SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 14 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   11   12   13   [14] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.09.2021- 04:06


Bakanlığın dünkü açıklaması 274 ölüm, 23 bin 638 yeni vaka...

Yani sorun büyük ölçüde aynen devam ediyor. Çözüm aşı. Bakan da öyle söylüyor; aşı olmalıyız ve maske, hiyen ve mesafe konusuna dikkat etmeliymişiz!

Bu aşı konusu da bence bir masaya yatırılmalı. Özellikle covid19'un sürekli değişim göstermesi konusunda Sinovac aşısının yeterliliğinin ne olduğu bence gözden geçirilmeli. Bu akşam Halk tv.'de söylendi, urumun adını hatırlamıyorum ama, coronaya yakalananlar arasında aş omayanların oranı yüzde 51'ken, iki doz sinovac aşısı olanların oranı da yüzde 39 küsür. Yanisi bir doz Biontech bile iki doz sinova'tan daha koruyucu bir özelliğe sahip. Eee, o zaman biz neden Biontech yerine Sinovac aşısını tercih ettik? Hangi akıl, hangi bilimsel değerlendirmeler sonucunda ülke insanını böyle bir sürecin içine soktu?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.09.2021- 00:50


Gerçek harita can yakıyor

Bakanlığın yayımladığı Covid-19 haritasında tüm iller mavi. Ancak tüm nüfus ve iki doz aşı baz alındığında kıpkırmızı bir harita ortaya çıkıyor.
Resim Ekleme

BİLGE SARIHAN

Türkiye’de yapılan Covid-19 aşısı miktarı 9 Eylül itibarıyla 100 milyon dozu geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu gelişme üzerine düzenlediği basın toplantısında, “Bugün 18 aydır devam eden mücadelemizde kutlanmaya değer bir gün. 100 milyon doz ortak ve büyük bir başarının adıdır” dedi. Peki, Türkiye aşılamada gerçekten başarılı mı?

Sağlık Bakanlığı’nın aşı haritasına bakılırsa gayet başarılı. Bu haritada kırmızı il hiç yok, yalnızca 3 il turuncu, 9 il sarı, kalan tüm iller mavi. Buna göre, 69 ilde aşılama oranı yüzde 75’in üzerinde.


Ancak bu harita gerçek tabloyu yansıtmıyor. Çünkü harita, en az bir doz aşı olmuş 18 yaş ve üzeri nüfus baz alınarak renklendiriliyor. Uzmanlar ise oranlamanın 18 yaş ve üzeri nüfusa göre değil, tüm nüfusa göre yapılması ve tek değil, en az iki doz aşılamanın baz alınması gerektiğini söylüyor. Bu şekilde renklendirme yapıldığında ortaya çıkan tablo ise şu şekilde: Türkiye’de hiç mavi il yok, yalnızca 5 il sarı, 21 il ise turuncu kategoride. Kalan 55 il ise kırmızı. Buna göre, aşılama oranı yüzde 75’i geçen tek bir il bulunmuyor, illerin çoğunda iki doz aşılananların toplam nüfusa oranı yüzde 55’i bile bulmuyor.

Bakanlığın masmavi haritası ve çizdiği başarı tablosunun toplumda hatalı bir algıya yol açtığını vurgulayan uzmanlar, bu durumun hem salgın önlemleriyle ilgili rehavete neden olduğunu hem de aşı tereddüdünü arttırdığını dile getiriyor.

MAVİ GÖSTERİM EN BAŞINDAN HATA


Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Bakanlığın yapmış olduğu haritada mavi gösterimin başından beri hatalı bir gösterme olduğunu kaydetti. Ertuğrul, haritada tam doz aşılı kişi oranının gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi: “Bakanlığın yapmış olduğu Türkiye haritasında mavi gösterim başından beri hatalı bir göstermeydi zaten. Orada gösterilmesi gereken aslında tam doz aşılı yani hastalıktan korunabilen kişi oranını göstermesi gerekiyor. 9 aydır aşılama olmasına rağmen yeterli aşıya ulaşamadık. 26 milyon aşısı tamamlanmamış veya hiç aşı yaptırmamış kişiler var dedi Sağlık Bakanlığı. Aşısı tamamlanmamış ve hastalık geçirme riski olan kişilerin sayılarını da tam olarak bilmiyoruz şu an. Böyle bir veri yoksunluğuna da sahibiz. Böyle baktığımız zaman ülkede tam doz koruyucu aşılı oranının yeterli olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

PANDEMİYİ DEĞİL ALGIYI YÖNETTİK


Ertuğrul, Bakanlığın ‘salgınla mücadelede çok başarılıyız’ algısı çizmeye çalıştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bakanlık sadece haritayı mavileştirerek sanki her şey yolunda gidiyormuş, salgınınla mücadelede çok başarılıymışız gibi bir algı yaratmaya çalışıyor ve zaten pandeminin başından beri de biz pandemiyi yönetmedik bir algıyı yönettik. Bakanlık, verileri işine geldiği şekilde paylaştığı sürece pandemi mücadelesini yeterince yürütemiyoruz ve bu mücadeleye dönük yeterli bir algı oluşturamıyoruz. Algılar yüzünden insanların ciddi bir rehavete kapılması ve artık bu olaya yabancılaşması söz konusu. Buna bağlı olarak da bazıları aşıya gitmiyor hatta aşı karşıtı gibi bir miting yapabilecek düzeye geliyor buna valilik altında izin veriyor. Şeffaf olmadığınız sürece verileri açıklamadığınız sürece pandemiyi yönetemezsiniz.”

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık vaka sayısını paylaştı. 28 Ağustos-3 Eylül arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il: Kayseri, Elazığ, Karaman, Bolu, Malatya, Kırşehir, Yozgat, Kırıkkale, Dersim, Bartın. En yüksek vaka oranına sahip üç il Rize, Bayburt ve Aksaray oldu.

TÜRKİYE’NİN AŞI KARNESİ


11 Eylül 2021 Saat: 14.00 itibariyle

Toplam yapılan 1.doz: 51,3 milyon

Toplam yapılan 2.doz: 40 milyon

Toplam yapılan 3.doz: 9,3 milyon

Toplam yapılan aşı: 101,3 milyon

Toplam nüfusa göre 1. doz aşılama oranı: % 61,4

Toplam nüfusa göre 2. doz aşılama oranı: % 47,9

https://www.birgun.net/haber/gercek-harita-can-yakiyor-358367Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 22.09.2021- 06:41


Her gün bir uçak daha düşmeye devam ediyor. Bir uçak düşüyor ve 300 kişiye yakın insanımız hayatını kaybediyor. İnanılmaz bir şey ve en korkuncu, inandırıldık, alıştırıldık. Kanıksadık bu korkunç gerçeği. Haber kanallarında sıradan bir haber haline dönüştürüldü. TTB olabilir, başka bir yerde görmüştüm, rakamların topluma eksik yansıtıldığı söyleniyordu. Yani ortalama yitirdiğimiz can sayısı 300 civarı değil altıyüz civarı olduğu iddiası var ortada... Olabilir mi; mümkün mü?

Bakanlığın açıkladığı verilere göre son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 260 kişi yaşamını yitirmiş, günlük vaka sayısı ise 29 binin üzerinde.

Açıklanan aşı oranları ise ürkütücü düzeyde. Toplamda 106 bin kişi aşı olmuş. Uygulanan birinci doz aşı 53 binin altında. İki doz aşı uygulaması 42 binin biraz üstünde. Bunun anlamı ne? Toplumsal bağışıklık düzeyimizin yüzde 42 civarında olduğu... Peki bu yüzde 42'nin kaçı Sinovac veya Biontech? Pek belli değil. İki doz Sinovac aşısıın Covid19 virüsünün değişmiş/evrimleşmiş/dönüşmüş   virüslere göre pek de etkili olmadığı rakamlarla sabit. Toplumda pozitif vakaların yüzde 52'i yetersiz aşı olanları kapsıyorsa, yüzde 40'ı da iki doz Sinovac aşısı olanlarda görülüyor. Bu durum Covid19 salgını süresnce Sinovac aşısının yanlış bir tercih olduğu anlamına mı geliyor? Veriler o yönde, peki o zaman yapılması gereken, iki doz aşı da olunsa, sanki bu aşı olunmamış gibi Biontech'e güçlü bir dönüş eğilimi içine girmek değil mi? Bakanlığın 18 yaş üstü şu kadar aşı yaptık, toplumun şu kadarına aşı uygulamasında buunduk, türünden açıklamalar yaşanan gerçeklikle örtüşmüyor ki...

Bilimi baş tacı yapacağız. Doğayı, toplumu ve insanı anlamada rehber olarak bilimi, bilimsel yöntemi bir rehber haline dönüştüreceğiz. Laf cambazlıklarıyla, geezeliklerle ve hurafelerle uğraşmayacağız.   Hatırlıyorum, yazıyaz forumda bu ve benzeri söylemlerin karşısında bir akdaşımız, böyle bir tavrı yadırgamış ve ''siz günlük hayatınızda olaylara hep bilimsel mi yaklaşırsınız? diye biraz da kinayel bir şekilde tepki göstermişti. Aslına olan da tam o. Ortalama insan sıradan bir güne genellikle bilimsel alışkanlıklarla yaklaşma eğilimndedir. Ama işte yetmiyor. Bilimin, bilimsel yöntemin gerçekliğ anlamadaki önemi eğitimin temeli haline getirilmedikçe ve topum tarafından içselleştirilmedikçe yönetlenler yönetenler tarafından hep kullanışlı nesneler halne getirilecek ve yaşanan gerçeklikler de yukarıdan aşağıya empoze edilmeye çalışılan şekliyle zihinlere yansıtılacaktır. Covid19 süreci bu yalın gerçekliğin dışında değil.

Salgının ülkemizdeki etkisinin ortaya çıkışı üzerinden aylar, yıllar geçti. En başta dört tane maskeyi dağıtma konusunu yüzüne gözüne bulaştıran siyaset bugün de farklı bir noktada değil. Sürekli başa sarıyor, sürekli   algı yaratma peşinde koşuyoruz.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.10.2021- 00:12


Ekim'in 12'si bugün, son 24 saatte 357 bin 636 Covid-19 testi yapıldı, 33 bin 860 kişinin testi pozitif çıktı, 237 kişi yaşamını yitirdi. Başa sarıyoruz, uzmanlara göre salgın dördüncü pik dönemini yaşıyor ve böyle giderse beşincisi ve altıncısı da sırada. Maske, mesafe, hijyen tamam da asıl sorun aşı konusunda yaşanıyor. Siyasi iktidar toplumu aşılama konusunda bir türlü yeterlilik sağlayamıyor. Sinovac aşısının altı ay sonrasında covid19'a göre etkisinin azalması dahil, toplumda aşı karşıtı olanların da kendiliğinden ikna olmasını beklemek bu salgının geriletilmesinin önünde engel. Çok sıradan bir sorun var ortada ama nedense bir türlü çözemiyor, süreci çözüm yoluna oturtamıyoruz.

Bu kadar mı sorun çözmekten uzak bir toplum haline geldik biz?

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 15.10.2021- 03:20


Son 24 saatte 362 bin 217 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 709 kişinin testi pozitif çıktı, 203 kişi yaşamını yitirdi. Ölüm sayısı günlük 200'ün, pozitif test sayısı da 30 binin altına düşmüyor. Buralara taklıp kaldık. Sağlık Bakanı da hemen her gün yaptığı açıklamada 18 yaş üstü iki doz aşı oranını vermeye çalışıyor. İyi de bu covid 19 illeti 18 yaş altına etki etmiyor mu? Yapılan bir çalışmada her gün pozitif test vakalarının yüzde 40'ının 23 yaş altı olduğu ve bunun da kaygı verici olduğunun altı çiziliyor.

Alıştık, alıştırdılar.
Her gün 200'ün üzerinde ölüm sayısı...
30 binin üzerinde günlük pozitif vaka sayısı...
23 yaş altı gençlerde pozitif vaka sayısı artmaya başlamış.
Asılama sürecini iyi yönetemiyoruz...

Hani denir ya; ''bindik bir alamete...''
Öyle, aynısının tıpkısı...
Bu ileti en son melnur tarafından 15.10.2021- 03:21 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 17.11.2021- 07:14


Son 24 saatte resmi veriler   227 kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor. Vaka sayısı da 25 binin üzerinde. Salgının üzerinden iki yıla yakn bir zaman geçti. Hala iyi durumda değiliz ve en kötüsü bu iyi olmayan duruma da alıştık, alıştırıldık. Sağlık Bakanı sanki tek başına uğraşıyor gibi. Gibisi bile faza, öyle. O da ne yapsın oturduğu koltuğun görevidir deyip, ilgili ilgisiz açıklamalar yapmaya devam ediyor. ''Kış geliyor, kapalı mekanlarda daha çok bulunacağız'', diyor ve maske, mesafe, hijyen konusuna dikkat çekiyor. Bir de ''eksik aşılı olanlar'' aşılarını tamamlasın temennisinde bulunuyor.

Eksik aşılı olanlar...

Ne anlayacağız bu tanımlamadan, bir veya iki aşısı eksik olanları, ya da hiç aşı olmayanları ve aşı karşıtlarını mı? Bu kadar mı? Brincisi, salgının ortaya çıkışından bu yana onca zaman geçti, aşı sürecini hızlandırıp, aşısı yetersiz olanları neden aşılayamadık ve ikincisi ise Sinovac'ta iki ay, Biontech'te altı aylık bir korunabilme etkisi varken, bilim insanlarımızca böyle söyleniyorken, toplumun yeniden ve yoğun bir aşı sürecine dahil olabilmesi için plan yapıldı mı, böyle bir programımız var mı? Sinovac için 2, Biontech için 6 aylık süre geçmişse ve toplum sil baştan   aşı sürecine geçmek zorundaysa bakanlık olarak, hükümet olarak buna hazırlıklı mıyız?

Neyse!
Maske, mesafe ve hijyene devam.
Şimdilik elimizden gelen bu.Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 14 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   11   12   13   [14] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Adnan Oktar vakası bilimsel bir suçtur' melnur 1 785 28.10.2020- 03:17
Konu Klasör 'Gezi Davası' görüldü: Tüm sanıklar için beraat kararı... melnur 2 1003 22.02.2020- 19:18
Etiketler   Türkiyede,   ilk,   koronavirüs,   vakası,   görüldü.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS