldırma iddia ve sorumluluğu ile hareket ediyor. Defne’nin toplumsal ve kültürel dokusunu koruyarak, onu toplumcu bir yaklaşımla yeniden inşa etmek ancak komünistlerin üstesinden gelebileceği bir görevdir. Bu görevden kaçmıyor ve bu büyük iddiayla seçime hazırlanıyoruz.

5. Kartal ise Türkiye ve İstanbul’un emekçi karakterli geniş bir endüstri havzasında yer alan önemli bir ilçedir. Bugün Türkiye siyasetinde en temel mesele, beyaz ve mavi yakalılarla, emekli ve işsizlerle, hizmet ve imalat sektöründeki işçilerle, kamu ve özel sektör çalışanıyla çok geniş bir gövdeye sahip olan işçi sınıfının kendisini hissettirememesidir. Bu açıdan TKP’nin adayını ilk açıkladığı ilçelerden birinin Kartal olması rastlantı değildir. Kartal’da emekçi halkın çıkarlarını koruyacak bir yerel yönetim anlayışını hayata geçirmek yaşamsal önemdedir.

6. Partimiz önümüzdeki günlerde adaylarını açıklamaya devam edecektir. Bu adayların bir bölümü ilçe ya da belde belediye başkanlıklarını kazanabilecek adaylardır. TKP bu yerleşimlerde yüreği solda atanları, devrimcileri, yurtseverleri, diğer sol partileri aday çıkarmamaya çağırmaktadır.

7. Benzer bir biçimde Türkiye Komünist Partisi, başka sol partilerin kazanmak için yola çıktığı yerleşimlerde, hiçbir beklenti içinde olmadan bu adayı destekleyecek ve belediye başkan adayı çıkarmayacaktır. TKP bu adaylar etrafında yerel bir ittifakın ortaya çıkması olanağı doğduğunda bunu değerlendirecek ve katkı koyacaktır. Bununla birlikte, TKP belediye meclisi üyeliklerinde başka hiçbir partiden aday göstermeyecek tüm Türkiye’de meclis seçimlerineTKP listelerinden katılacaktır.

8. On yıl önce Ovacık’ta başlayıp daha sonra Dersim-Tunceli merkezde başarıyla süren ittifak burada ayrı bir başlık altında incelenmeyi hak etmektedir. 2014 yılında Ovacık’ta TKP adayı olarak seçime girerek kazanan Sayın Fatih Mehmet Maçoğlu, 2019’da aynı başarıyı Dersim merkezde yinelemiş, halkımız Türkiye’nin her yerinde büyük bir heyecanla ve “Komünist Başkan” yakıştırmasıyla bu başarıyı olumlamıştır. Bilindiği gibi, Sayın Maçoğlu, TKP üyesi değildir. 2014 ve 2019 seçimlerinde TKP’nin de içinde olduğu bir ittifakın adayı olarak TKP’den aday olmuş ve seçilmiştir. Maçoğlu’nun yarattığı heyecan ve ilginin önemli bir kaynağı TKP’den aday olup seçilmesidir. Bunun yanı sıra Sayın Maçoğlu’nun dürüst, çalışkan, açık sözlü ve halkçı kişiliği genel olarak komünizmin meşruluğunun ve özel olarak TKP’nin etkisinin artırmasına yardımcı olmuştur.

9. Türkiye Komünist Partisi ve Sayın Maçoğlu’nun da mensubu olduğu Sosyalist Meclisler Federasyonu yaratılan bu ilgi ve heyacanın 2024 yerel seçimlerinde daha ileri noktalara taşınması için bir değerlendirme süreci içine girmişlerdir. Bu değerlendirme gerek TKP gerekse SMF açısından yerel seçimlere ilişkin diğer başlıklardan daha farklı ve özgün bir karakter taşımaktadır.

10. SMF, seçimlerde bir dizi yerellikte hangi ittifaklarla hareket edeceklerini ve sayın Maçoğlu ile ilgili yaklaşımlarını içeren değerlendirme sürecini tamamlamış ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Buna göre Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Türkiye Komünist Partisi’nden İstanbul-Kadıköy belediye başkanlığına adaylığı konusunda bir görüş ortaya çıkmıştır.

11. Türkiye Komünist Partisi’nin konuyla ilgili değerlendirme süreci devam etmektedir. Gerek sayın Maçoğlu, gerekse SMF temsilcileri ile anlık ve samimi bir biçimde ayrıntısıyla paylaştığımız bu değerlendirmeleri ana hatlarıyla kamuoyuna yansıtmak gerektiğini düşünüyoruz.

12. Türkiye Komünist Partisi, Fatih Maçoğlu’nun şahsında somutlanan ve toplumun geniş kesimlerinde ilgi çeken özelliklerin Türkiye’nin birçok açıdan gurur kaynağı olan Dersim özgünlüğünden daha farklı koşullarda ve daha geniş bir ölçekte kendisini sınaması gerektiği düşüncesini paylaşmaktadır. Konuyla ilgili olarak dostlarımızla bir yıldan uzun bir süredir görüş alışverişi içindeyiz. Bununla birlikte Kadıköy, TKP’nin bu bağlamda gündeminde olan bir ilçe değildi. Kadıköy’de yıllara dayanan bir çalışmanın ürünü güçlü bir örgüte sahip olmakla birlikte partimiz sayın Maçoğlu’nun İstanbul ya da İzmir’de başka ilçelerde aday olması gerektiği düşüncesiyle hareket etti. Kuşkusuz sayın Maçoğlu ve SMF’nin bu konudaki tercihlerine saygı duyuyoruz.

13. Bu aşamadan sonra TKP kendi içindeki değerlendirme sürecini en kısa sürede tamamlayacaktır. Bu değerlendirme süreci Ovacık ve Dersim’de gerçekleşen ve bütün sorunlara rağmen yapıcı bir biçimde varlığını sürdüren ittifakın ve yerel yönetimler pratiğinin kapsamlı bir muhasebesini de içermektedir. Bu muhasebenin, yalnızca TKP değil, bütün ittifak bileşenleri açısından bir zorunluluk olduğu açıktır.

14. Değerlendirmemizin önemli bir diğer boyutu ise Kadıköy önerisine ilişkin olacaktır. Partimiz yaptığı ön değerlendirmede Kadıköy’de sağlam ve devrimci bir program, planlı ve kişilere değil kolektif akla dayanan bir çalışma kültürü, Kadıköy’ün sorunlarına ve ideolojik-kültürel yapısına hâkim olan yetkin bir ekip ile Türkiye’nin önüne yeni, ikna edici ve enerji veren bir örnek konabileceği düşüncesindedir. Ancak bu şekilde zorlukların ve daha önce defalarca karşılaştığımız engelleme girişimlerinin üstesinden gelinebilir. Bu bağlamda TKP aklını, örgütlülüğünü ve kadrolarını harekete geçirme istek ve kabiliyetine sahiptir. Önemli olan sağlıklı bir zeminin en kısa sürede yaratılması ve popülizmle ilkesizliğin kol gezdiği bir siyasal atmosferde farklı bir çalışma tarzının hayata geçirilmesidir. TKP’nin değerlendirme sürecinin esasını bu zeminin yaratılması oluşturmaktadır.

15. Kadıköy’de “komünist bir belediye” örneğinin yaratılması hedefinin, ilçedeki bütün devrimci güçlerin yapıcı desteğine gereksinim duyacağı açıktır. Bu saptama bir çağrı anlamına da gelmektedir. TKP Fatih Maçoğlu örneğinin özgünlüğünü bilmekte, dolayısıyla dar parti çıkarları ile hareket etmemektedir. Partimiz geride bıraktığımız aylarda sayın Maçoğlu’nun hangi partiden aday olacağına ilişkin tartışmalara hiçbir biçimde girmemiş, dahası bu konuda ortaya çıkabilecek başka tercihlere saygı duyacağını da dostlarımıza iletmiştir. Bununla birlikte TKP, toplumda Fatih Maçoğlu ile ilgili ortaya çıkan olumlu izlenimin kaynakları konusunda net bir fikre sahiptir. Benzer bir yaklaşımın SMF’li dostlarımızda da olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla TKP, bu özgünlüğü hesaba katarak, geniş bir ortaklaşmanın sağlanması için üzerine düşeni fazlasıyla yapacak ancak bu izlenime zarar verecek bir siyasal ve ideolojik dağınıklıktan kesinlikle uzak duracaktır.

16. Son olarak TKP, yerel seçimlerin önemini teslim ederken, işçi ve emekçi kitleleri seçimlerin ötesini de hesaba katmaya çağırmaktadır. Yerel seçim yoksulluğu, işsizliği, adaletsizliği, geniş kapsamlı bir savaş riskini, yobazlığı ne yazık ki ortadan kaldırmayacak. Yerel seçimin önemi halkın ayağa kalkmasına yardımcı olacak bir enerjiyi ve örnekleri yaratma olanağı sunmasındadır. TKP buna odaklanmıştır.

https://haber.sol.org.tr/haber/tkpden-kapsamli-yerel-secim-aciklamasi-macoglunun-adayligini-degerlendiriyoruz-388821Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.01.2024- 05:07


Üç ayrı açıklama ve sanırım dördüncü açıklama da ''Maçoğlu'nun Kadıköy adaylığı konusunda anlaşamadık'' olacak.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.01.2024- 01:51


'Maçoğlu açısından TKP ve Kadıköy konusunda uzun zamandır netlik var'

Maçoğlu'nun Kadıköy adaylığıyla ilgili gelen eleştirilere yanıt veren TKP Genel Sekreteri Okuyan, 'Kadıköy’de adaylığı kesinleşirse bizim işimiz kuvvetli bir ekiple yola çıkmak' dedi.

Resim Ekleme
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun yerel seçimlerde "TKP çatı partisi altında demokratik, sol-sosyalist güçlerin ortak adayı olarak" İstanbul Kadıköy'den aday olacağını açıklamıştı.

TKP'den yapılan yerel seçim açıklamasında da Maçoğlu'nun Kadıköy'den aday olma isteğinin değerlendirildiği, Dersim'in kapsamlı bir muhasebesinin yapılması gerektiğini söylenmişti.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Sözcü yazarı Aytunç Erkin'in konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

'Bizim tercihimiz değildi'
"Neden Kadıköy?" diye soran Erkin'e, Okuyan şöyle yanıt verdi:

"Bizim tercihimiz değildi Kadıköy olarak. Tabii ki hiç dile getirilmemiş bir ilçe değil. Bize böyle bir durumu uzun süredir söylüyorlardı, biz de daha farklı bir il ya da ilçe demiştik. Kartal, Maltepe, Sarıgazi vardı. Sonra Kadıköy olunca bazı alternatifler dile getirdik. Normalde bizimle beraber yapılması gerekiyordu ya da TKP’nin yapması gerekiyordu bu açıklamayı. Detayları konuşmadan, Kadıköy meselesini bağlamadan pat diye Kadıköy adayı diye bir durum ortaya çıktı. Bu işin normali açıklamayı bazı konuları netleştirdikten sonra birlikte yapmamızdı. Biz konuyu değerlendirirken pat diye kamuoyu gündemine geldi. Bizim değerlendirme sürecimiz devam ediyordu. Kadıköy olmaz anlamında değil. Ama Kadıköy gibi zorlu ve çok karmaşık özellikleri olan bir yerde doğal olarak ciddi bir çalışmanın zeminini oluşturmak isteriz ilk önce. Bu zemin oluşmadan paldır küldür ilçeye giremeyiz."

'Bizim açımızdan noktalanmış bir süreç yok'
Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığının eleştirilmesini ise Okuyan, "'Kadıköy’de ne işin var köylü, köyünde kal' gibi söylemler bizi de provoke ediyor. Çok dik dururuz bu konuda. Memleketi kendisinin tapulu malı zanneden sonra da çoğulculuktan söz eden bu söylemle kavga ederiz. Ama şu anda biz değerlendirme yapıyoruz. Sağlıklı bir çalışma yürütüp yürütemeyeceğimize ilişkin bir değerlendirme bu. TKP’nin bir programı var, başka yerlerde adaylarımız var. Bizim açımızdan noktalanmış bir süreç yok. Yine de şunu söylemek istiyorum: Şu anda çıkan tablo ayrı bir mesele. Maçoğlu’na ve genel olarak sola karşı başlatılan bu tuhaf kampanyayı bozarız" diye yanıtladı.

'CHP her açıdan AKP’ye yardımcı oluyor'
TKP Genel Sekreteri şunları söyledi:

"Bakın şöyle bir söylem var: 'Burada nohut yetiştiremezsin.' Bu saçmalığa karşı da ben şunu söylüyorum: O zaman çıkarsınlar şimdiye kadar olduğu gibi bir müteahhit karşımıza, hesaplaşalım bakalım. Kim donanımlı, kim Kadıköylülerin hakkını savunuyor. 'AKP’nin ekmeğine yağ sürüyorsunuz' dediler ama asıl şimdi AKP’nin ekmeğine yağ sürdüler. AKP’liler, 'Gördünüz mü? Maçoğlu güzellemeleri yapıyorlardı bakın nasıl üzerine gidiyorlar' diye başladılar. CHP her açıdan AKP’ye yardımcı oluyor."

'Kadıköy’de Maçoğlu’nun adaylığı kesinleşirse bizim işimiz kuvvetli bir ekiple yola çıkmak'

"'Neden yoksulluğun olduğu ilçe değil' eleştirisi var" yorumuna ise Okuyan şu yanıtı verdi:

"Kadıköy’de yoksullar yaşıyor ama kimse bunu konuşmuyor. Kadıköy’ün kültürel ve ideolojik hattına orta sınıflar damga vuruyor ama bu ilçenin yoksul olmadığı anlamına gelmez. İkincisi evet İstanbul’da daha yoksul ilçeler var. Neden Kadıköy? Ki altını çizeyim değerlendirmemiz sürüyor. Ancak... Sosyalizm fikrini otantik, folklorik görenler var. Böyle oh ne güzel Tunceli/Dersim uzakta zaten, adam da sevimli alsınlar orayı diyorlar. Bunu kırmak zorundayız. Bizim açımızdan da iş ekip çalışması. Diyorlar ya 'Kadıköy’ü nereden bilir Maçoğlu?' Ben mevcut belediye başkanlarının kaçının kendi bölgesinden yetişmediğini çıkarırım ortaya. Eğer Kadıköy’de Maçoğlu’nun adaylığı kesinleşirse bizim işimiz kuvvetli bir ekiple yola çıkmak. Anlamadığım şu: TKP, Kadıköy’de hep aday gösterdi. Bugün 'defolun gidin' diyorlar ben de soruyorum: Neden korkuyorlar? CHP’ye aitse burası kazanırlar zaten."

'Kafalarında iş dünyasından isimler vardı, huzurları kaçtı'
Böyle tepkilerin oluşmasını "Çünkü; istedikleri gibi bir aday çıkaramayacaklar" diyerek açıklayan Kemal Okuyan, "Belediye başkanını, iş insanı, müteahhit, 'nasılsa oylar geliyor' anlayışıyla belirleyemeyecekler. Fatih Maçoğlu’nun adaylığı gündeme geldi ve bundan rahatsızlık duydular. Çünkü; biraz solculuk yapmak zorunda kalacaklar, daha dikkatli aday seçecekler. Kafalarında iş dünyasından isimler vardı. Huzurları kaçtı. Bütün bunları biliyoruz ama yine de kararı olgunlukla vereceğiz" şeklinde konuştu.

'Maçoğlu iki konuda net'
Erkin'in "Maçoğlu’nun isteği nedir?" sorusunu da yanıtlayan Okuyan, "İki konuda net: TKP ve Kadıköy’den. O kendi kişisel değerlendirmesi uzun süredir böyle. Maçoğlu’nun uzun süredir başka partilerden seçime gireceği de konuşuldu. Biz mesela bunu gündeme getirmedik. Maçoğlu’nun eğilimini bilmemize rağmen. Maçoğlu açısından TKP ve Kadıköy konusunda uzun zamandır netlik var ama biz başka ilçeler önermiştik ya da başka alternatifler. İstanbul ya da İzmir’de veya iktidarın güçlü olduğu bir yerde olabilir demiştik. CHP’nin tepkisinden kaçmak değil, Şişli’yi de önermiştik" dedi.

https://haber.sol.org.tr/haber/macoglu-acisindan-tkp-ve-kadikoy-konusunda-uzun-zamandir-netlik-var-389004Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.01.2024- 22:03


Ocak ayının sekizinde böyle söylemişim: ''Üç ayrı açıklama ve sanırım dördüncü açıklama da ''Maçoğlu'nun Kadıköy adaylığı konusunda anlaşamadık'' olacak.''

Bugün ayın 16'sı ve SOLportal'da, PANO'da ve Maçoğlu Belgeseli'nde bu kez   böyle bir açıklama var:

''Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu sınırlı olanaklara rağmen yaptıklarıyla konuşuldu. Bu kez komünist belediyeciliğin metropollerde de hayata geçebileceğini göstermek adına TKP’den Kadıköy Belediye Başkanı adayı olarak yola çıktı.''


Düşünüyorlar ve Maçoğlu'nun Kadıköy adaylığını görüşüyorlardı, sonuçlandı da benim mi haberim yok. ''Maçoğlu Kadıköy'den TKP adayı olarak yola çıktı'' deniliyor. Ben anlayamıyorum, arkadaşlarımız anlıyorlar mı, ondan da pek emin değilim.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.01.2024- 01:51


TKP ve SMF Maçoğlu'nun TKP Kadıköy adayı olması konusunda anlaştılar. TİP Genel Başkanı Erkan Baş sorulan bir soruya karşılık olarak ''kendilerine sorulmadığı ve   telefonla bile bilgi verilmediği'' yanıtını vermiş. TİP Kadıköy'de aday çıkaracak.   Bence doğrusunu yaparlar. Maçoğlu önemli bir isim, kendini önce Ovacık ve sonra Tunceli'de kanıtlamış bir arkadaşımız. Öyle çok abartıldığı gibi Kadıköy'de bir oy patlaması yapacağını da düşünmüyorum. CHP'nin kalesi olarak bilinen bir yerde Maçoğlu'nun karşısına aday çıkarmak TİP açısından da kendini test etme fırsatı yaratacaktır.

Sonuçta her şey bir yana, Kadıköy'ün, sonuçları üzerinde çok şey söylenebilecek bir seçim bölgesi haline geldiği söylenebilir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 09.02.2024- 03:09


Dün akşam Halk tv.deydi sanırım, bir gazeteci önüne gelen bir ankette Maçoğlu'nun Kadıköy'de yüzde 20 oy alabileceğini gösterdiğini söylemişti. Bana uçuk bir rakam gibi geldi. 350 bin seçmenin oy kullandığını varsayarsak aşağı yukarı 70 bin seçmenden oy alacak demektir. (TİP genel seçimde yüzde 10'a yakın oy almıştı, 34 bine yakın.) Ama diyelim ki öyle. Bu durum, bu sonuç bize ne söylemiş olacak? Bu sonuçtan ne çıkarmalıyız? Nasıl yorumlamalıyız? Ve belki en önemlisi neden bir heyecana, coşkuya yol açmıyor?

Bence sonuç şu; TKP son genel seçimde Kadıköy'de binde 2 oranında (727) oy almıştı. TKP Kadıköy adayı olarak Maçoğlu'nun aldığı oy yüzde 20 veya 10, (ne olacaksa) TKP'nin o ilçede aldığı oy ya da TKP siyasetinin Kadıköy'de ne kadar etki yarattığı ve benimsendiği anlamına gelmeyecek. Bu oy Maçoğlu'nun daha önce açıkladığı gibi Kadıköy'de Dersimli yurttaşlarımızın Sosyalist Meclisler Federasyonuna (SMF) bağlılığı anlamına gelecek. Tıpkı Tunceli'de olduğu gibi Maçoğlu'nun ayrılmasıyla Tunceli merkezdeki TKP oyunun bu seçimde farklı parti veya ittifaka akması gibi...

Başka bir konu, Maçoğlu alacağı oy ile Kadıköy'de belediye başkanlığını kazanma şansına sahip mi?
Değil, ama şunu görüyoruz, Maçoğlu türkiye'nin herhangi bir yerinden ve herhangi bir parti adı altında seçime girdiğinde başta Dersimli hemşehrilerimizin oyunu alabilme potansiyeline sahip bir arkadaşımız. Peki o zaman bu potansiyel sol ve sosyalist güçlerin ortak adayı olarak kazanabilecek bir yerden aday gösterilemez miydi?

Özetle, Maçoğlu'nun Kadıköy'den aday olması hiç doğru bir seçim değildi...
Ve ikincisi, TKP'nin Kadıköy'de aday göstermesinden nasıl bir yarar umduğu da pek anlaşılamadı!
Ve üçüncüsü, sosyalistler bir araya gelerek bile birkaç belediye başkanlığı kazanabilme potansiyellerine sahip değiller.

Şaşırtıcı ve oldukça üzücü.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 15.02.2024- 00:08


TİP'li İrfan Değirmenci'nin   Ankara Çankaya'dan aday olarak gösterilmesi ile SMF'li Maçoğlu'nun İstanbul Kadıköy'den aday gösterilmesi arasında hemen hemen hiç benzerlik yok. İkisi de kazanamayacak, ikisi de muhalefete kaybettirmeyecek ama İrfan Değirmenci'nin aldığı oylar doğrudan TİP'e yazılacakken, Maçoğlu'nun aldığı oylar (bence) sadece SMF'ye yazılacak. ( Bu yüzden İrfan Değirmenci'nin Çankaya adaylığı ne kadar doğruysa, Mehmet Maçoğlu'nun Kadıköy adaylığı da o kadar yanlıştır.)Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör DNA sonuçları açıklandı: İnsan değiller... melnur 2 146 01.12.2023- 19:49
Konu Klasör Alman Devrimi 100 yaşında: Vardık varız, var olacağız melnur 4 2805 16.01.2022- 00:02
Konu Klasör ''Milletin adayı '' Kemal Kılıçdaroğlu... melnur 0 352 07.03.2023- 01:57
Konu Klasör Sosyalist Aday ya da Sosyalistlerin Adayı... melnur 7 1985 13.08.2021- 07:41
Konu Klasör “İlk turda Erdoğan’a karşı çatı adayı destekleriz” melnur 1 1047 07.07.2022- 06:16
Etiketler   Maçoğlunun,   TKPden,   Kadıköy,   adayı,   olacağı,   açıklandı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS